Maryja działa dyskretnie i skutecznie

2017-12-13
Fot. Anna Głos
– Maryja nikogo nie zostawia, nie ma takiej prośby, której, by nie wysłuchała. W swojej pomocy potrafi być bardzo dyskretna, ale i skuteczna - powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w diecezjalnym sanktuarium Patronki diecezji toruńskiej. Podczas wspólnej modlitwy z kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi bp Wiesław zawierzył swoją posługę i całą diecezję Matce Bożej.

W środowy wieczór biskup toruński Wiesław Śmigiel przewodniczył nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.

W homilii bp Wiesław powiedział, że chcemy Maryi zawierzyć po raz kolejny nasze życie i naszą diecezję. – Przybywam tu, aby prosić by kult Maryi rozwijał się w naszej diecezji, w naszych parafiach i w naszych sercach – mówił. Zaznaczył, że przychodzi dziś do Maryi, u progu swej pasterskiej posługi, bo zdaje sobie sprawę z tego, że w Niej jest nasza moc i siła.

Ksiądz Biskup przybliżył wiernym znaczenie ikony Matki Bożej i podkreślił, że ikona to brama przez, którą możemy wejść, by spotkać się z samym Bogiem. Zachęcił, by spojrzeć Maryi w oczy. – Spojrzenie Maryi nie skupia się na Synu, ale na tych, którzy patrzą na ten wizerunek. Jej spojrzenie budzi w nas miłość do Chrystusa – mówił. Zaznaczył, że Maryja nie patrzy na Jezusa, tylko na nas, ale wskazuje swoja dłonią na Syna, który z kolei patrzy ku górze, na złote tło symbolizujące niebo. – Maryja wskazuje na Jezusa, a On wskazuje nam niebo – dodał bp Śmigiel. Spojrzenie Maryi nie skupia uwagi na sobie, ale pokornie kieruje nas ku Synowi.

Bp Wiesław przypomniał, że ikona zaprasza nas do dotknięcia wymiaru duchowego, który tak często umyka naszym zmysłom. – Nieustannie przypomina, że jest inny świat, prawdziwy, nawet bardziej prawdziwy niż ten, w którym jesteśmy, świat duchowy – mówił. Maryja w ikonie jest pomocą dla wiernych, bo wskazuje na Jezusa, który jest życiem i drogą do Ojca, na której odnajdzie się prawdziwe szczęście.

Ksiądz Biskup zaznaczył, że do wejścia w świat ikony trzeba czegoś więcej, niż pobożne spojrzenie. – By zrozumieć ikonę potrzeba Słowa Bożego, żeby zanurzyć się w ikonie potrzeba Biblii. Dopiero wówczas gdy poprzedzimy naszą kontemplację lekturą Pisma Swiętego ikona odkrywa przed nami to co najpiękniejsze – mówił. Zachęcił wiernych do codziennej lektury Pisma Świętego. – Człowiek każdego dnia powinien szukać mądrości i światła w Piśmie Świętym. Bez niego nie wiele jesteśmy w stanie zrozumieć i nie wiele jesteśmy w stanie zobaczyć – dodał.

Podzielił się świadectwem swojego rodzinnego domu, w którym nigdy nie brakowało Eucharystii i środowej nowenny do Matki Bożej. – W moim domu rodzinnym nauczyłem się, że w każdą środę idziemy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapisywaliśmy nasze intencje na kartkach, a moja mama mówiła, że Maryja tych próśb nie zatrzymuje dla siebie, ale zanosi je do Jezusa – mówił ksiądz biskup.

Zachęcił do zawierzenia Maryi wszystkich ważnych spraw diecezji toruńskiej, a więc spraw nas wszystkich. – Maryja nikogo nie zostawia, nie ma takiej prośby, której, by nie wysłuchała. W swojej pomocy potrafi być bardzo dyskretna, ale i skuteczna – mówił. Wystarczy tylko posłuszeństwo Jej słowu i słowu Jej Syna. – Dzięki posłuszeństwu słowu Jezusa woda, która jest symbolem zwyczajności, codziennych spraw i kłopotów zamienia się w wino, które jest znakiem pełnej, głębokiej radości, znakiem szczęścia – dodał.

Po homilii bp Wiesław Śmigiel zawierzył całą diecezję i swoją posługę Matce Bożej.
Posłużył się tym samym tekstem, który 25 lat temu odmówił bp Andrzej Suski.

Po zakończonej nowennie bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów z diecezji toruńskiej.

25 lat temu, 27 czerwca 1992 r. aktu zawierzenia dokonał bp Andrzej Suski, pierwszy biskup toruński, który z dniem 11 listopada przeszedł na emeryturę.
ks. Paweł Borowski/KAI

Msza św. Krzyżma