Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

»   Artykuły powiązane z Bp Józefem Szamockim

11 listopada w bazylice pw. św. Mikołaja bp Józef Szamocki przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny.
W rocznicę konsekracji toruńskiej katedry 5 października bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. Wśród koncelebransów byli bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki.
W dniu wspomnienia św. Franciszka z Asyżu w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy św. przewodniczył bp Józef Szamocki, który tego dnia świętował swoje urodziny.
21 września w Diecezjalnym Centrum Kultury - Zamek Bierzgłowski odbyło się spotkanie popielgrzymkowe dla kapłanów i kleryków uczestniczących w pieszej pielgrzymce na Jasna Górę.
Trwają spotkania formacyjne dla katechetów. Dziś katecheci z rejonu toruńskiego spotkali się na Eucharystii pod przewodnictwem bpa Józefa Szamockiego, który w homilii podkreślał, że nie wystarczy mieć wiedzę na temat Jezusa, lecz trzeba Go znać osobiście.
2 sierpnia wyruszyła na pielgrzymi szlak grupa pątników z Grudziądza. Grupa wyrusza na pielgrzymi szlak już po raz 30. Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył bp Józef Szamocki, który wraz z grupą grudziądzką rozpoczął swoje pielgrzymowanie na Jasna Górę.
19 czerwca w toruńskiej katedrze kapłani diecezji toruńskiej świętowali srebrny jubileusz kapłaństwa. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Suski. Obecny był także bp Józef Szamocki, który był ojcem duchownym jubilatów podczas ich formacji seminaryjnej.
- Serca nie daje się na próbę, ale na całe życie – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń diakonatu, które odbyły się w toruńskiej katedrze w sobotę 9 czerwca. Podczas uroczystości święcenia przyjęło dwóch akolitów toruńskiego seminarium.
Bp Józef Szamocki przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej w Toruniu - Czerniewicach.
Księdzu Biskupowi Józefowi, z okazji imienin, życzymy obfitości łask Boga i opieki Matki Bożej Nieustającej Pomocy, patronki diecezji.
W noc Bożego Narodzenia bp Józef Szamocki przewodniczył Pasterce w budującej się świątyni pw. NMP Częstochowskiej w Toruniu.
Podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio odczytano dekret Penitencjarii Apostolskiej nadający toruńskiemu sanktuarium specjalne przywileje związane z łaską ...
W sobotę, 16 grudnia, podczas Mszy św. o godz. 16.00 w toruńskiej katedrze bp Józef Szamocki udzieli Sakramentu Bierzmowania osobom dorosłym.
W czwartek, 5 października w bazylice katedralnej Świętych Janów bp Józef Szamocki przewodniczył Mszy św. z okazji rocznicy konsekracji świątyni. Katedra Świętych Janów jest najstarszym kościołem Torunia i matką wszystkich kościołów diecezji toruńskiej.
4 października kolejną rocznicę urodzin obchodzi bp Józef Szamocki.
Jesteście drogocennymi diamentami w koronie Maryi i Jezusa – powiedział bp Józef Szamocki do wiernych zgromadzonych w świątyni Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Toruniu na diecezjalnych obchodach jubileuszu 300-lecia koronacji cudownego wizerunku z Jasnej Góry.
– Ratujmy ginącą miłość – zaapelował bp Józef Szamocki podczas Mszy św. rozpoczynającej Marsz dla życia i rodziny w Toruniu. W pochodzie uczestniczyło blisko 2 tysiące osób, w tym duchowni i osoby konsekrowane. Licznie przybyły rodziny z małymi dziećmi oraz osoby ...
- Służba nie ma polegać na tajemnicy niewolnictwa, ale na tajemnicy miłości – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń diakonatu, które odbyły się w sobotnie przedpołudnie w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. W uroczystości uczestniczyli kapłani, siostry zakonne ...
"Ojczyzna to ludzie, Polacy, my, w których płynie polska krew" - mówił bp Józef Szamocki 3 maja na Rynku Staromiejskim, gdzie uczczono 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rocznicowe wpisują się w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej ...
W Wielki Czwartek bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki przewodniczyli Liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej.
