»   Środa Popielcowa

2018-02-13
Fot. Wiesław Ochotny
Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna Wielki Post. Tego dnia wiernych obowiązuje post ścisły, tj. ograniczenie się do spożycia trzech posiłków, dwóch lekkich i jednego do syta (od 18 do 60 r. życia), oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak w każdy piątek (od 14 r. życia do jego końca).
Rozpoczęcie Wielkiego Postu związane jest także z obrzędem posypania głów popiołem. Stąd dzień ten potocznie nazywany jest Popielcem.

Kapłan posypując głowy popiołem wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Jest to wezwanie do przemiany życia i odnowy ducha.

W okresie Wielkiego Postu podejmujemy liczne praktyki pokutne, uczestniczymy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, szukamy okazji do praktykowania gorliwej miłości bliźniego.

Pomocą w podejmowaniu tych zadań jest Zdrapka Wielkopostna, która pomaga w świadomym przeżywaniu każdego dnia Wielkiego Postu.
Informacje o Zdrapce Wielkopostnej

Zachęcamy do udziału we Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem w swoich parafiach.
Diecezjalne obchody rozpoczynające czas Wielkiego Postu odbędą się w toruńskiej katedrze, 14 lutego o godz. 18.
Mszy św. przewodniczyć będzie bp Andrzej Suski.

Świętojański Festiwal Organowy
Toruń