Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie

2015-08-25
Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej /fot. ks. Paweł Borowski/
W Jabłonowie Pomorskim na Wzgórzu Zamkowym znajduje się sanktuarium bł. Marii Karłowskiej, założycielki zgromadzenia Sióstr pasterek od Opatrzności Bożej. Jest to szczególne miejsce wyciszenia i nadziei.

Maria Karłowska urodziła się 4 września 1865 r. w Słupówce (obecnie Karłowo) blisko Kcyni na Pałukach w licznej rodzinie Mateusza Karłowskiego i Eugenii z Dembińskich. 10 października została ochrzczona w kościele parafialnym w Smogulcu pw. św. Katarzyny, który obecnie posiada imię Błogosławionej jako drugie wezwanie.

Dobra Pasterka
Mając 17 lat złożyła na ręce spowiednika ślub dozgonnej czystości. Całkowicie oddała się pracy dobroczynnej dla biednych rodzin z najuboższych dzielnic Poznania.  Od 1892 r. poświęciła się opiece nad dziewczętami zagubionymi moralnie, ewangelizując m. in. w domach publicznych, więzieniach, w szpitalu na oddziale dla kobiet chorych wenerycznie, w miejscach niewyobrażalnych dla panny wychowanej w klimacie głębokiej pobożności. W 1894 r. założyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, dla którego opracowała Konstytucje i Dyrektorium. Istotę charyzmatu zakonu oddaje hasło: „Szukać i zbawić to, co zginęło”. W 1902 r. razem z sześciu siostrami złożyła śluby wieczyste, przyjmując imię zakonne Matka Maria od Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Z właściwym sobie entuzjazmem  ewangelizowała podopieczne poprzez pracę w kolejno otwieranych Domach Misyjnych Dobrego Pasterza (w sumie – dziewięciu). Na terenie dzisiejszej diecezji toruńskiej założyła placówki w Pniewitem (parafia Lisewo), w Dębowej Łące i w Jabłonowie Pomorskim. Jej duchowym testamentem przekazanym w podręcznikach zakonnych, ascetycznych, apostolskich i praktycznych oraz w listach jest wcielenie idei miłosierdzia poprzez walkę o nawracanie grzeszników („…tylko miłością i cierpliwością można zdobywać każdą duszę”) oraz zawierzenie pracy apostolskiej Najświętszemu Sercu Jezusa („Serce Jezusowe pragnie nas zapalić ofiarą i poświęceniem dla zbawienia dusz”). Wielkie nabożeństwo miała także do św. Józefa, którego nazwała „Ojcem Zgromadzenia” i „Opiekunem Dzieła Dobrego Pasterza”. Ułożyła „Koronkę do Świętego Ojca Józefa”. Do kaplicy w Jabłonowie sprowadziła z Lourdes jego figurę (stojącą tam do dziś). Pracowite i oddane ideałowi Dobrego Pasterza życie zakończyła 24 marca 1935 r. w Pniewitem. Została pochowana w krypcie pod kaplicą Domu Generalnego w Jabłonowie. W 1965 r. rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny zakończony wyniesieniem na ołtarze w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 6 czerwca 1997 r. „Jej oddanie Najświętszemu Sercu Zbawiciela – mówił wtedy Jan Paweł II – zaowocowało wielką miłością do ludzi. (…) Przez tę miłość wielu duszom przywróciła światło Chrystusa i pomogła odzyskać utraconą godność”.

Sanktuarium wyciszenia i nadziei
16 lipca 1933 r. siostry pasterki zamieszkały w Jabłonowie Pomorskim i do tej pory pełnią tam misję apostolską. Tutaj znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia – budowla na wzgórzu, którą  wzniosła w poł. XIX w. rodzina Narzymskich na miejscu dawnej rezydencji Jabłonowskich i dawniejszej jeszcze warowni postawionej według legendy w czasach Chrobrego i męczeńskiej misji św. Wojciecha. (Z okien klasztoru widać kościół pod jego wezwaniem). Dawny pałac Narzymskich to budowla w stylu neogotyku angielskiego wystylizowana na zamek warowny. Styl angielski posiada również otaczający ją park. Specyficzne usytuowanie siedziby Zgromadzenia – w oddaleniu od miasta, na wzgórzu, w otoczeniu zieleni – sprzyja kontemplacji i wyciszeniu. Temu samemu służy erygowana 6 lutego 1934 r. kaplica pw. Chrystusa Króla, która  jest sercem jabłonowskiego domu Pasterek. Tam pod ołtarzem umieszczono relikwie Błogosławionej, która łagodnie spogląda z namalowanego wizerunku i prawą ręką wskazuje niebo. Do jej stóp ufnie garną się owce symbolizujące ludzi sprowadzonych na drogę dobra i dusze ocalone przed zatraceniem. Tu przychodzą na myśl słowa z beatyfikacyjnej Inwokacji do Marii pasterki szukającej „zabłąkanych owiec Chrystusa”.

11 czerwca 1997 r. dekretem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego kaplica została ustanowiona sanktuarium diecezjalnym Błogosławionej Marii Karłowskiej. Kto z wiarą przybywa do kaplicy-sanktuarium, wycisza się, znajdując tu wytchnienie od gwaru i chaosu świata. Uspokaja się i mimo bagażu trosk i powikłań życiowych nabiera nadziei, że jeszcze nie wszystko stracone. „Przyjdź z ufnością do Stolicy Łaski, a znajdziesz miłosierdzie” – zdaje się słyszeć słowa zachęty niegdyś wypowiedziane przez błogosławioną. A dziś do jabłonowskiej oazy „wyciszenia, uspokojenia i nadziei” zaprasza pielgrzymów Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej matka Gracjana Zborała, kustosz Sanktuarium.

Kult Błogosławionej
  • Msza św. z podziękowaniem za łaski uproszone za przyczyną Błogosławionej i w intencjach osób, które przekazują do Sanktuarium prośby o jej orędownictwo –  piątek o godz. 7.00. Prośby i podziękowania można przesłać pocztą (Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej, Jabłonowo-Zamek 19, 87-330 Jabłonowo Pomorskie), telefoniczną lub internetową (tel. 561957050; e-mail: m.karlowska_xl@wp.pl)
  • Nowenna Nieustanna do bł. Marii Karłowskiej – z odczytywaniem intencji nadesłanych lub złożonych do skarbony przez pielgrzymów. Intencje są wpisywane do Księgi, która w czasie nowenny spoczywa przy relikwiach Błogosławionej – piątek o godz. 18.30
  • Codziennie  w modlitwach południowych w Sanktuarium i w domach Zgromadzenia Siostry odmawiają nowennę do bł. Marii w poleconych intencjach