»   Uroczystości ku czci Matki Bożej Łąkowskiej

2017-09-10
Rok 2017 obfituje w liczne rocznice maryjne ważne dla świata (100. rocznica objawień w Fatimie), Polski (140. rocznica objawień w Gietrzwałdzie, 300. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej), diecezji (50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu, patronki diecezji). Wśród nich znajduje się również 265. rocznica koronacji figury Matki Bożej Łąkowskiej i 135. przeniesienia słynącej łaskami figury z Łąk Bratiańskich do kościoła w Nowym Mieście Lubawskim.

Pięciodniowym rekolekcjom „Idźcie i głoście”, przygotowującym do pełnego świętowania urodzin naszej Matki, przewodniczył ks. kan. Stanisław Grzywacz, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Lidzbarku Welskim i członek Kapituły Nowomiejskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się dnia 4 września nieszporami maryjnymi w nowomiejskiej bazylice. Po nich wierni udali się z kopią figury Matki Bożej Łąkowskiej nad Drwęcę, skąd przepłynięto do Łąk Bratiańskich. Tam odprawiono Mszę św. Po niej zaprezentowane zostało przedstawienie teatralne ukazujące tragiczne wydarzenie z lat 1882-83, czyli pożar kościoła i  klasztoru w Łąkach Bratiańskach, w wyniku którego ocalałą figurę przeniesiono do kościoła w Nowym Mieście. W kolejnych dniach do Matki Bożej Łakowskiej przychodzili małżonkowie, młodzież,  dzieci, chorzy, członkowie poszczególnych wspólnot parafialnych, poszczególnych stanów, instytucji i zakładów pracy.

Główne uroczystości przypadły na dzień 8 września, narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Suski. Koncelebrowali członkowie kapituły nowomiejskiej.

Na koniec Mszy św., podobnie  jak w całej Polsce, odmówiono Akt Zawierzono Niepokalanemu Sercu Maryi.

Na koniec wierni w procesji drogą ofiarowania wokół ołtarza Matki Bożej Łąkowskiej oddali się pod opiekę Matce Najświętszej.
Aleksandra Wojdyło

Warsztaty budowy szopek bożonarodzeniowych