Zakończenie I Synodu Diecezji Toruńskiej

2011-06-27
fot.
Dnia 27 czerwca br. nasza diecezja przeżywała bardzo ważne wydarzenie w swojej niedługiej historii, mianowicie zakończenie prac I Synodu Diecezji Toruńskiej. Przypomnijmy, że uroczyste rozpoczęcie I Synodu miało miejsce w katedrze toruńskiej w dniu 23 czerwca 2007 roku.

Synod został zwołany dekretem Biskupa Toruńskiego z dnia 7 czerwca 2007 roku. W momencie rozpoczęcia prac Synodu liczba jego członków wynosiła 141 osób. Ostatnia sesja plenarna I Synodu miała miejsce dnia 20 listopada 2010 roku, w sumie odbyło się ich 16.

Zwołanie synodu dla każdej diecezji jest ważnym wydarzeniem, tym bardziej dla naszej młodej diecezji toruńskiej, która powstała w 1992 roku. Tak więc Synod rozpoczął się w 15 roku jej istnienia, po czterech latach jego trwania zakończy się w 19 roku jej funkcjonowania. To było ważne wydarzenie, chociaż prawdopodobnie jego wartość dotrze do nas dopiero z perspektywy czasu. W pracach I Synodu, na różnym poziomie, uczestniczyło przynajmniej kilkaset osób (w niektórych miejscach naszej diecezji zbierały się dekanalne zespoły synodalne). Trudno będzie znaleźć podobne wydarzenie w diecezji, które by przez cztery lata angażowało tak znaczną liczbę osób.

Kiedy zatapiamy się w historie poszczególnych diecezji to zwoływane synody oraz wypracowane podczas ich trwania statuty stanowią ważną cezurę w periodyzacji ich dziejów. Jako historyk mogłem wielokrotnie przekonać się o ważność i przydatności diecezjalnych postanowień synodalnych do badań nad dziejami Kościoła. Fakt uczestniczenia w synodzie odnotowywany jest także w biografiach osób, i to nie tylko biskupów, co wskazuje także, że mamy do czynienia z jakimś ważnym wydarzeniem. Możemy więc być pewni, że I Synod Diecezji Toruńskiej znajdzie swoje miejsce  zarówno w historiografii diecezji toruńskiej, jak i w słownikach biograficznych.

W niniejszym artykule chciałbym podzielić się także kilkoma osobistymi refleksjami w związku z tym, że uczestniczyłem w pracach I Synodu. Zostałem mianowany członkiem Podkomisji ds. wiernych świeckich.

Z perspektywy minionego czasu widzę przede wszystkim, że sam uczyłem się tego Synodu. Po pierwszych nowych dla mnie i jednocześnie entuzjastycznych spotkaniach przyszedł czas na mozolną pracę nad tekstami. Oprócz uczestniczenia w sesjach plenarnych odbyłem wiele rozmów z członkami I Synodu oraz spoza jego gremium, z którymi omawiałem wiele różnych kwestii, szczególnie tych, które dotyczyły ruchów i stowarzyszeń świeckich.

Dosyć szybko okazało się także, że sesje plenarne Synodu to nie jakieś luźne, nieformalne spotkania, podczas których omawia się nie do końca zobowiązująco różne kwestie duszpasterskie. Przekonałem się, że ważne było każde słowo, gdyż to ono będzie następnie publikowane, a więc pozostanie jako trwały ślad opisujący rzeczywistość duszpasterską naszej diecezji. Szybko dało się zauważyć, że spotkały się ze sobą praktyka duszpasterska oraz litera prawa. Czasami czuć było między nimi swoiste napięcie, ale to do jakiegoś stopnia jest rzeczywistością normalną, a nawet pożądaną.

Już samo przeczytanie i wysłuchanie  treści projektów statutów i instrukcji wniosło wiele. Przede wszystkim chodziło o aspekt poznawczy. Nigdy do tej pory nie czytałem tyle tekstów normatywnych, które opisywały rzeczywistość duszpasterską.

Ważnym momentem podczas trwania prac I Synodu było współtworzenie dwóch instrukcji, dotyczących zrzeszeń laikatu oraz stosunku do nich kapłana. Okazało się, że nie ma wiele tego typu dokumentów, do których można by się odwołać i zaczerpnąć gotowe rozwiązania. W związku z tym trzeba było poszukiwać różnych odniesień. Owocne były spotkania robocze nad tymi instrukcjami w gronie odpowiedzialnych za ruchy i stowarzyszenia świeckich. Zależało mi bardzo na pojawieniu się, nawet w wersji bardzo ogólnej, tych dokumentów. Są one bowiem jakimś znakiem czasu w Kościele, także tym naszym diecezjalnym. Dodajmy, że były one omawiane i przyjmowane podczas ostatniej sesji plenarnej I Synodu (20 listopada 2010 r.).

Informacje o stanie prac synodalnych przekazywałem członkom Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich naszej diecezji. Rada ta, spotykająca się dwa razy do roku, skupia liderów i odpowiedzialnych blisko 40 ruchów, wspólnot i grup działających w diecezji. To chyba także wyjątkowy przypadek, kiedy tak wielu świeckich zaangażowanych w różnych miejscach i dziełach w naszej diecezji miało możliwość usłyszenia i zapoznania się z pracami Synodu.

Podsumowując, mogę śmiało powiedzieć, że dzięki Synodowi jestem bogatszy o nową wiedzę oraz o doświadczenie wielu spotkań. Poznałem jeszcze bardziej swój kościół lokalny od strony prawa, statutów i instrukcji. Doświadczyłem także wspólnoty w drodze, która podczas jej trwania podejmuje różne decyzje. Doświadczyłem w końcu nie znanego mi do tej pory wymiaru święta Kościoła.

Oficjalne zakończenie I Synodu Diecezji Toruńskiej miało miejsce dnia 27 czerwca br., czyli w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dodajmy patronki naszej diecezji, w Jej Sanktuarium w Toruniu. Mszy św. o godz.18.00 przewodniczył nuncjusz apostolski  w Polsce arcybiskup Celestino Migliore. Jak widać miejsce i czas są wyjątkowe. Maryi chcemy zawierzyć owoc naszej pracy i prosić o jej wstawiennictwo, gdyż jest Nieustającą Pomocą.

Prof. Waldemar Rozynkowski

Diecezjalny konkurs Biblijny, finał