Pierwszy Orszak Trzech Króli w Rybnie

2022-01-11
Fot. Piotr Saulewicz
„Dzień dziś wesoły” to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie również może się poszczycić udziałem w tej ogólnopolskiej akcji.

„I Trzej królowie od Wschodu przybyli i dary Panu kosztowne złożyli”. Przytoczone słowa kolędy trafnie opisują wydarzenie biblijne, które upamiętnia święto Objawienia Pańskiego. W tradycji wielu parafii przyjęło się, iż ulicami miejscowości przechodzi wtedy Orszak Trzech Króli. 6 stycznia po raz pierwszy dzięki inicjatywie księdza kan. Janusza Kowalskiego – proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa,  przeszedł on także ulicą Wyzwolenia w Rybnie.

O godzinie 14.00 mieszkańcy naszej parafii zebrali się na placu przed Szkołą Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Każdy otrzymał pamiątkową koronę oraz śpiewnik. Ksiądz proboszcz przywitał wiernych i wyjaśnił sens Orszaku – naszego świadectwa wiary. W atmosferę świąteczną wprowadzili nas również uczniowie, którzy wyrecytowali wiersz „Chleb miłości”. Orszak Trzech Króli wyruszył do kościoła. Nasze przejście uświetniła Orkiestra Dęta oraz radosny śpiew kolęd. Po dojściu do kościoła na wszystkich czekała Święta Rodzina. Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku i złożyli dary: złoto, kadzidło i mirrę.

W dalszej części naszego spotkania zobaczyliśmy i wysłuchaliśmy montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli ze szkoły podstawowej: Jasełka w formie teatru cieni oraz taniec aniołów, przeplatane śpiewem kolęd uczniów i scholi. Nie zapomnieliśmy również o zbiórce na cele misyjne, pamiętając, że 6 stycznia jest dniem misyjnym. Po części artystycznej uczestnicy Orszaku kontynuowali świętowanie przy herbacie i ognisku zorganizowanym przez Radę Parafialną.

Tekst: Anna Labicka
Zdjęcia: Piotr Saulewicz

Rok Święty Compostelański »
Rok Święty Compostelański