Wstańcie, chodźmy!

2008-06-08
fot.
„Wstańcie, chodźmy!” tak zatytułowali artyści toruńscy wystawę prac plastycznych dedykowaną Janowi Pawłowi II w 3. rocznicę śmierci. Została otwarta w katedrze Świętych Janów w przeddzień miejskich uroczystości rocznicowych i potrwa do 27 kwietnia

Ekspozycja usytuowana w bocznych nawach świątyni objęła kilkadziesiąt prac artystów toruńskich, które wybrali oni z własnego dorobku lub stworzyli specjalnie na tę okoliczność. Inspiracją do powstania wielu z prezentowanych tu dzieł była osoba Jana Pawła II, indywidualne doświadczenia spotkań z Ojcem Świętym, rozważanie papieskiej nauki oraz poezji. Wśród autorów prezentowanych prac są profesorowie i absolwenci UMK w Toruniu, zarówno artyści o dużym dorobku, jak i młodzi twórcy rozpoczynający działalność artystyczną: Marek Basiul, Piotr Będkowski, Anna Bochenek, Andrzej Borcz, Jerzy Brzuskiewicz, Zofia Dąbrowska, Małgorzta Filarecka, Tadeusz Gapiński, Krystyna Garstka, Jędrzej Gołaś, Jacek Gramatyka, Marek Hoffman, Czesław Jarmusz, Piotr Klugowski, Beata Kocoł, Mirosław Kocoł, Ireneusz Kopacz, Lech Kubiak, Leszek Kucz, ks. Andrzej Kulesza, Tomasz Lewiński, Krzysztof Mazur, Krzysztof Pituła, Jan Pręgowski, Dariusz Przewięźlikowski, Bogdan Przybyliński, Kazimierz Rochecki, Mirosława Rochecka, Agata Rochecka, Wiesław Smużny, Małgorzata Sobecka, Joanna Strzelecka, Krystyna Szalewska, Marek Szary, Michał Träger, Lech Wolski i Piotr Zaporowicz. Honorowy patronat nad wystawą, zorganizowaną przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Diecezji Toruńskiej wraz z Urzędem Marszałkowskim i Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, sprawuje biskup toruński Andrzej Suski. Wystawa potrwa do 27 kwietnia.

Ks. Andrzej Kulesza, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych i kurator wystawy, witając zgromadzonych w katedrze, podkreślił rodzące się w sercach pragnienie jedności podobnej do tej, jaką odczuwaliśmy podczas papieskich pielgrzymek i w pamiętne pierwsze dni kwietnia 2005 r. Bp Józef Szamocki, którego ks. Kulesza poprosił o otwarcie wystawy, wspomniał m.in., że choć nie wiemy, czy Jan Paweł II namalował jakiś obraz, to nie ulega wątpliwości, że kontemplował obrazy, przede wszystkim w przyrodzie, a w „Tryptyku Rzymskim” dał wyraz fascynacji freskiem Michała Anioła. Wystawa prezentowana w katedrze jest medytacją artystów toruńskich nad osobą Jana Pawła II i jego wielkim dziełem, pontyfikatem. Jest też jednym z dowodów na to, że wyśpiewane przez chór słowa pieśni „Non omnis moriar” są prawdziwe. „Nie tylko Kościół chce ogłosić Jana Pawła II błogosławionym, ale to pragnienie jest uwiecznione w dziełach prezentowanych na wystawie” – powiedział Biskup Józef i życzył, by wystawa stała się radością dla wszystkich.

Reprezentująca organizatorów Mirosława Rochecka wspomniała, że idea zorganizowania wystawy zrodziła się niedawno, podczas rekolekcji wielkopostnych. Dlatego ze względu na krótki czas powstawania ekspozycji, nie udało się, niestety, dotrzeć do wszystkich artystów, których prace mogłyby się znaleźć na wystawie. „Papieskie wezwanie «Wstańcie, chodźmy!», inspirowane słowami Pana Jezusa wypowiedzianymi do Apostołów w ogrodzie Getsemani, złączyło we wspólnym działaniu, spontanicznie i z radością, w bardzo krótkim czasie, wiele osób. Twórcom znanym i zasłużonym, a także młodym, dopiero zaczynającym swoją artystyczną działalność, przyświecał jeden cel, aby uczcić pamięć Jana Pawła II, okazać swoją miłość i szacunek dla jego osoby” – czytamy w katalogu wystawy.

Uroczysty charakter spotkania podkreślały pieśni w wykonaniu chóru akademickiego pod dyrekcją Krzysztofa Zaremby oraz recytacja fragmentów „Tryptyku Rzymskiego” i wierszy ks. Jana Twardowskiego przez aktorów Teatru im. Wilama Horzycy i Baja Pomorskiego Annę Magalską-Milczarczyk i Piotra Dąbrowskiego. Obrazy, pieśni i żywe słowo były też wyrazem jedności artystów – jak zaznaczył w podziękowaniu ks. Andrzej Kulesza – tej jedności, którą wyzwalał i wciąż wyzwala w nas Ojciec Święty Jan Paweł II.

Barbara Czerny