»   Omnibus omnia factus - biskupie zawołanie bpa Śmigla

2017-11-13
Słowa św. Pawła: "Stałem się wszystkim dla wszystkich", z Listu do Koryntian są dewizą posługi biskupiej bpa Wiesława Śmigla. Wymowne jest też znaczenie herbu biskupiego.

Na tarczy herbu znajduje się miecz, który symbolizuje słowo Boże, które jest skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny (por. Hbr 4, 12). Miecz oznacza również męstwo i gotowość do obrony wiary (por. 2 Mch 15, 16).

Mur jest nawiązaniem do Kościoła, który jest zbudowany z żywych kamieni. Wyraża również systematyczną i ofiarną pracę dla budowania Kościoła.

Błękit – jest kolorem nieskazitelności, niezawisłości i czystości, a więc przymiotów, które związane są z niebem. Kolor niebieski jest też kolorem Matki Bożej. Nad wszystkim zaś góruje krzyż, który jest znakiem zbawienia i orientuje wszelkie inne działania.

U dołu herbu znajduje się wezwanie biskupie: Omnibus omnia factus. Jest ono nawiązaniem do słów św. Pawła: "Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby uratować choć niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział" (1 Kor 9, 22-23).

Promocja książki bpa Andrzeja Suskiego
Toruń - Wydział Teologiczny UMK, godz. 17