Służba Liturgiczna Diecezji na boisku

2013-04-30
fot.
Działdowo, 13 marca br. stało się piłkarską stolicą Diecezji Toruńskiej. Tego dnia, do najdalej wysuniętego na wschód miasta Diecezji Toruńskiej, przyjechało 60 najlepszych piłkarskich reprezentacji ministrantów i lektorów.

Cel tylko jeden – zwycięstwo, które daje przepustkę do Mistrzostw Polski LSO, które w tym roku odbywać się będą w Radomiu. Ponad Sześciuset młodych piłkarskich zapaleńców, którzy na co dzień składają  ręce przy swoich parafialnych ołtarzach, wybiegło na działdowskie parkiety, aby walczyć o najwyższe cele.

Zanim jednak młodzi futboliści ruszyli do boju, wszyscy razem spotkali się o godzinie 10 w kościele św. Wojciecha, gdzie wspólnie podczas uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez ponad czterdziestu kapłanów, dziękowali Panu Jezusowi za łaskę powołania do służby przy ołtarzu. Każdy z nich przecież codziennie wypowiada słowa modlitwy: „Boże, Którego dobroć powołała mnie do Twojej świętej służby…”

Mszy Świętej przewodniczył Dziekan Działdowski, Ks. Kanonik Adam Filarski. Ks. Dziekan na początku Eucharystii wyraził swoją radość i skierował do młodych swoje słowo. Ks. Kanonik mówił m. in. „Jestem niezmiernie zadowolony, że od samego rana zwiedzieliście naszą diecezję mówiąc językiem metafory od Bałtyku po gór szczyty. Kiedyś praca z ministrantami była łatwiejsza. Dzisiaj przez różnego rodzaju media, które zajmują sporo czasu każdemu z nas, praca z chłopcami przy ołtarzu jest o wiele trudniejsza. Szereg zajęć w szkole, komputery i inne środki zajmują dzisiaj młodym sporo czasu i brakuje go im na służbę przy ołtarzu. Jednak Ci, którzy to czynią, robią to z otwartym sercem i za to jestem Wam bardzo wdzięczny”. Homilie wygłosił Dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas Ks. Zdzisław Syldakt. W słowie skierowanym do uczestników turnieju, ks. Dyrektor wychodząc od biblijnych fragmentów oraz słów Jana Pawła II, wskazał na prawdziwy sens rywalizacji sportowej, pokazując ową rywalizacje w świetle pełni naszego człowieczeństwa. Na koniec głos zabrał Diecezjalny Duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Rafał Bochen. Ks. Rafał podziękował za organizację turnieju oraz m. in przypomniał zebranym, że Diecezja Toruńska jest bardzo usportowiona. W lutym tego roku, reprezentacja piłkarska kapłanów, zdobyła brązowe medale Mistrzostw Polski. Na koniec głos zabrał ks. Marcin Sokołowski- dekanalny duszpasterz ministrantów i lektorów. Ks. Marcin udzielił technicznych wskazówek dotyczących turnieju.

Po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej, uczestnicy turnieju udali się na hale sportowe. Uczniowie Szkół średnich grali w hali przy ul. Sportowej. Gimnazjaliści w hali przy ul. Jagiełły, natomiast najmłodsi przy ul. Polnej. Rozgrywki potrwały, aż do godziny 17. W każdej kategorii wiekowej startowało po 20 drużyn usytuowanych w 4 grupach. Z pięciu drużyn w grupie, tylko najlepsi mogli zagrać w półfinale. Od godziny 13 na każdej z hal sportowych, uczestnicy zjedli obiad, który został dla nich przygotowany przez Działdowskie Centrum Caritas. Słowa podziękowania należą się wszystkim prywatnym sponsorom, którzy ufundowali m. in. wody, bułki i drożdżówki dla uczestników turnieju.

Oto najlepsze drużyny w poszczególnych kategoriach:

1. Złotoria- św. Wojciecha

2. Linowo- św. Michała

3. Lubawa- św. Anny

1. Grodziczno- śś. Piotra i Pawła

2. Grzybno- św. Michała

3. Lisewo – Podwyższenia Krzyża św.

Szkoła Średnia

1. Brodnica – św. Katarzyny

2. Grążawy – św. Marcina

3. Krotoszyny – św. Trójcy

Najlepsze drużyny z poszczególnych kategorii pojadą na Mistrzostwa Polski, które będą odbywać się w dniach 1-2 maja w Radomiu. Najlepsze drużyny otrzymały medale i puchary. W każdej kategorii został też wyłoniony najlepszy bramkarz, strzelec i piłkarz. Nagrody wręczali: Ks. dr Marin Staniszewski – rektor WSD w Toruniu, Ks. Rafał Bochen – Diecezjalny duszpasterz LSO oraz ks. Wojciech Murawski- Diecezjalny duszpasterz sportu i kultury fizycznej. Była to największa tego rodzaju impreza w historii naszej diecezji. Wszystkim dziękujemy za udział, a zwycięzcom życzymy powodzenia w rozgrywkach na szczeblu krajowym. Słowa szczególnej wdzięczności należą się organizatorom tegorocznych rozgrywek, ks. Marcinowi Sokołowskiemu, dekanalnemu duszpasterzowi liturgicznej służby ołtarza oraz ks. Tomaszowi Jankowskiemu za profesjonalne przygotowanie i czuwanie nad całością turnieju.

Ks. Marcin Sokołowski, dekanalny duszpasterz LSO
Ks. Tomasz Jankowski, wikariusz parafii św. Wojciecha