Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

»   Diecezjalny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła

2018-04-15
Zapalona świeca Ruchu Światło - Życie symbolizuje obecność Chrystusa
- Diecezja toruńska ma wiele skarbów. Wy jesteście jednym z tych najcenniejszych – mówił na rozpoczęcie Mszy św. do członków wspólnoty Domowego Kościoła bp Wiesław Śmigiel.
W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu przy toruńskim Wyższym Seminarium Duchownym, 15 kwietnia odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Szkoła Formacji „Dialog Małżeński”. Członkowie Domowego Kościoła, czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło – Życie spotkali się w kaplicy seminaryjnej, by tam przeżyć Eucharystię, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

- Diecezja toruńska ma wiele skarbów. Wy jesteście jednym z tych najcenniejszych – mówił na rozpoczęcie Mszy św. do członków wspólnoty Domowego Kościoła bp Wiesław Śmigiel. 

W homilii bp Wiesław skupił się na ukazaniu pewnych aspektów dochodzenia do świętości oraz bycia świadkiem Jezusa Zmartwychwstałego. Odnosząc się do Ewangelii kaznodzieja przypomniał o trzech ważnych elementach: Słowie Bożym jako tym, które przynosi pokój, ranach Jezusa jako znaku miłości oraz rybie jako symbolu ludzkiej codzienności, w której Jezus pragnie być obecny. Elementy te są żywo obecne w Domowym Kościele w m.in. Namiocie Spotkania, miłości rodzinnej, czy praktykach religijnych. 

- Domowy Kościół tak długo będzie się rozwijał, jak długo wy będziecie świadkami Jezusa Zmartwychwstałego – mówił bp Śmigiel. Bycie takim świadkiem to kroczenie drogą ku świętości, o czym pisze papież Franciszek w swojej w najnowszej adhortacji „Gaudete et exultate”. Ojciec Święty zwraca tam uwagę na „świętość sąsiedztwa”, czyli dnia codziennego. Przywołuje też przeszkody w dążeniu do takiej świętości, którymi są m.in. indywidualizm (czyli nadmierne skupianie się na sobie), spirytualizm (zbytnie zatopienie się w duchowości przy jednoczesnym zaniedbywaniu obowiązków wynikających z pełnionych ról społecznych), czy schematyzm. 

- Życzę wam odwagi, mądrości i otwarcia się na łaskę Pana Boga, bo sami nic nie zrobimy. Tylko dzięki otwarciu się na łaskę, możemy doświadczyć Pana Jezusa i skutecznie zanieść Go innym – zakończył bp Wiesław. 

Ewa i Sylwester Winiarscy, para diecezjalna Domowego Kościoła, podziękowała bp. Wiesławowi oraz kapłanom za obecność i modlitwę, toruńskiemu seminarium duchownemu za możliwość organizacji dnia w jego gościnnych progach, a członkom rejonu Koniuchy i diakonii muzycznej za oprawę liturgiczną Eucharystii. 

Na dalszą część spotkania, czyli Szkołę Formacji oraz agapę, uczestnicy udali się do Centrum Dialogu.

Tekst i foto: Joanna Kruczyńska
 
GALERIA ZDJĘĆ
Video »
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
KWI
23-25
Triduum Floriańskie
Gruta - parafia pw. Wniebowzięcia NMP
KWI
24
Dzień otwarty na Wydziale Teologicznym UMK
Toruń - Wydział Teologiczny UMK, godz. 10
KWI
25-29
KWI
26
Seminaryjne Czuwania z Jezusem
Toruń - kaplica WSD, pl. Frelichowskiego 1, godz. 20
MAJ
2
Msza św. w intencji maturzystów
Brodnica - kościół szkolny, ul. Kościelna 2, godz. 12
Skrzynka modlitewna »
Zobacz »
© 2015-2018 Diecezja Toruńska
Redakcja Portalu

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
Informacja Prawna:
© 2015-2018 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies