Grudziądz odmawia Koronkę do Miłosierdzia Bożego na ulicy

2010-10-02
fot.
Po raz pierwszy na ulicach Grudziądza i pobliskich wsi zabrzmiała 28 września o godzinie 15.00 – w liturgiczne wspomnienie bł. Michała Sopoćki modlitwa, którą Jezus podyktował św. siostrze Faustynie 14 września 1935r. Inicjatywa „Koronki na ulicach miast świata” wyszła z Łodzi od Grupy Modlitewnej „Iskra Bożego Miłosierdzia”, działającej w Kościele o.o. Jezuitów i w Polsce odbyła się już po raz trzeci.

W Grudziądzu do udziału we wspólnej modlitwie zaprosiła mieszkańców całego miasta i okolic Wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Effatha” z parafii św. Ap. Piotra i Pawła na Lotnisku. Uczestnicy akcji modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego na skrzyżowaniach ulic, na placach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach.

Jedną z organizatorów modlitwy na terenie Grudziądza jest Hanna Włodarczyk, lider „Effathy”: „Doświadczyłam w swoim życiu tyle znaków Miłosierdzia Bożego, tak dużo łask od Jezusa Miłosiernego, że teraz moim pragnieniem jest rozpowszechnianie kultu Miłosierdzia Bożego na wszelkie możliwe sposoby”. Mieczysław Kucharski dodaje, że głównie chodzi tu o odmawianie modlitwy w miejscach, gdzie tętni codzienne życie: „Chcemy odmawiać Koronkę w miejscach nam bliskich, miejscach, w których żyjemy i ofiarować ją wszystkim, którzy mają jakiekolwiek trudności i problemy. Wydaje nam się, że współczesny świat jest tak zakręcony, zagoniony, nastawiony tylko na konsumpcję, że tego typu modlitwa potrzebna jest wszystkim ludziom”. Organizatorzy „Iskra Bożego Miłosierdzia” z Łodzi zaproponowali kilka intencji modlitwy: „Za Ojca Świętego, za ofiary kataklizmów na świecie, za Polaków dotkniętych katastrofą smoleńską i powodziami, za małżeństwa przeżywające kryzys, za dzieci nienarodzone i ich rodziców, a także za nasze rodzinne miasta i wszystkie trudne sprawy” – wylicza proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Grudziądzu ks. kan. Piotr Neumann.

To był niesamowity widok, kiedy ludzie – mimo ulewnego deszczu i zimna – stanęli na skrzyżowaniach ulic, z koronką w ręku i plakatami z napisem „Jezu, ufam Tobie” jako znakiem rozpoznawczym.

„Nie spodziewaliśmy się, że aż tylu ludzi odpowie na nasze zaproszenie” – mówi Eligia Kawecka z „Effathy”. „Tak, nie przeszkodził deszcz, zimno i szare niebo. Koronka do Miłosierdzia Bożego, przedarła się poprzez strugi deszczu i popłynęła z wielu skrzyżowań naszego Grudziądza” – podkreśla Maciej Daniel.

W Parafii Św. Ap. Piotra i Pawła na oś. Lotnisko w Grudziądzu, po zakończeniu Koronki na ulicach osiedla, uczestnicy nabożeństwa spotkali się w kościele parafialnym na modlitwie dziękczynnej. Pomimo niesprzyjającej aury w Koronce wzięło udział około 200 wiernych. Zmokniętym, ale szczęśliwym parafianom udzielił kapłańskiego błogosławieństwa i zaprosił na modlitwę za rok kapelan szpitalny ks. Daniel Milewski. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie do kroniki parafialnej i wierni rozeszli się do domów rodzinnych, by tam podzielić się wrażeniami duchowymi z osobami najbliższymi, w nadziei, że za rok i oni dołączą do Koronki na ulicach Grudziądza.

Dziękujemy księżom proboszczom, wikariuszom, animatorom modlitwy ulicznej i parafiom: Niepokalanego Serca NMP, Najświętszego Serca Jezusa, Św. Mikołaja, Św. Józefa, Wniebowzięcia NMP, które odpowiedziały na nasz apel i razem z nami brały udział w tej Bożej inicjatywie.

Dziękujemy również organizacjom porządku publicznego: Policji i Straży Miejskiej, która patrolowała skrzyżowania naszych ulic i strzegła porządku. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Grudziądza, Owczarek, Nowej Wsi, Parsk, Węgrowa, Okonina i okolic, którzy uczestniczyli w tej akcji modlitewnej. A przede wszystkim dziękujemy Jezusowi Miłosiernemu, że udzielił nam łaski organizacji „Koronki na ulicach miast świata” i pozwolił zorganizować ją właśnie w naszym mieście.

Wspólnota Odnowy w Duchu Święty „Effatha” przy parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Grudziądzu