Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

»   Przestrzeń serca. Koncerty Katarzyny Chęsy

2017-08-10
W Grudziądzu i Kowalewie Pomorskim odbyły się koncerty Katarzyny Chęsy, zorganizowane przez „Głos z Torunia” – toruńską edycję „Niedzieli”

W kościele pw. św. Mikołaja w Grudziądzu 6 sierpnia na sumie parafialnej gościem z dalekiego Kazachstanu (Karagandy) była świecka misjonarka Katarzyna Chęsy. Dzięki niezbadanym wyrokom Bożym od 11 lat mieszka w Kazachstanie. Jest wypełniona poszukiwaniem prawdy, piękna oraz pragnieniem i tęsknotą, by inni też doświadczyli miłosierdzia i dobroci Bożej.
 
Przed zakończeniem Mszy św. misjonarka powiedziała m.in. - Moja służba związana jest bardzo ściśle z duszpasterstwem w kościele katedralnym Karagandy. Kazachstan jest ogromnym krajem, dziewięciokrotnie większym od Polski i na skutek wcześniejszej praktyki sowieckiej, wielonarodowościowym i wielokulturowym. Wiodącą religią jest islam. Nie jest tu łatwo być świadkiem Chrystusa. Ukończyłam Akademię Muzyczną w Bydgoszczy i staram się służyć wykorzystując moje możliwości. Moim zadaniem jako misjonarki świeckiej jest organizacja życia muzycznego w naszym kościele. Mamy w naszej katedrze wspaniałe organy i zapraszamy różnych artystów na koncerty. Ludzie doświadczają tam po raz pierwszy obecności Bożej poprzez sztukę i bardzo chętnie wracają i stają się naszymi przyjaciółmi. Ktoś może zapyta, dlaczego śpiewam piosenki Anny German? Bo jest kochana na wschodzie i ma w sobie tę cudowną zdolność, że jej piosenki, może nie wprost, ale jednak mówią o Bogu”. W czasie Komunii św. misjonarka Katarzyna Chęsy zaśpiewała „Ave Maryja” F. Schuberta.
 
W tym samym dniu o godz. 16 w bazylice odbył się jej koncert, na którym zaśpiewała wiele pieśni i piosenek w prawdziwie mistrzowskim wykonaniu. Były to utwory m.in. F. Schuberta, F. Chopina, J.S. Bacha, Anny German. Artystka w przerwach opowiadała o swojej trudnej, ale jakże pożytecznej pracy misjonarki w Kazachstanie. Otrzymała ogromne brawa licznie zebranej publiczności i kwiaty wraz z podziękowaniem od proboszcza miejsca ks. kan. Dariusza Kunickiego.
 
Płyta, którą można było nabyć, nosi tytuł „Przestrzeń serca. Opowieść misjonarza muzyka malowana” zawiera 12 piosenek i pieśni w wykonaniu K. Chęsy. Na okładce można przeczytać modlitwę za misjonarza: „Boże w Trójcy Przenajświętszej. Dziękuję Ci za dar i tajemnice Twojego misjonarstwa, które ofiarowałeś Twojemu słudze misjonarzowi. Dzisiaj przyjmij moją wdzięczność za dar jego życia znaczonego wielkością i miłością, zobacz tez jego rany i cierpienia”.
 
Misjonarka prosiła nie tylko o dar finansowy na misje, ale przede wszystkim o modlitwę za misjonarzy posługujących na całym świecie.
Zenon Zaremba

Podobny koncert odbył się 30 lipca podczas festynu w Kowalewie Pomorskim na zaproszenie proboszcza parafii pw. Mikołaja ks. kan. Piotra Igielskiego. Jak zawsze piosenki Anny German „Człowieczy los”, „Dziękuję, mamo” i „Tańczące Eurydyki” wzbudziły zachwyt publiczności, która nuciła je wspólnie z wokalistką. Głos Katarzyny Chęsy niezmiennie wzbudza zachwyt słuchaczy, a jej świadectwo o głoszeniu Chrystusa w kraju niechrześcijańskim, gdzie panująca do niedawna ideologia komunistyczna pozbawiła wielu ludzi wiary, choć nie zdołała wykorzenić z ich umysłów tęsknoty za Bogiem,  przypomina, że wszyscy jesteśmy Kościołem misyjnym, czyli posłanym, aby głosić Chrystusa.
Anna Głos

Fot. Anna Głos
GALERIA ZDJĘĆ
Video »
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
MAJ
19-23
Świętojański Festiwal Organowy
Toruń
MAJ
23
Spotkanie z o. Leonem Knabitem OSB
Toruń - Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8, godz. 18
MAJ
24
Seminaryjne Czuwania z Jezusem
Toruń - kaplica WSD, pl. Frelichowskiego 1, godz. 20
MAJ
24
Debata pastoralna o diakonacie stałym w Kościele w Polsce
Toruń - Centrum Dialogu, pl. bł. ks. Frelichowskiego 1
Skrzynka modlitewna »
Zobacz »








© 2015-2018 Diecezja Toruńska
Redakcja Portalu

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
Informacja Prawna:
© 2015-2018 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies