Z odwagą za krzyżem - symbole ŚDM w Działdowie

2016-01-05
Przemarsz przez miasto /Fot. ks. Paweł Borowski
Msza św., czuwanie modlitewne, przemarsz ulicami miasta do Zespołu szkół nr 2 im. św. Jana Pawła II wypełniły czas nawiedzenia symboli Światowych Dni Młodzieży w Działdowie. Nawet przenikliwy mróz nie powstrzymał mieszkańców Działdowa przed oddaniem czci krzyżowi.

4 stycznia wieczorem o godz. 17 kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wypełnił się wiernymi, którzy przybyli powitać symbole Światowych Dni Młodzieży peregrynujące po diecezji toruńskiej. Wprowadzenia symboli do świątyni dokonał proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. kan. Stanisław Kadziński. W uroczystym pochodzie z krzyżem i ikoną Matki Bożej szli kapłani z dekanatu działdowskiego oraz młodzież z flagami i świecami w dłoniach. W uroczystości brali udział także przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy szkół, nauczyciele i katecheci.

Ks. kan. Kadziński wprowadził wiernych w liturgię przypominając znaczenie krzyża w życiu każdego człowieka. Po odczytaniu tekstu Ewangelii, obejrzeniu filmu omawiającego znaczenie symboli ŚDM i odśpiewaniu hymnu „Błogosławieni miłosierni” celebrowano Mszę św., której przewodniczył dziekan dekanatu działdowskiego ks. kan. Adam Filarski.

Homilię wygłosił proboszcz ks. kan. Kadziński. Podkreślił wielkie znaczenie miłosierdzia w życiu człowieka. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II zaznaczył, że nie jest łatwo kochać miłością głęboką, która jest całkowitym składaniem daru z siebie. - Tej miłości można nauczyć się jedynie wnikając w tajemnicę miłości Boga – mówił. Dzięki zanurzeniu się w Bożym miłosierdziu jesteśmy w stanie patrzeć na naszych braci i siostry oczami Chrystusa.

- Zło potrafi człowieka uwieść, Szybko i łatwo wikłamy się w sidła niegodziwości, odchodząc od Boga – mówił ks. kan. Kadziński. Trzeba zrobić wszystko, by uratować człowieka od zagłady, od utraty życia wiecznego. Uczynił to Chrystus na drzewie krzyża. Obdarował każdego z nas nowym życiem, prawdziwą wolnością. Trzeba tylko otworzyć się na Jego łaskę, a przez nią na drugiego człowieka. - Potrzebujemy prawdy o Bożym miłosierdziu, bo ona ma moc leczenia ludzkiej duszy, ludzkiego sumienia i serca – podkreślał kaznodzieja. Często ukrywamy prawdę o sobie samych nie tylko przed innymi, ale także przed samym sobą. A tylko stając w prawdzie możemy doświadczyć Bożego przebaczenia, tak bardzo potrzebnego, by budować lepszy świat wokół siebie.

Po zakończeniu Eucharystii rozpoczęło się czuwanie modlitewne animowane przez zespół młodzieżowy prowadzony przez ks. Marcina Sokołowskiego, wikariusza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Młodzież uwielbiała Boga śpiewem i tańcem dziękując Jezusowi za dar zbawienia i Maryi za opiekę nad nimi. W czuwaniu brali udział nie tylko młodzi, ale także rodziny z dziećmi i osoby starsze. Podchodzili do krzyża i ikony składając u stóp Chrystusa swoje życie. Wielu z nich nie tylko dotykało, czy całowało krzyż, ale się do niego przytulało.

Czuwanie zakończyło się o godz. 21 odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i modlitwą różańcową. Rozważanie apelowe poprowadził ks. dr Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Przypomniał historię Światowych Dni Młodzieży i zachęcił młodych do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Poprosił także dorosłych o modlitwę za młodzież, która potrzebuje ich wsparcia na drodze wierności krzyżowi i Ewangelii.

5 stycznia o godz. 9 kościół ponownie wypełnił się wiernymi. Odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie z kościoła wyruszyła procesja ulicami miasta do Zespołu Szkół nr 2 im. św. Jana Pawła II w Działowie. Procesja podczas, której młodzi i dorośli wraz z duszpasterzami szli za krzyżem była prawdziwą manifestacją wiary. Nie była to łatwa droga. Procesja trwała blisko 30 minut przy 18 stopniowym mrozie.

W Zespole Szkół nr im. św. Jana Pawła II zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowcy, duchowni, dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie. Poprzez wspólny śpiew i wsłuchiwanie się w przygotowane rozważania młodzi pochylali się nad tajemnicą krzyża. Na zakończenie odśpiewano „Barkę” i nastąpiło pożegnanie symboli ŚDM.

Po zakończeniu spotkania w szkole symbole udały się w dalszą drogę do Lidzbarka, a następnie do Brodnicy. 6 stycznia powrócą do Toruniu na Orszak Trzech Króli. Zakończenie peregrynacji nastąpi 9 stycznia w Unisławiu. Szczegółowy program na www.sdm2016.torun.pl

xpb/Działdowo/KAI