Pomoc materialna i duchowa w dobie epidemii

2020-04-04
- W tym trudnym czasie bądźmy podobni do Chrystusa w Jego miłości, solidarności z samotnymi i potrzebującymi – apeluje bp Wiesław Śmigiel i podkreśla, że dziś wielu spośród naszych sióstr i braci potrzebuje zarówno wsparcia duchowego, modlitewnego oraz materialnego.

Ksiądz Biskup dziękuje wszystkim instytucjom kościelnym i świeckim, wspólnotom, stowarzyszeniom i organizacjom oraz osobom prywatnym za podejmowane działania i zaznacza, że czas, który przeżywamy to prawdziwy sprawdzian z miłości. - Jako Kościół zdajemy trudny egzamin, najpierw z wiary i nadziei, a zaraz potem z będącej ich owocem konkretnej, a nie deklaratywnej, miłości bliźniego, solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości na potrzeby drugich – podkreśla.
  • Diecezja toruńska zorganizowała pomoc dla dwóch szpitali – Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Toruniu oraz Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Grudziądzu. To właśnie do tych szpitali trafiają osoby zarażone koronawirusem. Pierwsza partia pomocy to 1 000 maseczek ochronnych wielokrotnego użytku FFP3 oraz 600 kombinezonów ochronnych o łacznej wartości 120 000 złotych. Diecezja pozostaje w łączności ze szpitalami i przygotowuje kolejną pomoc.

• Działania pomocowe organizuje także Caritas Diecezji Toruńskiej, która włącza się w ogólnopolskie inicjatywy Caritas Polska takie jak #PomocDlaSeniora czy #WdzięczniMedykom, ale podejmuje także wiele działań na rzecz społeczności lokalnej.

• Toruńskie Centrum Caritas im. bł. Marii Karłowskiej od poniedziałku do piątku wydaje posiłki dla bezdomnych oraz prowadzi stację opieki, gdzie udzielana jest nieodpłatna pomoc medyczna. Prowadzi także łaźnię dla ubogich oraz przygotowuje nieodpłatnie posiłki dla ok. 150 osób, które wojsko dostarcza osobom w kwarantannie oraz starszym, samotnym i niepełnosprawnym.

• Grudziądzkie Centrum Caritas im. bł. Juty wydaje żywność oraz ciepłe posiłki dla potrzebujących, dostarcza także paczki żywnościowe osobom starszym, które nie powinny wychodzić z domu. Oddało także do dyspozycji władzom miasta 5 samochodów i jest w stałej gotowości, by przygotowywać ok. 100 posiłków dla osób w kwarantannie oraz dla szpitala.

• Brodnickie Centrum Caritas im. bpa Jana Chrapka oddało budynek bursy szkolnej na pomieszczenia dla kwarantanny dla osób powracających z zagranicy, które są objęte opieką pracowników Caritas. Ponadto pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy szyją maseczki dla pracowników socjalnych ośrodków pomocy społecznej współpracujących z Brodnickim Centrum. Centrum przygotowuje paczki dla osób, które które pilnie potrzebują pomocy w postaci produktów żywnościowych (w tym. osoby starsze, niepełnosprawne), natomiast odbiorem i przekazywaniem do uczestników programu zajmą się już ośrodki pomocy społecznej we współpracy z innymi służbami, m.in. ochotniczymi strażami pożarnymi.

• Caritas Diecezji Toruńskiej prowadzi osiem Środowiskowych Domów Samopomocy, obejmując opieką 300 osób. Obecnie wszystkie te osoby pozostają w domu, wśród nich są seniorzy, osoby samotne i niepełnosprawni (wózkowicze). Pracownicy Caritas utrzymują kontakt telefoniczny ze wszystkimi, a dla około 30% zabezpiecza żywność dostarczając ją pod drzwi.

• Łącznie Caritas przygotowuje ponad 300 posiłków dla seniorów i osób objętych kwarantanną, a w jadłodajniach na wynos dziennie rozdziela ok. 800 ciepłych posiłków oraz przygotowuje paczki świąteczne dla 200 osób. Organizuje pomoc psychologiczną oraz rozprowadza ok. 250 kart „Na codzienne zakupy”.

• W diecezji toruńskiej w obliczu pandemii parafie, różne wspólnoty i stowarzyszenia także oferują swoją pomoc. W akcję szycia i dystrybucji maseczek włączają się siostry zakonne, kapłani i osoby świeckie.

• Ponadto wspólnota Słowo Życia oraz Stowarzyszeniowe im. Ani Bicz „Święci z sąsiedztwa” organizują akcję Duchowa Adopcja Medyka (DAM). Każdemu, kto chce się włączyć w DAM zostaje przydzielona znana z imienia, nazwiska i funkcji osoba, za którą będzie się modlił codziennie, aż do ustania epidemii. Modlitwa jest dowolna. Może to być dziesiątka Różańca, Koronka do Bożego Miłosierdzia, litania itp. Ważne, by każdego dnia wspierać duchowo swojego medyka. Zgłoszenia na stronie dam.diecezja-torun.pl
xpb/Toruń

Msza św. Krzyżma