Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

»   Konsekracja dwóch wdów

2016-10-08
Fot. Katolicki Toruń
Dwie wdowy zostały w sobotę, 8 października konsekrowane przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. Uroczystość odbyła się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. W diecezji toruńskiej jest obecnie 5 wdów konsekrowanych.

Msza św. pod przewodnictwem bp Andrzeja Suskiego zgromadziła kilkunastu kapłanów, siostry zakonne, wdowy konsekrowane, seminarzystów oraz osoby świeckie. Zgromadzeni dziękowali Bogu za to, że powołuje kogo chce i kiedy chce. – Dla Boga nigdy nie jest za późno – podkreśliła Teresa Czajkowska-Jędras, nowo konsekrowana wdowa.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie wdów, które pragną żyć radami ewangelicznymi. Po przedstawieniu kandydatek przez ks. kan. Andrzeja Piontkowskiego, który jest odpowiedzialny za formację wdów w diecezji, kandydatki wypowiedziały swoje: „Oto jestem”, jako wyraz gotowości do oddania się Chrystusowi Oblubieńcowi.

W homilii bp Suski podkreślił, że Boże Słowo ma ogromną moc i wszystkim tym, którzy go słuchają i wprowadzają je w życie daje prawdziwą radość, której świat nie może odebrać. – Słowo Boga jest twarde i wymagające, ale jednocześnie jest pełne miłości. Oddziela fałsz od prawdy jasno i zdecydowanie. Nie zostawia nas w niepewności. Słowo mocne jak skała. Dobre i miłosierne jak dłonie matki. Podnoszące w górę jak ramiona dobrego ojca – mówił bp Suski. Chrystus wzywa każdego z nas do otwarcia się na Jego słowo. Tylko dzięki otwartemu sercu człowiek może usłyszeć głos wzywającego go Boga i wejść na drogę powołania.

Hierarcha zaznaczył, że Kościół od początku swego istnienia na wzór Mistrza z Nazaretu otaczał wdowy szczególną troską. – Wdowieństwo na równi z dziewictwem jest duchowym ideałem, który otwiera człowieka na działanie Boże. Wdowy dobrowolnie wyrzekają się wszystkiego, co rozprasza i oddają się modlitwie i dziełom miłosierdzia – mówił bp Suski.

Przed błogosławieństwem bp Suski pobłogosławił krzyże, które na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały wdowy konsekrowane.

Do grona wdów konsekrowanych diecezji toruńskiej dołączyły: Teresa Małgorzata Czajkowska-Jędras z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bierzgłowie oraz Grażyna Waśko z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu.
xpb/Toruń/KAI
Zdjęcia: Katolicki Toruń
GALERIA ZDJĘĆ
Video »
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Liturgia na dziś »
Kalendarz »
STY
20
13. Ogólnopolski Koncert Kolęd i Pastorałek
Chełmno
STY
21
Msza św. akademicka pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla
Toruń - kościół pw. św. Józefa (redemptoryści), godz. 20
STY
22
Nabożeństwo ekumeniczne
Działdowo - kościół pw. św. Katarzyny, godz. 17
STY
23
Ekshumacja Sł. Bożego bpa Adolfa P. Szelążka
Toruń - kościół pw. św. Jakuba
STY
24
Nabożeństwo ekumeniczne
Toruń - kaplica pw. św. Andrzeja Apostoła, godz. 17
Skrzynka modlitewna »
Zobacz »


© 2015-2017 Diecezja Toruńska
Redakcja Portalu

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
Informacja Prawna:
© 2015-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies