Obchody Święta Niepodległości w Toruniu

2015-11-11
Fot. allinwhite.pl
Tylko silna armia, silna zwłaszcza miłością do Ojczyzny, mogła toczyć wojny w obronie granic i bronić odradzającego się państwa – powiedział bp Józef Szamocki podczas Mszy św. w Narodowe Święto Niepodległości w Toruniu. Tłumy wiernych modliły się w kościele garnizonowym za Ojczyznę, o pomyślność dla niej, o wierność Chrystusowi i Ewangelii oraz za poległych w obronie tych wartości.

Uroczyste obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera o godz. 11.40. Następnie o godz. 12 odprawiona została Eucharystia. Mszy św. koncelebrowanej w kościele garnizonowym p.w. św. Katarzyny w Toruniu przewodniczył bp Józef Szamocki.

W homilii biskup powiedział, że wychodzimy dzisiaj na ulice naszych miast, by dziękować Bogu za dar wolności. "Ta wolność prawie sto lat temu wychodziła na ulice polskich miast, również Torunia. Wychodziła w wolnych sercach poszczególnych ludzi: starszych i młodszych" – wspomniał hierarcha.

Duchowny zaznaczył, że narodziny polskiej wolności były nie tylko wymarzone, ale także wywalczone i wymodlone. Trzeba codziennie na nowo walczyć o tę wolność, bronić jej w swoich sercach, w swojej duszy. Nawiązując do tekstu Ewangelii o uzdrowieniu trędowatych powiedział, że potrzeba wdzięczności za wolność. Grozi nam bowiem niewola miłości własnej, egoizmu. "Wdzięczność serca jest jedyną postawą, która ratuje od kolejnych, jeszcze większych nieszczęść, jakimi są zawsze skutki zniewolonego miłością własną serca" – mówił bp Szamocki. Dodał, że ten, który nie widzi bliźniego, tylko siebie, ten szybko w skrzywionym zwierciadle patrzenia na świat nie dostrzeże dobra wspólnego jakim jest Ojczyzna.

Jak wyrazić wdzięczność Bogu wobec odzyskanej wolności? Trzeba, by wyrażała się ona uczynkami miłości względem bliźnich. "Podziękujemy najlepiej i najpełniej obronimy tę wolność, która została nam dana, gdy będziemy spełniać uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała" – powiedział bp Szamocki. "Uczynki miłosierdzia to nie są programy polityczne. To jest program życia, który przyniósł Chrystus, by uwolnić nas od naszych własnych słabości. Program, który ma moc zmienić człowieka i świat, który tworzy na lepszy, bo nie zniewolony miłością własną, pychą, chciwością, zazdrością, nienawiścią, nieczystością, nieumiarkowaniem. Ta ewangeliczna prawda sprawdzała się w historii nie jeden raz" – dodał. Trzeba o tym pamiętać nieustannie. "To jest klucz to prawdziwej wolności. Wolności Ojczyzny i Kościoła" – powiedział hierarcha.

Po Mszy św. uczestnicy obchodów Święta Niepodległości przemaszerowali przez ulice Torunia pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpiły przemówienia przedstawicieli władz oraz złożenie wieńców. Po apelu poległych złożono kwiaty pod pomnikiem.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz kościelnych, państwowych, samorządowych, miejskich i wojskowych.

W ciągu dnia mieszkańcy mogli odbyć wycieczkę zabytkowym tramwajem, w którym śpiewane były pieśni patriotyczne. Na Starym Mieście odbył się pokaz sprzętu wojskowego oraz zaprezentowano wystawę poświęconą Stanisławowi Skalskiemu – asowi polskiego lotnictwa.
KAI/Toruń
Zdjęcia: allinwhite.pl