8 kwietnia w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jednocześnie sanktuarium bł. ks. Stefana Frelichowskiego w Toruniu bp Józef Szamocki udzielił posługi stałego akolity 31 mężczyznom.
W ramach obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej Muzeum Diecezjalne w Toruniu zorganizowało wystawę fotografii dokumentujących historię młodej diecezji. Wernisaż z udziałem bp. Andrzeja Suskiego i bp. Józefa Szamockiego odbył się w gmachu muzeum i ...
Mieszkańcy Torunia wraz ze swoimi pasterzami bp. Andrzejem Suskim i bp. Józef Szamockim zgromadzili się 23 lutego w sanktuarium bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego na uroczystej Mszy św. sprawowanej w 72. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego kapłana.
Tradycyjnie w wigilijny wieczór bp Andrzej Suski wraz z bp. Józefem Szamockim uczestniczyli w Nieszporach Uroczystości Narodzenia Pańskiego w kaplicy toruńskiego seminarium.
11 listopada w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu - Mniszku odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii św. Faustyny oraz poświęcenie ołtarza ku czci Miłosierdzia Bożego. Mszy św. przewodniczył bp Józef Szamocki.
Z okazji 150. rocznicy oddania Panu Bogu na własność świątyni pw. św. Wojciecha w Jabłonowie-Zamku, dnia 2 października, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki.
W piątek, 23 września, w toruńskiej katedrze o godz. 19 Mszą św. pod przewodnictwem bpa Józefa Szamockiego rozpocznie się Toruńska Strefa Uwielbienia.
Zespół Spotkań z Biblią przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny zaprasza na kolejne spotkanie, które poprowadzi bp Józef Szamocki.
12 sierpnia pielgrzymi z diecezji toruńskiej dotarli na Jasną Górę. Wśród pielgrzymów był bp Józef Szamocki, który na Jasną Górę pielgrzymował już po raz 30.
Bp Józef Szamocki udzielił posługi stałego lektora 33 mężczyznom pochodzącym z kilkunastu parafii diecezji toruńskiej
- Macie być sługami miłosierdzia – mówił bp Józef Szamocki do nowo wyświęconych diakonów w toruńskiej katedrze. W Mszy św. z udzieleniem sakramentu święceń uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów oraz licznie zgromadzeni wierni świeccy.
„Nie możemy się zgodzić na zdradę Boga, na zdradę życia, które objawiło się w Chrystusie. Nawet jeśli za tę wierność będziemy prześladowani” – powiedział bp Józef Szamocki w toruńskiej katedrze Świętych Janów, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, podczas obchodów 24. ...
„Łaski z mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem, a jest nim – ufność.” (św. s. Faustyna)
14 lutego w katedrze Świętych Janów w Toruniu, bp Józef Szamocki udzielił alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu błogosławieństwa do posługi lektoratu i akolitatu.
- Macie być ikonami Boga! To wielkie zobowiązanie – powiedział bp Józef Szamocki do osób konsekrowanych, podczas Mszy św. na zakończenie diecezjalnych obchodów Roku Życia Konsekrowanego. Msza św. sprawowana w parafii ojców paulinów w Toruniu zgromadziła licznie osoby ...
- Bóg wówczas, gdy Jego lud był w niewoli egipskiej pragnął ocalić wszystkich: mordercę i ofiarę, byle każdego odnaleźć. Dziś to samo czyni Chrystus. On przychodzi i ratuje każdego z nas, i chce to czynić przez nas. To jest dla nas największe wyzwanie - powiedział bp Józef ...
Miłosierdzie jest ponad sprawiedliwością - powiedział bp Andrzej Suski 27 grudnia podczas uroczystej inauguracji peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja rozpoczęła się w Godzinie Miłosierdzia w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. W ...
Otwarcia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży dokonał 12 grudnia bp Józef Szamocki, który przy współudziale przedstawicieli wszystkich parafian Dariusza Jeżewskiego i Waldemara Nowickiego otworzył Bramę Miłosierdzia.
