Prelekcja u św. Antoniego

2022-10-21
Fot. Beata Patalas/Diecezja Toruńska
W czwartkowy wieczór w parafii św. Antoniego w Toruniu odbyła się prelekcja o Stanisławie Jaworskiej.

Dnia 20 października w salce pod zakrystią kościoła św. Antoniego na toruńskich Wrzosach miało miejsce spotkanie historyczne, podczas którego Bartłomiej Wicherek wygłosił prelekcję zatytułowaną „Stanisława Jaworska, ofiara Zbrodni Pomorskiej w 1939 roku i patronka szkoły podstawowej na Wrzosach”.

W spotkaniu uczestniczyło wielu parafian i gości, zainteresowanych historią Stanisławy Jaworskiej. Obecni byli również przedstawiciele szkoły, której patronką jest Stanisława.

Zebranych gości przywitał na początku dk. prof. Waldemar Rozynkowski, przedstawiając w kilku zdaniach prelegenta oraz wprowadzając zebranych w temat. Bartłomiej Wicherek, prelegent, zajmował się badaniem sprawy Stanisławy Jaworskiej w ramach pracy dyplomowej i przyjął zaproszenie, aby tego dnia zaprezentować życiorys Stanisławy Jaworskiej.

Prelegent rozpoczął wystąpienie od przybliżenia słuchaczom życiorysu i tego, kim była Stanisława oraz jej rodzina.
W drugiej części wystąpienia Bartłomiej opowiedział o Zbrodni Pomorskiej, której Stanisława jest ofiarą.  Niemcom zależało na aresztowaniu Jaworskich, ze względu na ich aktywną pracę społeczną, nauczycielską i harcerską. Prelegent cytował fragmenty z pamiętnika Zofii Jakubowskiej, która przebywała wraz ze Stanisławą w Forcie VII i z nich wynika, że w trakcie swojego pobytu w forcie, kobiety były szykanowane i wypytywane przez żołnierzy.

Dzień 31 października 1939 roku był dniem śmierci Stanisławy oraz innych więźniów na toruńskiej Barbarce. Wzmianki podają, że tego dnia z fortu wywieziono ok. 150 osób.

Tragiczna historia kobiety, która swoim życiem i pracą na rzecz innych zasłużyła się dla społeczeństwa, sprawiła, że ogłoszono ją patronką szkoły na Wrzosach, w której pracowała, ale również w Rogowie, miejscu narodzin Stanisławy, stanął pomnik upamiętniający jej postać.

Podczas prelekcji wyświetlane były również zdjęcia. Wśród nich rozpoznano Stanisławę, która słuchała czytanego wyroku na chwilę przed swoją śmiercią.

Na zakończenie spotkania zebrani zadawali pytania prelegentowi oraz dk. prof. Rozynkowskiemu.

Tekst i zdjęcia: Beata Patalas

Msza św. Krzyżma