Św. Jan Paweł II patronem województwa kujawsko-pomorskiego

2017-06-02
Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Jan Paweł II został ogłoszony patronem województwa kujawsko-pomorskiego. Uroczyste ogłoszenie patronatu odbędzie się w toruńskiej katedrze w dniu Święta Województwa 7 czerwca o godz. 12. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczyć będzie abp Jan Romeo Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 26 stycznia ustanowiła św. Jana Pawła II „Niebiańskim Patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. To wyjątkowa i niespotykana jak do tej pory rzeczywistość w Polsce. Św. Jan Paweł II, który do tej pory patronuje wielu miejscowościom, szkołom, organizacjom, został tym razem ogłoszony patronem jednego z województw. O ustanowienie tego patronatu zwrócił się do Stolicy Apostolskiej bp Andrzej Suski. Starania te poparli także inni biskupi, których diecezje znajdują się w granicach województwa kujawsko-pomorskiego. Patronat papieski to owoc intensywnej pamięci i licznych odniesień wielu środowisk, w tym władz wojewódzkich oraz władz samorządowych, jak i pojedynczych mieszkańców województwa, do osoby i wartości, którymi żył św. Jan Paweł II.

Już w 2008 r. z inicjatywy marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego 7 czerwca został ustanowiony dniem święta województwa. Datę wybrano jako upamiętnienie pobytu w tym dniu św. Jana Pawła II w trzech największych miastach województwa: we Włocławku (6-7 czerwca 1991 r.) oraz w Bydgoszczy i Toruniu (7 czerwca 1999 r.). Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego 15 lutego 2016 r. wyraził prośbę o podjęcie starań o ustanowienie św. Jana Pawła II patronem województwa. Po niecałym roku, po zaangażowaniu się wielu środowisk, Stolica Apostolska przychyliła się do prośby i ogłosiła św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Sejmik 27 marca br. zajął stanowisko w sprawie Patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Radni sejmiku w następujących słowach opisali rzeczywistość patronatu św. Jana Pawła II nad województwem:
„Patronowanie Województwu przez Jana Pawła II to odważne upominanie się o to, co buduje relacje między ludźmi w oparciu o trwałe wzorce, sprawdzone i szanowane przez wszystkich, wierzących i niewierzących, i przyczyniające się do rozwoju każdej osoby. To poszukiwanie wspólnego fundamentu, na którym można wznosić wielkie przedsięwzięcia - ten fundament choć jest niewidzialny, gwarantuje pomyślność na długie lata – również naszego Kujawsko-Pomorskiego Domu.

Nasz Patron będzie więc dla nas punktem odniesienia. Źródłem inspiracji, horyzontem wartości, na którym rozwija się projekt życia mieszkańców. W kolejną dekadę nasze Województwo wejdzie z postawą „czuwania”, czyli „dostrzegania drugiego, nie zamykania się w sobie w ciasnym podwórku własnych interesów, czy też nawet własnych osądów. Czuwam – to znaczy miłość bliźniego – to znaczy podstawowa międzyludzka solidarność”. Dla nas to wyzwanie do wspólnej troski nad realizacją wzniosłych ideałów, kulturą szukania trwałych i ciągle wymagających wartości”.

W dniach 1-4 maja br. odbyła się pielgrzymka do Rzymu w dziękczynieniu za patronat św. Jana Pawła II nad województwem. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego, z marszałkiem Piotrem Całbeckim i przewodniczącym sejmiku Ryszardem Boberem, oraz reprezentanci klubów radnych. W pielgrzymce uczestniczył także bp Andrzej Suski. Najważniejszymi punktami tego wyjazdu były: modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II, udział w audiencji generalnej papieża Franciszka na Placu Świętego Piotra oraz Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II. Podczas audiencji bp A. Suski oraz marszałek P. Całbecki podziękowali osobiście papieżowi Franciszkowi za dar patronatu św. Jana Pawła II nad województwem.
dk. Waldemar Rozynkowski

KOMUNIKAT BISKUPA ANDRZEJA SUSKIEGO

W dniu Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 7 czerwca 2017 r. o godz. 12.00, odbędzie się w bazylice katedralnej Świętych Janów w Toruniu uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Abp. Jana Romeo Pawłowskiego z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej oraz przyjęcie Św. Jana Pawła II za Patrona tego województwa. Ustanowienie patronatu dokonało się na podstawie dekretu Stolicy Apostolskiej, co oznacza, że dzień liturgicznego wspomnienia Św. Jana Pawła II ma rangę uroczystości w tych parafiach, które znajdują się na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zapraszam serdecznie kapłanów i wiernych do licznego uczestnictwa w uroczystości przyjęcia patronatu i modlitwy w intencji mieszkańców oraz samorządów Województwa według słów Św. Pawła, który poleca, „by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi”, a także „za sprawujących władzę” (1 Tm 2, 1-2).

+ Andrzej Suski
Biskup Toruński