Tylko silna armia, silna zwłaszcza miłością do Ojczyzny, mogła toczyć wojny w obronie granic i bronić odradzającego się państwa – powiedział bp Józef Szamocki podczas Mszy św. w Narodowe Święto Niepodległości w Toruniu. Tłumy wiernych modliły się w kościele garnizonowym za ...
W niedzielne popołudnie 14 czerwca w katedrze Świętych Janów w Toruniu bp Józef Szamocki udzielił święceń diakonatu dziewięciu alumnom toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego.
28 marca w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej i św. Jerzego w Toruniu bp Józef Szamocki udzielił posługi stałego akolity 17 mężczyznom. Wydarzenie to zamknęło cykl przygotowań, który rozpoczął się w 2013 roku.
Uroczysta inauguracja Roku Życia Konsekrowanego odbyła się 22 listopada o godz. 15.30. Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów (zakonnych i diecezjalnych) przewodniczył bp Józef Szamocki. „Nie pozwólcie innym mówić o Was. Sami mówcie o sobie” – mówił bp Józef Szamocki do osób ...
29 czerwca w toruńskiej katedrze bp Józef Szamocki udzielił posługi stałego lektora 20 mężczyznom. Wydarzenie to zamknęło cykl przygotowań, na który składały się zarówno formacja intelektualna, jak i duchowa.
W niedzielę, 8 czerwca, o godz. 15.30, w bazylice katedralnej, bp Józef Szamocki udzielił święceń diakonatu 7 alumnom piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. W kazaniu bp Józef mówił, że człowiek nie jest w stanie ukryć się przed Panem Bogiem. Pan Jezus woła do ...
Kuria Diecezjalna Toruńska ze smutkiem zawiadamia, że w dniu 30 października b.r. w 87 roku życia, odeszła do Pana, opatrzona Sakramentami Świętymi, śp. Helena Szamocka, Mama Biskupa Pomocniczego Diecezji Toruńskiej Józefa Szamockiego.
12 sierpnia barwne i rozśpiewane grupy 35. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej na błoniach jasnogórskich witał bp Józef Szamocki, którzy przybył z Torunia. Z ostatnią z grup Ksiądz Biskup powędrował do Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze i tam padł na kolana ze ...
Dnia 30 czerwca br. w toruńskiej katedrze ks. bp Józef Szamocki udzielił posługi stałego lektora 31 mężczyznom. To pierwsze i niecodzienne wydarzenie w naszej diecezji zamknęło cykl przygotowań, na który składały się zarówno formacja intelektualna, jak i duchowa.
Dziewięciu nowych diakonów wyświęcił w niedzielę 9 czerwca w katedrze toruńskiej ks. bp Józef Szamocki. Ksiądz Biskup podkreślił, że cud powołania nierozerwalnie łączy się z wolnością człowieka.
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy wiernych uczestniczyły w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami Starego Miasta 22 marca. Nabożeństwo poprowadził biskup Józef Szamocki.
24 marca wierni diecezji toruńskiej uczestniczyli w liturgii dziękczynnej za dar Kościoła lokalnego w 20. rocznicę jego powstania. Eucharystii sprawowanej z tej okazji o godz. 11 w toruńskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, głównej Patronki diecezji, przewodniczył ...
W sobotę 24 grudnia do Kurii Diecezjalnej Toruńskiej na godz. 10.00 przybyli kapłani z Torunia i okolic, aby wziąć udział w spotkaniu opłatkowym z ks. bp. Andrzejem Suskim i ks. bp. Józefem Szamockim. Życzenia w imieniu kapłanów złożył ks. kan. Jan Ropel.
4 sierpnia wyruszyła na szlak 33. Piesza Pielgrzymka z Torunia. Pątnicy wędrują w 10 grupach, dwiema trasami, w ramach 31. Pielgrzymki Ziemi Lubawskiej (kierownik ks. kan. Zdzisław Licznerski) i 33. Pieszej Pielgrzymki z Torunia. Wśród pielgrzymów jest już kolejny raz bp ...
W toruńskiej bazylice katedralnej 6 kwietnia rozbrzmiały z niecodziennej okazji chłopięco-męskie głosy Chóru Katedralnego „Pueri Cantores Thorunienses”. Podczas uroczystej Mszy św., koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego, założyciel i dyrygent chóru prof. ...
