»   Wystawa fatimska na Wydziale Teologicznym UMK

2017-10-11
Wystawa “Niewiasta obleczona w słońce” jest wspólnym głosem artystów chrześcijan - w 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie - wskazującym na aktualność fatimskiego przesłania oraz potrzebę pełnego i powszechnego poznawania zawartych w nim treści.

Historia objawień fatimskich i maryjne przesłanie wzywające do pokuty i nawrócenia, stały się inspiracją do zrealizowania przez krąg artystów z Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Toruniu „fatimskiej wystawy” zatytułowanej „Niewiasta obleczona w słońce”. Grupa artystów podjęła twórczą refleksję dotyczącą treści i przesłań fatimskich tajemnic i objawień. Stworzyli w ten sposób wspólny artystyczny przekaz jako formę odpowiedzi na maryjne orędzie. Wystawa ma na celu uczczenie i upamiętnienie jubileuszu 100-lecia objawień w Fatimie. Jest to zarazem próba ewangelizacji przez sztukę oraz osobisty i wspólnotowy rodzaj modlitwy i medytacji.
Prezentowane prace są wykonane w związku z jubileuszem lub wybrane z dotychczasowego dorobku artystów.

Prezentowane dzieła reprezentują różne artystyczne dyscypliny – malarstwo, rzeźbę, grafikę, rysunek i fotografię. Różne też są konwencje i postawy artystyczne – charakterystyczne i reprezentatywne dla każdego z artystów. Odnaleźć możemy na wystawie zarówno wizerunki maryjne (K. Szalewska, Z. Dabrowska, Z. Ludwiniak, E. Wasyłyk, K. Rochecki) oraz prace ilustrujące scenę objawień (B. Przybyliński, J. Gąsiorek, T. Rzeszutek), jak też prace o charakterze abstrakcyjnym, ekspresyjnym lub symbolicznym (M. Rochecka, S. Natanaela, M. Szary, S. Kośmiński).
Mirosława Rochecka

Miejsce wystawy

Wydział Teologiczny UMK, Akademicka Przestrzeń Sztuki – U Teologów, ul. Gagarina 37, Toruń
Otwarcie wystawy