Beatyfikacja założyciela Rycerzy Kolumba

2020-10-25
W sobotę, 31 października, będzie miała miejsce beatyfikacja założyciela Rycerzy Kolumba, ks. Michaela McGivneya.

Transmisję z uroczystości w katedrze św. Józefa w Hartford w USA przeprowadzi Telewizja Trwam - początek o godz. 16.00.

Michael McGivney urodził się 12 sierpnia 1852 r. w rodzinie irlandzkich imigrantów w Waterbury w stanie Connecticut. Był najstarszym synem spośród  13 rodzeństwa (sześcioro dzieci zmarło we wczesnym dzieciństwie). Jego ojciec pracował jako odlewnik. Michael przerwał naukę i od 13 rż. pracował w fabryce mosiądzu jako rozdrabniacz, jednak już w trzy lata później wstąpił do seminarium duchownego w Saint-Hyacinthe w Kanadzie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1877 r. w Baltimore, a następnie został skierowany do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven. Z powodu problemów zdrowotnych  proboszcza szybko przejął także jego obowiązki.

W odpowiedzi na problemy mężczyzn wykonujących niebezpieczne prace - w tym wysoką śmiertelność - powszechną biedę wśród katolików,  a także antykatolickie uprzedzenia, założył w 1882 r. wraz ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba. Pracował również z młodzieżą, posługiwał w więzieniu i promował abstynencję poprzez krzewienie kultury i sportu.

Do jego beatyfikacji przyczynił się cud ocalenia życia Michaela Schachle, który otrzymał imię na cześć ks. McGivneya. Daniel i Michelle Schachle spodziewali się dziecka, gdy okazało się, że badanie USG wykazuje śmiertelny obrzęk płodu. O uratowanie życia synka prosili za wstawiennictwem założyciela Rycerzy Kolumba. Po powrocie z pielgrzymki do Fatimy okazało się, że dziecko żyje. Dziś Michael jest pełnym życia pięciolatkiem z Zespołem Downa.

Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach na świecie i gromadzą ok. 1,9 mln członków. W Polsce obecni są od roku 2006, a ich liczba wynosi ponad 6 tys. członków. Spotkamy ich m.in. w Toruniu (parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa), Wąbrzeźnie (parafia pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza), Brodnicy (parafia pw. Jezusa Miłosiernego), Grudziądzu (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa), Grzegorzu (parafia pw. św. Andrzeja Boboli). Rycerzem Kolumba jest także bp Wiesław Śmigiel.

Diecezja toruńska
Rocznica powstania Radia Maryja
Toruń
GRU