Przyjaciel wszelkiego stworzenia

2008-12-07
fot. Inscenizacja „Transitus” / Fot. Krzysztof Firyn
W Grudziądzu 11 października odbyło się uroczyste spotkanie z okazji rozstrzygnięcia diecezjalnego konkursu literacko-plastyczno- multimedialnego dla dzieci i młodzieży pt. „Św. Franciszek z Asyżu – przyjaciel wszelkiego stworzenia”.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego, którą celebrowali: ks. kan. dr Marian Wróblewski, ks. kan. Marek Borzyszkowski, o. Łazarz Kwiatkowski OFM, ks. Zdzisław Syldak i ks. Bogdan Kołodziejczyk. Licznie zebranych (dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice) zaszczycili swoją obecnością wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora oraz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu Adam Przybylak. Homilię wygłosił Ojciec Łazarz, który przybliżył postać Świętego.

Po Mszy św. fratersi (młodzież Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego) z Torunia zaprezentowali inscenizację upamiętniającą śmierć Biedaczyny z Asyżu „Transitus”. Młodzi aktorzy
zachwycili grą.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Muzeum im. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Po wprowadzeniu przez ks. kan. Marka Borzyszkowskiego, dyrektora Grudziądzkiego Centrum Caritas, Hanna Włodarczyk, pomysłodawczyni konkursu, przedstawiła osobowość św. Franciszka, a także przypomniała informacje związane z konkursem. Na zakończenie powiedziała: „Niech Ubogi Święty otworzy nasze serca i oczy na piękno świata, miłość płynącą z ran Chrystusa, pragnienie pokoju i przebaczania, czynienie dobra i niesienie pomocy wszelkiemu stworzeniu”.

Konkurs został rozstrzygnięty 4 października, w dniu, w którym obchodzimy wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Organizatorami byli Grudziądzkie Centrum Caritas i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu. Patronat honorowy objęli: minister prowincjalny prowincji św. Franciszka z Asyżu prowincjał o. Adrian Arnold Buchcik OFM, prezydent Robert Malinowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej ks. kan. dr Marian Wróblewski. Celem konkursu było zapoznanie dzieci i młodzieży z postacią św. Franciszka i jego działalnością, uwrażliwienie na Boże stworzenie oraz zachęcenie do naśladowania postawy Świętego, pełnej ofiarnej miłości i otwartości na otaczający świat przez pełnienie uczynków miłosierdzia. Na konkurs wpłynęło z całej diecezji 531 prac, w tym ze szkół podstawowych: 286 prac plastycznych, 21 literackich i 19 prezentacji multimedialnych; z gimnazjów: 113 prac plastycznych, 48 literackich i 36 multimedialnych; ze szkół średnich: 3 prace plastyczne, 2 literackie i 3 multimedialne.

Fundatorami nagród byli: Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego, Grudziądzkie Centrum Caritas, Carrefour z Grudziądza i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5. Franciszkanie z Torunia podarowali laureatom maleńkie krzyżyki w kształcie litery „T” tzw. tauki, znak franciszkański, a młodzieży – czasopismo „Franciszkański Świat”. Po wręczeniu nagród i dyplomów nastąpiło otwarcie wystawy pokonkursowej.

Zwycięzcy diecezjalnego konkursu

Kategoria plastyczna, szkoły podstawowe: I miejsce – Łukasz Bednarczyk (SP nr 21, Grudziądz), II miejsce – Karolina Parzęcka (SP nr 21, Grudziądz), III miejsce – Hubert Binnebesel (SP nr 11,
Toruń). Przyznano 21 wyróżnień. W grupie gimnazjalistów: I miejsce – Emilia Zielińska (Zespół Szkół, Gimnazjum, Łubianka), II miejsce – Emilia Dybska (Gimnazjum nr 5, Grudziądz), III miejsce – Emilia Żmuda (Zespół Szkół, Gimnazjum, Unisław) i Adrianna Płachetko (Zespół Szkół nr 28, Gimnazjum, Toruń). Przyznano 8 wyróżnień. W grupie szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Agata Średniawa (Zespół Szkół, LO, Unisław). Komisja przyznała 2 wyróżnienia – Katarzynie Falkowskiej (Świetlica Sióstr Pasterek Jabłonowo Pomorskie, uczennica Zespołu Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych) oraz Katarzynie Dykier (II LO, Grudziądz).

W kategorii prac literackich, szkoły podstawowe, nagrody otrzymali: Jakub Kwiatkowski (SP nr 20, Grudziądz) – I miejsce, Wojciech Sadecki (SP nr 21, Grudziądz) – II miejsce, Marta Cybulska (SP nr
7, Grudziądz) – III miejsce, Adrian Zieliński (SP, Radzyń Chełmiński) – wyróżnienie. Gimnazja: Martyna Graduszewska (Zespół Szkół nr 1, Brodnica) – I miejsce, Marcelina Kucięba (Gimnazjum nr 7, Grudziądz) – II miejsce, Martyna Borowska (Gimnazjum nr 6, Grudziądz) – III miejsce. Szkoły średnie: Daria Dorau (Zespół Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych, Grudziądz) – I miejsce, Anna Szrubkowska (Zespół Szkół Rolniczych, Grudziądz) – II miejsce, przyznano także 4 wyróżnienia.

W kategorii multimedialnej, szkoły podstawowe: Kamil Mańkowski (Zespół Szkół 28, SP, Toruń) – I miejsce, Anna Bortnowska (Zespół Szkół nr 16, SP, Toruń) – II miejsce, Wiktor Binnebesel (Zespół Szkół nr 11, SP, Toruń) – III miejsce. Gimnazja: Piotr Jurek (Zespół Szkół, Gimnazjum, Wałdowo
Szlacheckie) – I miejsce, Aleksander Nowakowski (Gimnazjum, Lubawa) – II miejsce, Aleksandra Wicińska (Gimnazjum nr 9, Grudziądz) – III miejsce. Szkoły średnie: Florentyna Napiontek (Zespół Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych, Grudziądz) – II miejsce oraz 4 wyróżnienia.

Ks. Marek Borzyszkowski