»   Seminarium filozoficzno-teologiczne o ewolucji

2017-12-01
Wydział Teologiczny UMK w Toruniu zaprasza na otwarte seminarium filozoficzno-teologiczne o ewolucji. Temat spotkania: Co Arystoteles i św. Tomasz z Akwinu powiedzieliby o ewolucji?

Seminarium odbędzie się 13 grudnia o godz. 18 w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II przy Placu Frelichowskiego 1 w Toruniu.

Poprowadzi je o. dr Mariusz Tabaczek, dominikanin.
____________________

O. dr Mariusz Tabaczek - był redaktorem miesięcznika "W drodze", Członek Instytutu Tomistycznego w Warszawie, dyrektor Studium Dominicanum, wykładowca w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów w Krakowie (akredytacja: UPJP w Krakowie), studiował w  Graduate Theological Union, Berkeley (USA), gdzie uzyskał stopień doktora w dziedzinie teologii systematycznej i filozoficznej na podstawie pracy napisanej pod kierunkiem o.Michael Doddsa OP. Temat rozprawy doktorskiej brzmiał: Emergence and Divine Action: Exploring the Dispositional View of Causation as a New Philosophical Foundation.

____________________

Streszczenie głównych tez wykładu:
Jeśli istnieje metafizyczny i teologiczny fundament teorii ewolucji, niewielu spodziewa się znaleźć go w myśli Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu. Powszechnie uważa się, że teoria zmienności gatunkowej Darwina ostatecznie udowodniła nieadekwatność koncepcji stałych i niezmiennych gatunków w ujęciu Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu. Okazuje się jednak, że właściwa i konsekwentna interpretacja hylemorfizmu nie wyklucza zmienności gaunkowej, a lektura "Fizyki" Arystotelesa i komentarza do "Fizyki" autorstwa Akwinaty pozwala zobaczyć w obu myślicielach prekursorów teorii doboru naturalnego. Co więcej, przynajmniej jedno z wczesnych dzieł św. Tomasza zakłada wprost możliwość ciągłego stwarzania przez Boga nowych gatunków.

WSTĘP WOLNY

Promocja książki bpa Andrzeja Suskiego