»   Tajemnica - nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym

2017-09-12
Muzeum Diecezjalne w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy prac Teresy lubańskiej pt. Tajemnica. Wernisaż odbędzie się 14 września (czwartek) o godz. 18 w siedzibie Muzeum przy ul. Żeglarskiej 7. Wystawa potrwa do 19 listopada.

W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica (gr. mystērion) odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne.

W tradycji wschodniej chrześcijaństwa to właśnie sakramenty nazywa się „tajemnicami”. W pismach Ojców Kościoła „zbawcze wydarzenia życia Jezusa, były rozumiane jako wydarzenia, w których jedyna tajemnica Boga się objawiła i urzeczywistniła”.

Sakramenty, celebrowane w widzialnych obrzędach i znakach, są "mocami, które wychodzą" z zawsze żywego i ożywiającego Ciała Chrystusa oraz działaniami Ducha Świętego urzeczywistnianymi w Jego Ciele, którym jest Kościół. Przynoszą one łaskę Chrystusa, wyjednaną przez Niego na krzyżu, w sposób skuteczny, ze względu na moc w nich zawartą, gdyż misteria życia Chrystusa są podstawą tego, czego Chrystus udziela teraz przez szafarzy swojego Kościoła w sakramentach.

Aby poznać tajemnicę trzeba zostać wtajemniczonym. Jak tego dokonać? „Uczestnicząc w zgromadzeniu eucharystycznym, przyjmując Ciało Syna Człowieczego i pijąc Jego Krew, aby otrzymać życie wieczne (por. J 6,55)”. W ciągu całego swojego życia jesteśmy wtajemniczani w historię zbawienia, objaśnia się nam znaki zawarte w obrzędach liturgicznych i sakramentach oraz uczymy się wiązania tych obrzędów z codziennym życiem chrześcijańskim.

Teresa Lubańska w swych pracach próbuje zbliżyć się do owej mistycznej tajemnicy, którą są wyznania naszej chrześcijańskiej wiary. Biorąc pod swój warsztat surowe, nieobrobione deski drewna tworzy na nich obrazy nasączone mistycyzmem i głęboką duchowością. To właśnie ta surowość sprawia, że jej prace nabierają niepowtarzalnego charakteru. W swej twórczości nawiązuje również do prawosławnych ikon. Podobnie jak one, obrazy Teresy Lubańskiej można kontemplować i poznać ich tajemnicę. Zostać wtajemniczonym…
jc

Warsztaty budowy szopek bożonarodzeniowych