Szanse i zagrożenia współczesnej psychologii

2020-11-19
W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu 19 listopada miało miejsce XII Toruńskie Sympozjum poświęcone Religiom i Alternatywnym Ruchom Religijnym.

Jego temat brzmiał: "Między psychologią, religią i sektą. Ciemne strony psychologii?".

Dużą część spotkania poświęcono uporządkowaniu spojrzenia na antropologię człowieka z perspektywy chrześcijańskiej. Zwrócono uwagę, że współczesne nurty w psychologii zamiast koncentrować się na duszy (psyche), a więc pomagać w kształtowaniu rozumu i woli, kłądą niejednokrotnie zbyt mocny nacisk na sukces, autokreację, doświadczenie czy też stronę przeżyciową oraz potrzeby.
Dużą uwagę poświęcono modnemu obecnie Porozumieniu bez Przemocy, które, choć pojawia się często w formie warsztatów w salkach katechetycznych, nie opiera się na do końca czystych podstawach. Jak zauważył ks. prof. Aleksander Posacki, choć niewątpliwie dobrą rzeczą jest być wrażliwym na potrzeby innych, warto zwrócić uwagę na podstawy światopoglądowe. Założyciel metody twierdził, że nie są to zwykłe warsztaty z komunikacji, ale konkretna duchowość.
Rozwiązaniem na współczesne problemy psychologiczne zdaje się być zarówno zaproponowana przez Annę Wasiukiewicz z Fundacji Dobrej Rady psychologia racjonalna, pomagająca w kształtowaniu charakteru i cnót (zwłaszcza u osoby, która chce świadomie pracować nad swoim charakterem i funkcjonowaniem w społeczności), jak i przedstawiona przez prof. Krzysztofa Leśniewskiego metoda hezychastyczna, wywodząca się ze wschodniej duchowości monastycznej, kłądąca nacisk na współpracę człowieka z Bogiem.

Tekst i zdjęcia: Renata Czerwińska

Diecezja toruńska
Rocznica powstania Radia Maryja
Toruń