Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Konsekracja toruńskiej świątyni z legatem papieskim

2016-05-19
Fot. Anna Głos
W Toruniu odbyła się 18 maja br. konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła. W uroczystości konsekracji świątyni, wznoszonej z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka, uczestniczyła m.in. premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kard. Zenon Grocholewski powiedział w homilii, że o. Rydzyk nie zraził się atakami tych, "którzy chcą uczyć demokracji i wolności mediów."

Głównym punktem uroczystości była Msza sprawowana pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego. Eucharystia rozpoczęła się procesją dziejów – barwnym pochodem osób w strojach z różnych epok historii Polski począwszy od Mieszka I i Dobrawy, poprzez polskich władców, wybitnych naukowców, polityków i żołnierzy wyklętych.

Po modlitwie przy Bramie Miłosierdzia na zewnątrz kościoła, zebrani weszli do świątyni, gdzie kard. Grocholewski odczytał po łacinie list papieża Franciszka z okazji konsekracji.

W pierwszych przemowach głos zabrali: minister Adam Kwiatkowski - szef gabinetu prezydenta Polski Andrzeja Dudy, o. dr Janusz Sok – prowincjał Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, który w imieniu ojców redemptorystów powitał zebranych na uroczystości.

Bp Andrzej Suski, prosząc legata papieskiego o konsekrację kościoła, podkreślił, że „w każdy element nowej świątyni wtopione są ofiary materialne i duchowe”. Następnie odbyło się błogosławieństwo wody oraz pokropienie wiernych i ścian świątyni, których dokonał kard. Grocholewski. Abp Celestino Migliore natomiast dokonał poświęcenia kaplicy pamięci Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych na zagładę i za to sami stracili życie.

Kard. Grocholewski w homilii podkreślił radość z możliwości konsekracji świątyni w Toruniu w imieniu papieża Franciszka. Kościół ten jest kontynuacją poprzednich dzieł powstałych w Toruniu, czyli Radia Maryja, Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Razem stanowią owoc miłości rzeszy Polaków z kraju i zagranicy – miłości do Boga, Kościoła, Ojczyzny, prawdy i dobra. Hierarcha wyraził uznanie dla redemptorystów, a w szczególności dla o. dr. Tadeusza Rydzyka, których staraniem ta świątynia powstała.

- O. dr Tadeusz Rydzyk nie zraził się trudnościami, a zwłaszcza tyloma atakami zmierzającymi do tego, by powstrzymać, zniszczyć te dobre dzieła, sprawić, by ich głos nie docierał do polskich rodzin, do polskich umysłów i polskich serc. O. Tadeusz opierał się odważnie tym atakom, podejmowanym ze strony tych, którzy chcieli i chcą uczyć demokracji i wolności mediów – mówił kard. Grocholewski.

Kaznodzieja zauważył, że źródłem wszelkich nieszczęść są trzy żądze: posiadania, władzy i przyziemnych przyjemności. Podkreślił, że redemptoryści otrzymują, by dawać i ubogacać, nie dążą do dominacji, czy przyziemnych przyjemności, ale do służby. To służba miłości i ta miłość przynagla ośrodki redemptorystów: radio, telewizję, szkołę i nową świątynię, do propagowania prawdy i cywilizacji miłości, a także do przeciwstawiania się temu, co jest złem, co obraża Boga.

- Ta służba skłania, za przykładem św. Jana Pawła II, między innymi do obrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, do przeciwstawiania się aborcji, eutanazji, manipulowaniu życiem ludzkim. Skłania do ukazywania prawdy o rodzinie zakorzenionej w naturze ludzkiej, do obrony godności małżeństwa i rodziny, jak i praw rodziców do wychowania własnych dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Skłania do przeciwstawiania się wszelkim formom nienawiści i obłudy. Są i tacy, którzy te akty miłości interpretują jako wypływające z nienawiści do kogoś - mówił gość z Watykanu.

Wskazywał, że jako chrześcijanie jesteśmy przeświadczeni, iż tylko miłość zwycięża, stąd mamy obowiązek modlić się za tych, którzy wyrządzają nam krzywdę czy wprost nienawidzą.

Kard. Grocholewski mówił, że nowa ewangelizacja nie oznacza głoszenia nowej Ewangelii, nowych treści i nie polega na naginaniu orędzia Ewangelii do współczesności. Nowa ewangelizacja to „głoszenie Ewangelii z nową gorliwością, nowymi metodami i z wykorzystaniem nowych środków zgodnie z wymogami czasów”.

