Symbole ŚDM w Chełmży

2015-12-28
Fot. Wojciech Wichnowski
- Bóg wówczas, gdy Jego lud był w niewoli egipskiej pragnął ocalić wszystkich: mordercę i ofiarę, byle każdego odnaleźć. Dziś to samo czyni Chrystus. On przychodzi i ratuje każdego z nas, i chce to czynić przez nas. To jest dla nas największe wyzwanie - powiedział bp Józef Szamocki 28 grudnia podczas Mszy św. inaugurującej peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży w Chełmży. W uroczystości uczestniczyli także kapłani dekanatu chełmżyńskiego oraz liczne grono młodzieży.

Parafia pw. św. Mikołaja w Chełmży jest drugą stacją na trasie peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. 28 grudnia o godz. 16.45 parafianie powitali symbole, które zostały przywiezione specjalnym samochodem kaplicą. Symbolami opiekuje się ks. Łukasz Skarżyński, dyrektor Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej.

W homilii biskup Szamocki nawiązał do przeżywanego wspomnienia Świętych Młodzianków, którzy oddali swoje życie za Chrystusa. O tym wezwaniu do złożenia świadectwa wierze przypomina nam ten wymowny symbol Światowych Dni Młodzieży – krzyż.

Już od pierwszych chwil życie Pana Jezusa jawi się jako podróż, ale nie jest to podróż bez celu. - On wychodzi na drogi naszego świata, aby odszukać tych zagubionych, czyli ludzi po grzechu, swoich ziemskich braci i swoje ziemskie siostry – mówił hierarcha. Jezus wędruje drogami narodu wybranego, a po swoim zmartwychwstaniu wędruje drogami Kościoła. Biskup Józef podkreślił, że dzisiaj Chrystus jest wśród nas. Chrystus po swoim zmartwychwstaniu wzywa każdego z nas do tego, byśmy i my wyruszyli w drogę, aż na krańce świata, by głosić Ewangelię.

Biskup pomocniczy diecezji toruńskiej nawiązał do niewoli egipskiej, z której Bóg wybawia swój lud. - Dzisiaj Chrystus wędrując z nami wyprowadza nas z naszego Egiptu, z naszych niewoli i słabości – mówił bp Szamocki. Podkreślił, że Jezusowe podróże były często wymuszane niegodziwością ludzi. Nieustannie był ścigany i odrzucany przez swoich bliskich, przez Heroda i zwierzchników narodu, wreszcie przez Piłata. Obserwując jednak uważnie Jego losy widzimy, że Jezus nieustannie wygrywa, w każdej potyczce zwycięża. - Szatan nie przechytrzył planów Boga. Herod zabił wszystkie dzieci, ale nie zabił Jezusa – mówił hierarcha. Podobnie było w Nazaret, gdy chcieli Go ukamienować. A gdy wydano Go na ukrzyżowanie, to On wybrał chwilę i czas, ale i On zwyciężył. - Pokonał największy skutek grzechu, śmierć – dodał.

Maryja, która stoi pod krzyżem, która bierze w swe ramiona martwe ciało Syna i opłakuje Go, staje się dla nas wezwaniem do zawierzenia Bogu. Ona z nadzieją patrzy w przyszłość i mówi, że „chociaż umieramy, to zmartwychwstajemy”. Maryja przynosi światło wolności, ratuje od unicestwienia każde życie. - Bóg wówczas, gdy Jego lud był w niewoli egipskiej pragnął ocalić wszystkich: mordercę i ofiarę, byle każdego odnaleźć. Dziś to samo czyni Chrystus. On przychodzi i ratuje każdego z nas, i chce to czynić przez nas. To jest dla nas największe wyzwanie – powiedział biskup Józef.

- Krzyż pokonuje każdy grzech, uwalnia nas ze współczesnych krain Egiptu i Babilonu. Jest mocniejszy przez miłość, która jest większa od nienawiści i sił ciemności. Te siły próbują zawładnąć światem, ale przegrywają. Krzyż przynosi życie, gdy z wiarą przyjmuje światło przenikające serce i umysł bijące z poranka wielkanocnego. Krzyż objawia nowe życie w Chrystusie – zakończył hierarcha.

Liturgię Mszy św. przygotowała służba liturgiczna oraz wolontariusze ŚDM dekanatu chełmżyńskiego. Oprawę muzyczną przygotował parafialny Chór Ludzi Młodych.

Peregrynacja symboli ŚDM w diecezji toruńskiej potrwa do 9 stycznia 2016 r. W dniach 29-31 grudnia symbole nawiedzą parafie Grudziądza.

Kolejnym ważnym ogólnodiecezjalnym wydarzeniem będzie sylwestrowe spotkanie dla młodzieży. „NOWY (K)ROK Z JEZUSEM”, czyli Sylwestrowy Maraton Chwały, rozpocznie się w kościele pw. św. Józefa (diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy) 31 grudnia o godz. 20 przywitaniem przez młodzież diecezji symboli ŚDM. W ramach spotkania odbędzie się adoracja krzyża w duchu Taize oraz modlitwa uwielbienia. Mszy św. o północy przewodniczyć będzie bp Józef Szamocki. Po Mszy św. zabawa taneczna potrwa do białego rana.

Szczegółowy program peregrynacji na www.sdm2016.torun.pl

xpb/Toruń/Chełmża/KAI