Bliżej Pana Boga, natury i świętej Hildegardy

2007-01-16
Do Brodnickiego Centrum Caritas 9 grudnia ub.r., przybyli z całej diecezji rolnicy, sympatycy naturalnej medycyny i rolnictwa ekologicznego, aby we wspólnym gronie przeżyć krótkie rekolekcje.

Spotkanie rozpoczęto Mszą św., którą koncelebrowali duszpasterze rolników: ks. Mirosław Culepa, ks. Zbigniew Gański, ks. kan. Jerzy Hirsz, ks. kan. Michał Klimas, ks. kan. Józef Kiełpiński, ks. Grzegorz Nadolny, ks. Andrzej Szauer, ks. Jacek Wyrowiński, ks. kan. Zenon Żmijewski. W homilii ks. Kiełpiński zwrócił uwagę na potrzebę nowej ewangelizacji. Rolnicy również mogą zmieniać świat na nowo i wnosić w życie wartości ewangeliczne. Na wzór pierwszych chrześcijan mamy być silnymi w zwalczaniu zła i nie bać się pytać o prawdę – powiedział kaznodzieja. Aby móc to realizować potrzebna jest nasza życzliwość wobec drugiego człowieka oraz zawierzenie Panu Bogu. Z uwagi na swój urząd diecezjalnego egzorcysty poruszył sprawę odczyniania zła w gospodarstwach rolnych.

W medycynie św. Hildegardy uciekamy się do Pana Boga – tak rozpoczęli swój wykład znawcy tematu, a zarazem rolnicy ekologiczny: Państwo Aleksandra i Mieczysław Babalscy oraz Pani Maria Jaskulska. Według św. Hildegardy trzy najważniejsze rośliny dla zdrowia człowieka to: orkisz, kasztan jadalny i koper włoski – dodał Mieczysław Babalski, który jest w naszym regionie pionierem w uprawie orkiszu.

Święta Hildegarda odkrywana jest na nowo. Żyjąca na przełomie XI i XII w. niemiecka benedyktynka opisała zastosowanie ponad 200 rodzajów roślin w leczeniu różnych chorób, niedomagań i przypadłości.

Oprócz właściwości ziół omówione zostały możliwości leczenia niektórymi gatunkami drzew: lipy czy brzozy. Zachęcano rolników do korzystania z dobrodziejstwa medycyny naturalnej, do zbierania ziół, które nie żyją w monokulturze, ponieważ wtedy mogą tracić swoje siły i aromat. Na zakończenie tej części spotkania prelegenci zwrócili się do wszystkich z apelem, aby w obecnym czasie postępu technologicznego, kiedy szczególnie narażeni jesteśmy na zagrożenia nowotworami, czy alergiami, dla własnego zdrowia należy wrócić do starych metod odżywania się. Podczas spotkania chętnie nabywano książki na temat przyrodolecznictwa świętej Hildegardy, odżywiania się i leczenia według średniowiecznych receptur klasztoru benedyktyńskiego.

Aktualne problemy rolnictwa omówił przedstawiciel ARiMR. Rolnicy interesowali się dopłatami do gospodarstw niskotowarowych i do materiału siewnego, zmianami w płatnościach bezpośrednich, rentami strukturalnymi. Zachęcano rolników do korzystania z programów rolno-środowiskowych, w których ważną rolę odgrywa ochrona wód i gleby, rolnictwo zrównoważone, ale także rolnictwo ekologiczne.

Na zakończenie spotkania, diecezjalny duszpasterz rolników ks. Zbigniew Gański przekazał dla rolników podziękowanie ks. bp. Jana Styrny, krajowego duszpasterza rolników, za udział w organizacji tegorocznych Ogólnopolskich Dożynek na Jasnej Górze. Zwrócił się z prośbą do rolników, członków dekanalnych zespołów duszpasterstwa rolników o zaangażowanie się w liturgię świąt i obchodów patronalnych rolników, jak również o organizowanie z tej okazji spotkań na terenie swoich parafii dla szerszej grupy ludności wsi i małych miast. Uwrażliwił na potrzeby sąsiadów nie tylko materialne, lecz np.: urzędowe, organizacyjne. Omówiona została wstępnie uroczystość 25-lecia Duszpasterstwa Rolników. Z tej okazji w dniu 14 maja 2007 r. (w dniu poprzedzającym święto patronalne rolników dzień św. Izydora) w Sanktuarium Matki Bożej w Rywałdzie odbędą się diecezjalne uroczystości dziękczynienia Panu Bogu za ten jubileusz. Obchody będą transmitowane przez TV Trwam oraz Radio Maryja, a Mszy św. przewodniczyć będzie biskup toruński Andrzej Suski.

Dożynki diecezjalne odbędą się w Sanktuarium Matki Bożej w Lipach w dniu 26 sierpnia br.

Podczas spotkania wybrano zarząd Diecezjalnego Duszpasterstwa Rolników, który bezpośrednio będzie wspierać działalność diecezjalnego duszpasterza i aktywizować społeczność rolniczą w naszej diecezji.

Ks. Gański zaprosił do Brodnicy na kolejne spotkanie w sobotę przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu, tj. 10 marca.

Aleksandra Wojdyło

Msza św. Krzyżma