Ewangelizacja sama w sobie to największy akt miłości, gdyż jest dawaniem ludziom Boga. Podkreślił też, że każdy wierzący jest powołany do nowej ewangelizacji słowem, przykładem życia, modlitwą i ofiarnym wspieraniem inicjatyw ewangelizacyjnych. Wzorem do naśladowania ma być Maryja, Gwiazda Ewangelizacji, która sama jest żywą Ewangelią.

– Głęboka, dalekowzroczna i zarazem prowokująca jest wymowa nowej świątyni, łącząca nową ewangelizację z jej genialnym inicjatorem, św. Janem Pawłem II i zgodnie z Jego życzeniem, pod auspicjami Maryi, Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – mówił hierarcha. Podkreślił również, że potrzeba Polsce nowej ewangelizacji realizowanej po myśli św. Jana Pawła II; potrzeba zatem katolickich mediów, szkół, wyższych uczelni.

- Tylko miłość jest twórcza. Niech ta miłość, która przyczyniła się do powstania tych jakże potrzebnych ośrodków nowej ewangelizacji tutaj, w Toruniu, potęguje się i wyzwala nowe siły i twórcze inicjatywy, by ubogacić nasze życie największym dobrem: Bogiem i Jego miłością – mówił kard. Grocholewski.

Po homilii nastąpiły główne obrzędy konsekracji. Następnie dary ofiarne do ołtarza przynieśli: minister Beata Kempa, wojewoda kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz, prezydent Torunia Michał Zaleski i przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

- To sanktuarium mówi samo z siebie, a jeszcze bardziej mówi prezbiterium, bo jest tu Matka Boża z kaplicy papieskiej na Watykanie – mówił kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie uroczystości. Podkreślił też obecność relikwii krwi św. Jana Pawła II w nowej świątyni. Pamięć o św. Jane Pawle drugim jest naszym przywilejem, ale i zobowiązaniem – podkreślił metropolita krakowski i nawiązał do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które stanowią sztandarowy przykład nowej ewangelizacji i zaprosił młodzież na to spotkanie.

W imieniu Komisji Episkopatu Polski głos zabrał bp Artur Miziński, a w imieniu ambasadora Izraela w Polsce Anna Ben Ezra.

O. dr Tadeusz Rydzyk w słowie kończącym uroczystości podziękował wszystkim za obecność dyktowaną miłością. - Tylko kochający w prawdzie i jednoczący się na chwałę Bożą i dla dobra wspólnego mogą wiele uczynić – podkreślił dyrektor Radia Maryja. – Uczyńmy wszystko, by nasi rodacy otworzyli na oścież drzwi swoich serc Chrystusowi, bo bez Boga życie nie ma sensu, bo bez Boga nic nie ma – zachęcał redemptorysta.

Na zakończenie głos zabrał kard. Grocholewski, który wręczył medale papieskie bp. Andrzejowi Suskiemu, o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi, inż. Andrzejowi Ryczkowi, ks. prał. Sławomirowi Oderowi, o. dr. Zdzisławowi Klafce oraz Michałowi Zaleskiemu i udzielił wszystkim błogosławieństwa Ojca Świętego Franciszka.

W uroczystości konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu udział wzięło kilkunastu biskupów, księża z całej Polski, przedstawiciele władz państwowych z premier Beatą Szydło i reprezentantami prezydenta Andrzeja Dudy, sejmu i senatu w tym Jarosław Kaczyński, przedstawiciele władz lokalnych z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Obcny był także także architekt nowej świątyni inż. Andrzej Ryczek i licznie zgromadzeni pielgrzymi. Uczestnikami liturgii konsekracyjnej byli również widzowie TV Trwam i słuchacze Radia Maryja, które transmitowały przebieg uroczystości.

W dzień uroczystości konsekracyjnych na terenie przy nowej świątyni wierni już od godzin przedpołudniowych mogli wysłuchać koncertów oraz modlić się modlitwą Anioł Pański i Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu powstał jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka. Świątynię wybudowano w ciągu czterech lat staraniem ojców redemptorystów z ofiar Polaków z całego świata.
jk/Toruń/KAI
Zdjęcia: Anna Głos
GALERIA ZDJĘĆ
Rok Święty Compostelański »
Rok Święty Compostelański
Kościół dla Ukrainy »
Rok Święty Compostelański
Synod »
Synod
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
LIP
10-28
Toruń - kościół Wniebowzięcia NMP
SIE
4-12
Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę
Toruń - Katedra śś. Janów, godz. 6.00
SIE
15
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Toruń - kościół garnizonowy
SIE
15
Parafia św. Wojciecha godz. 11:00
Skrzynka modlitewna »
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.