Wielkopostne spotkanie rolników

2007-04-15
Korzystanie z sakramentów świętych to temat przewodni wielkopostnego spotkania rolników diecezji toruńskiej, które odbywało się w Brodnickim Centrum Caritas.

Mszę św. rozpoczynającą to spotkanie celebrowali duszpasterze rolników: ks. kan. Józef Kiełpiński z dekanatu jabłonowskiego, ks. Jacek Wyrowiński z dekanatu działdowskiego, ks. Mirosław Culepa z dekanatu lidzbarskiego oraz ks. Zbigniew Gański – diecezjalny duszpasterz rolników. Ksiądz Culepa w homilii przypomniał rolnikom, że czas Wielkiego Postu należy wykorzystać na rozmowę z Panem Bogiem, na czytanie Pisma Świętego i powrót do nauki Bożej. Bez Pana Boga nikt, również rolnik nie może nic sam uczynić, należy więc prosić Pana Boga o błogosławieństwo w tak odpowiedzialnej pracy, jaką jest praca na roli. „W życiu nic nie osiągniemy bez Bożego błogosławieństwa” – podkreślił ks. Culepa i dodał, że: „Jednym ze źródeł tego błogosławieństwa jest Msza św., a my jak św. Paweł mamy czerpać swoje umocnienie z Chrystusa, z jego nauki i z sakramentów”. Następnie ks. Kiełpiński, wygłosił konferencję poświęconą prowadzeniu walki z szatanem. Była to kontynuacja poprzedniej konferencji, którą wygłosił w grudniu 2006 r. podczas adwentowych spotkań rolników naszej diecezji. Objaśnił w jaki sposób można walczyć, gdzie szukać właściwej pomocy, jak chronić domy i rodziny przed złem. Eucharystia, trwanie w łasce uświęcającej, poświęcenie się Niepokalanemu Sercu NMP, odmawianie różańca i koronki do Miłosierdzia Bożego, pielgrzymki do sanktuariów, poranna i wieczorna modlitwa są niezastąpionym środkiem w zmaganiu z zakusami złego ducha.

Przedstawicielka Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku p. Elwira Zakrzewska przedstawiła zgromadzonym rolnikom problematykę pozyskiwania funduszy unijnych na rozwój gospodarstw rolnych. Rolnicy interesowali się też zmianami w dopłatach bezpośrednich.

Swoje słowo do rolników na temat „Rola świeckich w Kościele” wygłosił ks. dr Rajmund Ponczek. „Angażowanie się w działalność różnorodnych grup i stowarzyszeń religijnych wnosi wiele dobra w życie innych ludzi, ale również ułatwia własny rozwój, wzmacnia samoocenę i pomaga rozwijać religijność” – mówił ks. Ponczek. Zagadnienia tej konferencji były tak interesujące, że miejscami wykład przeradzał się w ożywioną dyskusję. Stanowiła ona dowód na to, że rolnicy interesują się poruszanymi problemami i chcą brać czynny udział w życiu Kościoła.

Diecezjalny duszpasterz ks. Zbigniew Gański omówił przygotowania do uroczystości 25-lecia Duszpasterstwa Rolników. Z tej okazji 14 maja br., w Sanktuarium Matki Bożej w Rywałdzie odbędą się diecezjalne uroczystości jubileuszowe, które transmitować będzie TV Trwam oraz Radio Maryja. Mszy św. będzie przewodniczyć Biskup Toruński Andrzej Suski. Już dziś diecezjalny duszpasterz rolników serdecznie zaprasza rolników, mieszkańców wsi i wszystkich związanych z pracą na roli oraz z duszpasterstwem do wzięcia udziału w diecezjalnych uroczystościach w Rywałdzie.

Aleksandra Wojdyło

Msza św. Krzyżma