Uroczystości religijno-patriotyczne

2006-05-03
fot. s. Klemensa / Obchody święta Matki Bożej Królowej Polski w kolegiacie św. Mikołaja
Każdego roku na uroczystość Matki Bożej Królowej Polski do grudziądzkiej kolegiaty przybywają przedstawiciele lokalnych władz i różnych stanów, aby uczestniczyć we Mszy św. odprawianej w intencji Ojczyzny.
Ponieważ to święto wiąże się ściśle z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ogłoszonej w 1791 r., także w tym roku w świątyni nie zabrakło Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z pocztem sztandarowym na czele oraz licznych sztandarów kombatanckich, policyjnych, szkolnych, harcerskich i innych. Kolegiata była wypełniona po brzegi setkami wiernych, którzy przybyli z całego miasta, by uczcić to ważne dla rodaków święto.

Mszę św. celebrował ks. prał. Henryk Kujaczyński, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe na Strzemięcinie, a zarazem dziekan dekanatu II w Grudziądzu, w asyście kapelana WP ks. ppłk. Piotra Gibasiewicza, który wygłosił okolicznościową homilię, poświęconą w głównej mierze kultowi maryjnemu w Polsce i na świecie. Matka Chrystusowa jest Matką całego Kościoła Powszechnego. Szczególnie czcimy Ją w maju podczas licznych nabożeństw. Grudziądzka kolegiata jako miejscowe sanktuarium słynie z wielu łask Matki Bożej Łaskawej – patronki miasta. Ks. kapelan nie pominął też faktów historycznych odnoszących się do obchodów 215. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspomniał o bohaterskich czynach polskich żołnierzy na frontach wszystkich wojen światowych w walkach o niepodległość i niezawisłość narodową.

Po Mszy św. na Rynku Głównym odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem Kompani Honorowej WP. Były przemówienia przedstawicieli władz samorządowych, oddano salwę honorową oraz złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Zenon Zaremba

Rok św. Józefa »