»   Nowe media i wychowanie

2017-04-21
20 maja w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu /pl. Frelichowskiego 1/ odbędzie się spotkanie dla rodziców, katechetów i nauczycieli na temat nowych mediów. W ramach spotkania przeprowadzane będą warsztaty oraz głoszone konferencje.

Obecność nowych mediów w społeczeństwie i kulturze stała się faktem, do którego wszyscy się przyzwyczailiśmy. Natomiast ta obecność charakteryzuje się również niezaprzeczalnym wpływem na przeżywanie samego życia i funkcjonowanie w społeczności. Siła nowych mediów jest taka, że zmieniła i nadal zmienia sposób postrzegania świata, wydarzeń, relacji międzyludzkich, czy wartości. Młode pokolenie nazywane jest często „cyfrowymi tubylcami” tzn. poruszają się w przestrzeniach wirtualnych i nowych mediach nie tylko jako stali bywalcy, lecz domownicy, gdzie jednocześnie my – dorośli często pozostajemy gośćmi. Nie jesteśmy dziś także tylko biernymi odbiorcami mediów, lecz stajemy się aktywnymi twórcami treści, a przez to każdy użytkownik oddziałuje na pozostałych.

Proponujemy zatem konferencje i warsztaty adresowane przede wszystkim do rodziców, katechetów i nauczycieli, aby wzajemnie sobie pomóc w zrozumieniu jak realny wpływ posiadają nowe media na nasze rodziny i na wychowanków, jak inaczej kształtują się osobowości młodego pokolenia pośród nowych technologii.

Będziemy starali się szukać wspólnie odpowiedzi jak wykorzystać pozytywnie media w procesie wychowania. Na szlaku poszukiwań, mniej lub bardziej dziewiczym, będą prowadzić nas s. Elżbieta Sozańska, p. Małgorzata Więczkowska i ks. Andrzej Kowalski.

Spotkanie rozpocznie się od konferencji pt. „Smartfony i tablety – szansa czy zagrożenie” prowadzonej przez M. Więczkowską, która jest pedagogiem, medioznawcą, autorką Innowacyjnego Serwisu Internetowego Edukacja Medialna (www.edukacjamedialna.pl). Prowadzi także liczne warsztaty i spotkania z rodzicami i nauczycielami w całej Polsce i zagranicą.

Następnie proponujemy zajęcia w trzech oddzielnych blokach tematycznych, które będą odbywały się równolegle. Można natomiast nie tyle kierować się grupą, co interesującymi tematami, gdyż czas przewidziany na realizację warsztatów jest wszędzie taki sam.

Pierwsza grupa, którą poprowadzi M. Więczkowska zajmie się następującymi zagadnieniami: „Mamo, Tato, kupcie mi to!” – czyli o gadżetomanii słów kilka oraz fenomen pokemona: struktura, działanie i konsekwencje pedagogiczne.

Drugi blok prowadzony przez s. dr E. Sozańską – znaną i cenioną w środowisku toruńskim siostrę Urszulankę Serca Jezusa Konającego, pedagog, katechetyk – będzie skupiać się bardziej na wychowaniu poruszając następujące tematy: poczucie winy u dzieci i młodzieży oraz propozycja wychowania.

Trzecia grupa typowo warsztatowa będzie prowadzona przez ks. dr. Andrzeja Kowalskiego – ojca duchownego WSD w Toruniu, katechetyka – który zaprezentuje kilka narzędzi do wykorzystania w cyfrowej szkole, czyli przy udziale nowych mediów.

Zwieńczeniem będzie temat M. Więczkowskiej proponowany wszystkim uczestnikom pt. „O konieczności edukacji medialnej w rodzinie, szkole i społeczeństwie”.

Zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu w sobotę 20 maja b.r. od godz. 10 do 14.30.
Wstęp jest bezpłatny, nie potrzeba zgłaszania swojej obecności.

Zainteresowani otrzymają stosowne zaświadczenie o udziale w konferencji, natomiast wszyscy – mały upominek.
Szczegóły i informacje dostępne są także na stronie internetowej pod adresem www.katecheza.szkola.pl.

Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca
Toruń - kościół NMP Częstochowskiej (paulini)
Dożynki Diecezjalne
Grzybno - godz. 14