XXXII świętojański festiwal organowy

»   Rolnicy u św. Izydora

2017-05-18
Fot. Aleksandra Wojdyło
Do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pokrzydowie 14 maja przybyli rolnicy, mieszkańcy wsi, członkowie duszpasterstwa rolników i bractwa św. Izydora wraz ze swoimi duszpasterzami, aby oddać cześć swojemu patronowi i wspólnie wypraszać łaski za jego wstawiennictwem. Diecezjalne uroczystości ku czci patrona rolników św. Izydora Oracza odbyły się już piętnasty raz.

Podczas nabożeństwa majowego, rozpoczynającego patronalne święto, wzorem św. Izydora, wzywano orędownictwa Matki Bożej w pracy na roli i życiu codziennym rolników. Centralną częścią uroczystości była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego.

Homilię wygłosił bp Józef Szamocki. Mówiąc o istocie Chrystusa jako fundamencie życia chrześcijanina, podkreślił oddanie kolejnego pokolenia rolników w pielęgnowanie ojczystej ziemi, obronę jej, gdy zachodzi potrzeba, ale również świadomego wyboru Chrystusa w życiu własnym i rodzin. Mówiąc o pracy rolnika, jako o powołaniu podkreślił, że nieustanne szukanie łączności z Chrystusem i Jego wybór w swoim życiu, niesie siły i pozwala na realizację powołania. - Dokonując nieustannie wyboru Chrystusa, w ten sposób przygotowujecie sobie drogę do nieba – dodał bp Józef.

Podkreślił również znaczenie duszpasterstwa rolników jako żywej komórki w Kościele, poprzez którą rolnicy mogą zakorzeniać swoje życie duchowe w Chrystusie. Przypomniał też o wartości zwyczajów, które rolnicy w swoich rodzinach i środowiskach przekazują z pokolenia na pokolenie.

Tradycyjnie w dniu patrona rolnicy przywożą ziemię, którą po poświęceniu przez biskupa, rozsypują na swoich polach, aby były chronione przed klęskami i przynosiły plon stokrotny. Błogosławieństwo relikwiami św. Izydora, modlitwa litanią ku jego czci oraz uszanowaniem jego relikwii zakończyły modlitewne świętowanie.
Aleksandra Wojdyło

Czuwanie w intencji powołań kapłańskich
Toruń - WSD, godz. 20
Spotkanie sympatyków Camino