Św. Jan Bosko w Toruniu

2018-01-30
Figury św. Jana Bosko i św. Dominika Savio w kaplicy szkoły salezjańskiej w Toruniu
31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosko. W ramach obchodów ku czci św. Jana Bosko toruńscy salezjanie zapraszają wszystkich do wspólnej modlitwy w kościele parafialnym pw. św. Antoniego na toruńskich Wrzosach. O godz. 12.45 zostanie odprawiona uroczysta Suma odpustowa.

Św. Jan Bosko, którego wspomnienie przypada 31 stycznia, jest jednym z najbardziej znanych świętych w Kościele katolickim. Święty ten powołał do życia trzy wspólnoty: Towarzystwo świętego Franciszka Salezego (1859 r.), Instytut Córek Maryi Wspomożycielki (1872 r.) oraz Pobożny Związek Współpracowników Salezjańskich (1876 r.). Obecnie Rodzina Salezjańska liczy na całym świecie przeszło 20 różnego rodzaju wspólnot. Jest to ogromne dzieło, które wydaje wiele dobrych owoców.

Historia salezjanów w Toruniu sięga 1997 r. W końcu sierpnia tegoż roku zamieszkał w Toruniu salezjanin ks. Janusz Wróblewski. Był to jednocześnie początek obecności zgromadzenia w diecezji toruńskiej. Salezjanie zostali sprowadzeni do Torunia po to, aby przejąć i poprowadzić szkołę katolicką. Przez lata toruńscy salezjanie byli częścią wspólnoty domu zakonnego w Aleksandrowie Kujawskim. Od 1 września 2014 r. funkcjonuje już samodzielny dom zakonny salezjanów w Toruniu, któremu patronuje św. Józef. Obecnie toruńską wspólnotę tworzą czterej współbracia: ks. Mariusz Witkowski (przełożony wspólnoty), ks. Krzysztof Tylutki, ks. Bartłomiej Chmielewski oraz koadiutor Andrzej Okoniewski.

Szkoły salezjańskie
W Toruniu od 1 września 1997 r. funkcjonuje Katolicka Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego. Przez pierwsze lata szkoła mieściła się w budynku przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich. W latach 2004-2007 r. szkoła, a dokładnie funkcjonujące od 1999 r. dwie szkoły: podstawowa oraz gimnazjum, przeniosły się do nowego budynku na Wrzosach. Salezjanie zaczynali 1 września 1997 r. od grupy 44 uczniów, obecnie jest ich blisko 500. W szkole pracuje 60 nauczycieli oraz pracowników obsługi, w tym od początku sekretariat szkoły prowadzi Jadwiga Grobelska. Szkoła cały czas się rozbudowuje. W najbliższych miesiącach rozpocznie się budowa kolejnego skrzydła szkoły.
Dyrektorami szkół salezjańskich w minionym okresie ponad 20 lat ich działalności byli: ks. Janusz Wróblewski (1997-2004), ks. Jacek Kowalkowski (2004-2006), ks. Mariusz Witkowski (od 2006 roku). Pozostali salezjanie, którzy pracowali lub nadal pracują w Toruniu to: ks. Tadeusz Rozalik (1998-2000), ks. Jacek Brakowski (2000-2003), ks. Dariusz Łokietek (2003-2005), ks. Arnold Zimnicki (2004-2005), ks. Mirosław Wierzbicki (2005-2011), koadiutor Andrzej Okoniewski (od 2007 r.), ks. Krzysztof Szynkowski (2011-2016), ks. Tomasz Wierzchowski (2013 r.), ks. Paweł Żurawiński (2013- 2016), ks. Krzysztof Tylutki (od 2016 r.), ks. Bartłomiej Chmielewski (od 2016 r.).

Kaplica
W szkole znajduje się kaplica, której patronuje Najświętsza Maryja Panna Wspomożenia Wiernych. Została erygowana dekretem inspektora ks. Zbigniewa Łepki 19 września 2008 r. Znajdują się w niej relikwie św. Jana Bosko oraz św. Dominika Savio. Kaplica jest ważnym miejscem w szkole. W każdą środę gromadzą się w niej na Eucharystii wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Poza tym zaprasza ona także codziennie wszystkich członków społeczności szkolnej na modlitwę osobistą. W Adwencie zaproszenie na Roraty oraz w Wielkim Poście zaproszenie na Drogę Krzyżową przyjmują także rodzice dzieci uczęszczających do szkoły.

Salezjanie współpracownicy
Innym znakiem obecności dziedzictwa św. Jana Bosko w Toruniu jest istnienie przy szkole salezjańskiej wspólnoty Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, która powstała 15 czerwca 2016 r., kiedy 8 osób, nauczyciele oraz rodzice uczniów, złożyło przyrzeczenia. Jest to pierwsza wspólnota Salezjanów Współpracowników gromadząca osoby świeckie w naszej diecezji.

Ulica św. Jana Bosko
Rada Miasta Torunia uchwałą z dnia 20 lipca 2017 r. nadała nazwę części dotychczasowej ul. Storczykowej nazwę św. Jana Bosko. Podczas inauguracji kolejnego roku w szkole salezjańskiej 4 września 2017 r.  dokonano uroczystego jej otwarcia. Pojawienie się św. Jana Bosko, jako patrona w przestrzeni miejskiej to na pewno przejaw tego, że salezjanie i ich szkoła, na dobre wpisali się już w historię oraz są obecni w życiu codziennym Torunia.
dk. Waldemar Rozynkowski
Źródło: niedziela.pl