W drugą niedzielę Wielkanocy, 30 marca, przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Centralne uroczystości odbędą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu przy ul. św. Faustyny 7 o godz. 15 (godzina Miłosierdzia) pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego. Prosimy o ...
24 lutego w bazylice katedralnej Świętych Janów w Toruniu podczas uroczystej Eucharystii bp Józef Szamocki udzielił posługi lektoratu 13 klerykom III roku oraz posługi akolitatu 10 klerykom IV roku.
W diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego 12 czerwca o godz. 15 odbyły się święcenia diakonatu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki. Biskup Pomocniczy w uroczystość Zesłania Ducha Świętego udzielił święceń diakonatu 12 klerykom V roku z ...
W parafii pw. św. Andrzeja Boboli, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, w Pieńkach Królewskich 7 października odbył się odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył bp Józef Szamocki.
Tymi słowami bp Józef Szamocki podsumował – w obecności blisko 500 osób zgromadzonych w kościele pw. Ducha Świętego w Toruniu 12 października – ucztę muzyczną w wykonaniu Chóru Katedralnego Archidiecezji Pampeluńskiej, który ubogacił przeżywanie VIII Dnia Papieskiego.
18 stycznia Zespół Szkół w Złejwsi Wielkiej obchodził niecodzienne święto. Tutejszemu gimnazjum nadano imię ks. Jana Twardowskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji toruńskiej Józefa Szamockiego. W homilii ...
13 kwietnia w auli UMK zebrali się członkowie Szkolnych Kół Caritas Diecezji Toruńskiej w liczbie około 1000 osób, aby świętować 15 rocznicę istnienia Caritas Diecezji Toruńskiej. Na uroczystości byli obecni ks. bp Józef Szamocki, Kurator Oświaty w Bydgoszczy p. Bożena ...
Tradycyjnie od kilkunastu lat w ostatni piątek Wielkiego Postu przeżywamy Drogę Krzyżową ulicami Grudziądza. Wtedy krzyż niesiony jest z parafii do parafii. 31 marca. wyruszyliśmy z kościoła Podwyższenia Krzyża Św. do par. św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu na osiedlu ...
Tymi słowy najkrócej można nazwać 132 młodych ludzi, którzy 8 marca 2007 r. z rąk Księdza Biskupa Józefa Szamockiego przyjęli sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.
Dnia 25 lutego 2007 r. o godz. 9.30 w bazylice katedralnej Świętych Janów w Toruniu, podczas Uroczystej Eucharystii, bp Józef Szamocki udzielił 10 klerykom roku III i 1 klerykowi roku IV promocji lektoratu oraz 5 klerykom roku IV promocji akolitatu.
Tegoroczne Wizyty Duszpasterskie w parafii św. Antoniego w Toruniu rozpoczęliśmy od kolędy w domu parafialnym. Z tej okazji w czwartkowy wieczór 28 grudnia 2006 r. przybył do naszej parafii ks. bp Józef Szamocki.
Do uroczystych wydarzeń religijnych przeżywanych ostatnio w grudziądzkiej kolegiacie św. Mikołaja należało udzielenie 200 gimnazjalistom sakramentu Bierzmowania przez bp. Józefa Szamockiego.
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
GRU
3-20
Adwentowe włóczykije
Toruń - parafia katedralna
GRU
13
Opłatek społeczny z bp. Wiesławem Śmiglem
Brodnica - Brodnicki Dom Kultury, godz. 18
GRU
13
Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego
Toruń - kościół akademicki pw. Ducha Świętego, godz. 19
GRU
15
Spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Mediów
Toruń - Centrum Dialogu Społecznego, ul. Łazienna 22, godz. 11
GRU
15
Toruń - Centrum Dialogu, pl. ks. Frelichowskiego 1, godz. 11
Skrzynka modlitewna »
Zobacz »
© 2015-2018 Diecezja Toruńska
Redakcja Portalu

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
Informacja Prawna:
© 2015-2018 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.