Święcenia Diakonatu w Diecezji Toruńskiej

2022-06-11
Fot. Beata Patalas/Diecezja Toruńska
Bp Szamocki do diakonów: Nie lękajcie się! To my wam wszyscy chcemy powiedzieć.

Bo to z ludu wybiera Bóg młodych mężczyzn, aby stawali się w Jego imieniu tymi, którzy w imieniu Chrystusa będą zanosić do Pana Boga modlitwę, będą także służyć tajemnicom miłości – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń diakonatu, które odbyły się 11 czerwca w toruńskiej katedrze. Święcenia w stopniu diakonatu przyjęło sześciu akolitów Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

Bp Szamocki w homilii zaznaczył, że diakoni mają być „darem dla Boga poprzez służbę dla nas, byśmy my razem z ich posługą także odkrywali, iż mamy żyć dla Boga, także i my mamy stawać się darem Bożym”.

Zapewnił o modlitwie za przystępujących do święceń diakonatu, mówiąc: - Nie lękajcie się drodzy bracia! To my wam wszyscy chcemy powiedzieć. Będziemy także towarzyszyć Wam modlitwą i myślę, takim pragnieniem, abyście nie dali się zwieźć tym różnym pokusom, o których mówi dzisiejsza liturgia słowa, a których dzisiaj świat ma jeszcze o wiele więcej niż za  czasów Tymoteusza.

Hierarcha nawiązał do słów św. Pawła skierowanych do Tymoteusza, w których „Tymoteusz ma poddać próbie kandydatów do posługi, by przekonać się, że są nienaganni, że żyją w prawdzie, a więc nie są zakłamani, dwulicowi”.

Wskazał, że to właśnie „Jezus czysty, ubogi, posłuszny Sługa Jahwe, potrafiący zrezygnować ze wszystkiego, by tylko wiernie, do końca spełnić wolę Ojca, służąc z miłością każdemu napotkanemu człowiekowi.” – jest wzorem daru dla każdego diakona.

Ksiądz Biskup skierował do diakonów słowa - W was, diakonach, chce Bóg pokazać, że jest już obecny w spotkaniu ze swoim ludem przez waszą służbę, którą przygotowujecie się do tego, aby być już obecnym i zwiastować Chrystusa w tajemnicy kapłaństwa. Zostaliście więc powołani, nie jako wojownicy, by ustanawiać Boże Królestwo, ale jako ci, którzy rzeczywiście potrafią oddać swoje życie, by inni je mieli. Zostaliście powołani, by w tajemnicy Kościoła w diakońskiej służbie iść dokądkolwiek zostaniecie posłani, uprzedzając ukazanie się w naszym świecie oblicza Boga.

Na zakończenie wezwał wszystkich do modlitwy o nowe powołania – Niech ta nasza dzisiejsza ceremonia, ta uroczystość zamieni się więc w taką wielką tęsknotę i pragnienie, byśmy wszyscy byli ludem kapłańskim, a owocem tego ludu kapłańskiego będą wymodlone przez nas, w naszych rodzinach i w naszych parafiach, przynajmniej raz na 25 lat, powołania do diakonatu, a później do kapłaństwa.

Po homilii kandydaci do święceń złożyli przyrzeczenia celibatu, posłuszeństwa i wierności modlitwie brewiarzowej, czym wyrazili chęć przyjęcia święceń. W czasie Litanii do Wszystkich Świętych akolici modlili się, leżąc krzyżem, a wierni spraszali na nich Ducha Świętego.

Najważniejszym momentem święceń jest nałożenie rąk Księdza Biskupa na głowę każdego z kandydatów i odmówienie modlitwy konsekracyjnej. Ten symbol pieczętuje przyjęcie święceń diakonatu. Następnie diakoni przyjęli z rąk bp Szamockiego księgę Ewangelii, co jest symbolem gotowości do postępowania według jej zasad.

Na koniec uroczystości nowo wyświęceni diakoni podziękowali Księdzu Biskupowi za udzielenie święceń, moderatorom seminaryjnym, profesorom uniwersyteckim, proboszczom parafii, z których się wywodzą, księżom, siostrom zakonnym, rodzinom i przyjaciołom oraz wszystkim wiernym za modlitwę.

Po zakończonej Liturgii nowi diakoni wraz ze swoimi rodzicami, kapłanami, siostrami zakonnymi i społecznością seminaryjną dzielili radość wspólnego stołu.

Nowi diakoni zostali skierowani na posługę:

dk. Karol Brzozowski do parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu
dk. Wojciech Fałkowski do parafii św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty