Uroczystości odpustowe w Górznie

2011-09-13
fot.
W niedzielę 11 września br. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie przeżywano odpust. Parafia w Górznie została założona w 1325 r. i przekazana Kanonikom Regularnym Stróżom Grobu Pańskiego w Jerozolimie, którzy w Polsce nazywani są bożogrobcami lub miechowitami.

Nie wstydźcie się krzyża

Ostatni proboszcz zakonu zmarł w 1830 r. Po 180 latach w kościele górznieńskim pierwszy w diecezji toruńskiej kapłan bożogrobiec ks. prał. Marek Rumiński sprawował Mszę św. w intencji parafii, zaś swoją obecnością zaszczycił wiernych zwierzchnik bożogrobców w Polsce Ekscelencja Karol Szlenkier. Po raz pierwszy w parafii w Górznie gościły też relikwie bł. Jana Pawła II. Wszystko to tegorocznemu odpustowi nadało szczególnego charakteru.

Uroczystość odpustowa w Górznie rozpoczęła się od powitania przez dziekana i proboszcza parafii ks. kan. Stefana Maliszewskiego zaproszonych gości. Znaleźli się wśród nich m. in.: Ekscelencja Karol Szlenkier, zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Dama Zakonu Anna Sobecka, prezydent Torunia Michał Zaleski z żoną, burmistrz Górzna Robert Stańko z rodziną oraz kapłani z ks. prał. Markiem Rumińskim, celebransem i kaznodzieją.

Ks. prał. Marek Rumiński, po przedstawieniu zarysu historycznego parafii w Górznie wyraził radość z faktu, że po 180 latach jest pierwszym bożogrobcem sprawującym w Górznie Mszę św., która z uwagi na obecność dwóch relikwii: bł. Jana Pawła II i Krzyża Świętego oraz znamienitych gości, staje się wydarzeniem o randze historycznej. Wspomniane relikwie są okazją do uczczenia bł. Jana Pawła II oraz Krzyża Świętego. Kaznodzieja przywołał obraz Drogi Krzyżowej z rzymskiego Koloseum z 2005 roku. Wówczas Jan Paweł II przytulony do krzyża zdawał się na tym krzyżu być razem z Jezusem.

Jan Paweł II niejednokrotnie w swym nauczaniu dawał wyraz miłości do krzyża. Ks. prał. Marek Rumiński wspomniał słowa papieża Polaka wypowiedziane pod Giewontem w 1997 roku. Nawoływanie papieskie „Nie wstydźcie się krzyża!” musi być ciągle żywe, bowiem byli i są tacy, którzy pragną pozbawić nas krzyża. „Potrzeba naszej czujności, bo metody walki z krzyżem są różne” podkreślał kaznodzieja. Krzyż to nie jest ozdoba, krzyż nie może być obiektem profanacji prowadzonej pod płaszczykiem sztuki i działań pseudo artystycznych. Krzyż wreszcie nie może być kartą przetargową w polityce.

Obronie Drzewu Życia towarzyszyć winno trwanie przy Księdze Życia jaką dla wierzących jest Biblia. Kaznodzieja wspomniał o proteście bp. Meringa wobec zachowania piosenkarza …. Darskiego. „Artysta” publicznie podarł Biblię, zaś nie otrzymawszy za to kary w sądzie oznajmił, że to kolejne zwycięstwo szatana.

Jan Paweł II w „Tryptyku rzymskim” pisze „Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens”. Dzisiaj niestety coraz częściej zatrzymujemy się tylko w kontekście krzyża, który dotyka nas samych: w obliczu choroby, czy śmierci bliskich nam osób. „Patrząc na krzyż Jezusa myślimy o swoim krzyżu i zastanawiamy się, czy jest to dla nas przekleństwo, czy błogosławieństwo” rozważał ks. prał. M. Rumiński. Pamiętać należy, że niegdyś krzyż był znakiem hańby. Dopiero Jezus uczynił go znakiem zwycięstwa nadając jednocześnie sens naszemu cierpieniu dlatego warto wpatrywać się w krzyż i pamiętać o przykazaniu miłości: „Miłujcie nieprzyjaciół mówił Jezus, a jak ciężko nam niekiedy kochać domowników. Warto zapytać, czy ja sam nie jestem dla kogoś krzyżem. Módlmy się, byśmy byli wierni Bogu, by poruszał nasze serca, byśmy nie zniweczyli krzyża Jezusa w naszym codziennym życiu” nawoływał kaznodzieja.

W dalszej części uroczystości odpustowych odbyła się procesja Eucharystyczna wokół kościoła, a następnie kapłani, goście i wszyscy wierni oddali przez ucałowanie cześć relikwiom bł. Jana Pawła II oraz Krzyża Świętego. Warto dodać, że w przygotowania odpustu włączyły się osoby, dzięki którym m. in. w świątyni pojawiła się dekoracja okolicznościowa oraz wystąpił chór parafialny. Jednocześnie duchowo włączyli się wszyscy wierni, co przejawiało się w podniosłej atmosferze uroczystości oraz w dużej ilości udzielonej Komunii św.

Joanna Kruczyńska