»   Ks. prałat Józef Nowakowski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

2017-02-17
Ks. prałat Józef Nowakowski przyjmuje gratulacje od przewodniczącego NSZZ Solidarność regionu toruńsko-włocławskiego Jacka Żurawskiego /fot. Remigiusz Stasiak
Wolność mierzy się krzyżami – mówił bp Andrzej Suski podczas Mszy św. sprawowanej z okazji odznaczenia ks. prałata Józefa Nowakowskiego, wieloletniego duszpasterza ludzi pracy i kapelana Solidarności, Krzyżem Wolności i Solidarności. Odznaczenie nadane zostało przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Uroczystość odbyła się w kościele Mariackim w Toruniu, w którym ks. prałat Józef Nowakowski przez ponad 40 lat posługiwał jako proboszcz i duszpasterz ludzi pracy i kapelan Solidarności.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wśród których byli m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i prezydent Torunia Michał Zaleski. Obecni byli także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, członkowie Solidarności i ludzie pracy.

W homilii bp Andrzej Suski podkreślił, że Jezus uczy, że wielkie wartości wymagają zawsze ofiary i poświęcenia, że trzeba za nie płacić wysoką cenę. – Im większe dobro, tym większa musi być ofiara. Nie ma dobra, które nic nie kosztuje – mówił bp Suski. Nawiązując do słów kard. Glempa przypomniał, że wolność mierzy się krzyżami. – Wielu naszych rodaków musiało tę wolność wywalczyć. Ona nie spadła z góry, leczy była zawsze wywalczona. Tylu ludzi zapłaciło za nią najwyższą cenę. Także w czasach Solidarności. Dlatego wolność jest darem, który trzeba szczególnie strzec – podkreślał hierarcha.

Zwracając się do ks. prałata Nowakowskiego bp Suski zaznaczył, że wolność zdobywa się przez krzyż i poświęcenie. – Nie brakowało tych krzyży w Twojej pracy duszpasterskiej. Na tej drodze ku wolności i tej duchowej, i tej rozumianej jako niepodległość umiałeś poświęcić wszystko, co miałeś. Za to Ci dziękujemy – zakończył bp Suski.

Przed błogosławieństwem nastąpił moment wręczenia odznaczenia jakim jest Krzyż Wolności i Solidarności. Decyzję i uzasadnienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał proboszcz parafii mariackiej i kustosz sanktuarium bł. ks. Frelichowskiego w Toruniu ks. prałat Wojciech Niedźwiecki. W uzasadnieniu Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że ks. prałat Józef Nowakowski otrzymuje odznaczenie za szczególne zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Laudację wygłosił Jacek Żurawski, przewodniczący regionu toruńsko-włocławskiego NSZZ Solidarność. Podkreślił w niej, że ks. prałat Nowakowski jest jednym z najaktywniejszych kapelanów Solidarności. Organizował pomoc charytatywną, wspierał toruńskie podziemie solidarnościowe oraz zabiegał o kult i upamiętnienie zamordowanego przez SB ks. Jerzego Popiełuszkę.

Następnie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył ks. prałatowi Józefowi Nowakowskiemu Krzyż Wolności i Solidarności. Wojewoda Bogdanowicz podkreślił, że ks. prałat Nowakowski wspierał ludzi Solidarności nie tylko duchowo, ale także materialnie.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że życie i działalność ks. prałata Nowakowskiego są nie do przecenienia. – Był i jest ksiądz dla nas drogowskazem, latarnią, która pomaga nam odnajdywać właściwy kierunek w życiu – mówił poseł Ardanowski.

Życzenia złożył także prezydent Torunia Michał Zaleski oraz przedstawiciele duszpasterstwa ludzi pracy i parafianie.
xpb/Toruń/KAI

Ponieżej linki do zdjęć