Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

»   Kolędnicy misyjni spotkali się w Jabłonowie

2018-01-13
Fot. Aleksandra Wojdyło
W sobotę, 13 stycznia, w Jabłonowie Pomorskim odbyło się 2. Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej.

Ks. kan. Grzegorz Tworzewski podkreslił, że to świętowanie jest formą podziękowania za całoroczną pracę formacyjną z dziećmi, które wrażliwością swojego serca mobilizują dorosłych do pomocy ich rówieśnikom w krajach misyjnych i same takiej pomocy udzielają.
 
Pierwsza cześć spotkania rozpoczęła się w Centrum Kultury i Sportu, gdzie najpierw odbył się konkurs gwiazd betlejemskich i strojów grup kolędniczych. Następnie misjonarz świecki Rafał Solski podzielił się świadectwem niesienia Chrystusa w Mongolii.
 
Dzieci ze szkoły podstawowej w Drużynach wystąpiły z przedstawieniem pt: „Z kolędą w domu”. Na koniec pierwszej części Sekretarz Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci Anna Sobiech przypomniała o symbolach tegorocznego misyjnego kolędowania oraz istocie modlitwy pięciu palców.

Centralnym punktem diecezjalnego spotkania kolędników misyjnych była Msza św. w kościele  pw. Chrystusa Króla, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.  

W homilii bp Wiesław nawiązując do treści ewangelicznych mówiących o powołaniu Mateusza zwrócił uwagę na potrzebę zastanowienia się nad własnym powołaniem i podkreślanie jego istoty. – Pan Bóg patrzy na serce człowieka i powołuje, a moc Jego słowa powoduje, że człowiek pozostawia wszystko i idzie w nieznane dlatego, że ufa Bogu – mówił bp Wiesław.
 
Zwracając się do małych kolędnikowi misyjnych dodał, że dzisiaj wszyscy jesteśmy powołani, aby iść do ludzi, oddać cząstkę siebie drugiemu człowiekowi i nieść Chrystusa wśród swoich rodzin, znajomych,  kolegów ze szkoły.  – Jesteście bardzo ważną cząstką Kościoła  misyjnego i nigdy o tym nie zapominajcie – podkreślił. Przypominając założenia Adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Evangelii gaudium i osobę św. Teresy z Lisieux, patronki misji dodał, że misjonarzem jest dziś każdy poprzez uczestnictwo w dziele Kościoła. Zachęcił także do modlitwy o pokój w krajach misyjnych, nowe powołania oraz do dalszej aktywnej działalności misyjnej w diecezji.
 
 W II Spotkaniu Kolędników Misyjnych  uczestniczyło 27 grup kolędników reprezentujących parafie w Bobrowie, Brudzawach, Grodzicznie, Grudziądzu (św. Stanisława Bp.), Grzybnie, Jabłonowie Pom., Kowalewie Pom., Kruszynach, Lidzbarku Welskim (św. Wojciecha), Unisławiu i Wielkich Łunawach.
 
W konkursie na najpiękniejszą gwiazdę  I miejsce zajęli kolędnicy z Jabłonowa pod kierunkiem Barbary Kopaczewskiej, II i III  miejsce również kolejne jabłonowskie grupy. Wśród najpiękniej prezentujących stroje kolędników misyjnych jury najwyżej oceniło grupę z parafii pw. św. Bartłomieja w Unisławiu (przygotowana przez Urszulę Machaj), z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wielkich Łunawach (przygotowana przez Dorotę Wawrowską) oraz z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Bobrowie.          
 
- Do tradycji przechodzi już fakt, że wizerunek najpiękniejszej gwiazdy i najlepiej prezentującej się grupy kolędniczej znajdzie sie na plakacie zapowiadającym przyszłoroczne spotkanie – podkreślił ks. kan. Tworzewski.
 
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Wojdyło

Zdjęcia: Aleksandra Wojdyło
GALERIA ZDJĘĆ
Video »
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
KWI
23-25
Triduum Floriańskie
Gruta - parafia pw. Wniebowzięcia NMP
KWI
25-29
KWI
26
Seminaryjne Czuwania z Jezusem
Toruń - kaplica WSD, pl. Frelichowskiego 1, godz. 20
MAJ
2
Msza św. w intencji maturzystów
Brodnica - kościół szkolny, ul. Kościelna 2, godz. 12
MAJ
3
Uroczystość MB Królowej Polski - Msza św. za Ojczyznę
Toruń - Stary Rynek, godz. 12
Skrzynka modlitewna »
Zobacz »
© 2015-2018 Diecezja Toruńska
Redakcja Portalu

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
Informacja Prawna:
© 2015-2018 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies