Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

»   Artykuły powiązane z Bp Wiesławem Śmiglem

- Słowo i Eucharystia budują z nas wspólnotę miłości - powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. dziękczynnej za 85 lat istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Msza św. sprawowana w kaplicy toruńskiego seminarium była centralnym wydarzeniem trzydniowych obrad ...
18 stycznia 1959 roku w katedrze pelplińskiej święcenia kapłańskie z rąk bp. Józefa Kowalskiego przyjął dk. Tadeusz Nowicki. Po 60 latach w bazylice grudziądzkiej pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz w obecności biskupa seniora Andrzeja Suskiego, ...
- Prośmy Boga, by chronił nas od nienawiści i przemocy oraz o to, by nasze myśli i słowa chronił od nienawiści skierowanej przeciwko drugiemu człowiekowi – powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w intencji zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W ...
W związku z atakiem na życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował do diecezjan prośbę o modlitwę.
Zajmowanie się samym sobą przysłania nam prawdę o Betlejem - powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze rozpoczynającej Orszak Trzech Króli. Orszak zgromadził tysiące mieszkańców Torunia, którzy przyszli, by wspólnie i radośnie wyznać swoją wiarę.
3 stycznia bp Wiesław Śmigiel obchodzi 50. rocznicę urodzin. Otaczajmy Księdza Biskupa naszą modlitwą.
W sylwestrowy wieczór bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. na zakończenie 2018 roku oraz udzielił błogosławieństwa na rozpoczynający się 2019 rok.
W Niedzielę Świętej Rodziny w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbył się już po raz 16. Rodzinny Wieczór Kolęd.
Na Niedzielę Świętej Rodziny bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski skierował do wiernych słowo, w którym zachęca małżeństwa do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, by w ten sposób umocnić wzajemne relacje małżeńskie i rodzinne.
- Życie ludzkie jest za krótkie oraz zbyt wartościowe i niepowtarzalne, by je marnować na waśnie, kłótnie, pogłębianie podziałów i złośliwości – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. pasterskiej w toruńskiej katedrze. Wezwał wszystkich do odważnego otwarcia serc i ...
Uroczystymi Nieszporami sprawowanymi w kaplicy Wyższego seminarium Duchownego w Toruniu rozpoczęło się świętowanie Bożego Narodzenia.
Drodzy bracia kapłani, czcigodne osoby konsekrowane, umiłowani w Chrystusie diecezjanie, szanowni goście, odwiedzający diecezję toruńską!
W wigilijny poranek Księża Biskupi spotkali się z pracownikami kurii oraz kapłanami posługującymi w diecezji. Składano sobie świąteczne życzenia oraz dzielono się opłatkiem. Kapłani złożyli biskupowi seniorowi Andrzejowi Suskiemu życzenia z okazji kolejnej rocznicy urodzin.
W piątek 21 grudnia na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbyła się Wigilia Miejska, podczas której prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z biskupami: bp. Wiesławem Śmiglem i bp. Andrzejem Suskim dzielili się z mieszkańcami opłatkiem.
W środowy wieczór 19 grudnia bp Wiesław Śmigiel uczestniczył w spotkaniu opłatkowym Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu.
W środę 19 grudnia na Wydziale Teologicznym UMK odbyło się spotkanie opłatkowe dla pracowników i studentów wydziału. W spotkaniu wziął udział bp Wiesław Śmigiel.
Modlitwą do św. Maksymiliana Kolbego i wspólną agapą zakończyło się pierwsze spotkanie Duszpasterstwa Pracowników Środków Społecznego Przekazu Diecezji Toruńskiej.
13 grudnia w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Antoniego Kitzermanna.
- Bez Kościoła nie byłoby Polski – powiedział prof. Marian Golon, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku podczas uroczystości nadania medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ks. inf. Stanisławowi Gruntowi z Pelplina oraz promocji najnowszej ...
10 grudnia, w 1. rocznicę ingresu biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla do toruńskiej kurii przybyły liczne delegacje, by złożyć życzenia pasterzowi diecezji nie tylko z okazji rocznicy, ale także z okazji imienin. 
Księdzu Biskupowi Wiesławowi z okazji imienin oraz pierwszej rocznicy objęcia pasterskiej posługi w naszej diecezji życzymy, by opieka Matki Bożej Nieustającej Pomocy nieustannie towarzyszyła na drodze pasterskiego posługiwania. Niech Duch Święty udziela swoich siedmiorakich ...
Bp Wiesław Śmigiel odwiedził Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie. Jest to jedyny zakon kontemplacyjny na terenie naszej diecezji.
W sobotę 1 grudnia br. tysiące pielgrzymów z całej Polski świętowało w Toruniu 27. rocznicę powstania Radia Maryja.
Kongres o rodzinie odbył się 1 grudnia br. w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Grudziądzu. Na spotkanie poświęcone rodzinie zaprosiły grudziądzkie ruchy i stowarzyszenia.
Inauguracja XXV Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pod hasłem „Świeca, która tworzy polską Wigilię” odbyła się 30 listopada na toruńskim lodowisku „Tor-Tor”. Udział w niej wzięło około 3000 dzieci wraz opiekunami. Podczas uroczystości została zapalona świeca, która ...
- Trzeba zrobić wszystko, by różnego rodzaju spory i konflikty nie przysłoniły nam twarzy drugiego człowieka. Polityka się zmienia, przeróżne konstelacje się zmieniają, ale ludzie zostają. I tak długo jak człowiek będzie kierował się sumieniem, uczciwością, miłością do ...
11 listopada przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odsłonięto tablicę upamiętniającą ten wielki jubileusz.
W czwartek 25 października w toruńskim Dworze Artusa odbyły się obchody 40-lecia istnienia i działalności Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Toruniu.
W czwartek 18 października Działdowskie Centrum Caritas świętowało 20-lecie istnienia. W uroczystości udział wziął bp Wiesław Śmigiel.
W ramach obchodów 34. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki 16 października w Górsku odbyły się koncerty, modlitwa w miejscu uprowadzenia oraz Msza św., której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
- Jeden gorliwy pasterz znaczy więcej niż całe zastępy najemników - powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas uroczystych obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej. W uroczystości uczestniczyli kapłani, siostry pasterki, ...
W Toruniu trwa 27. Kongres Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich. Pierwszego dnia kongresu abp Henryk Muszyński otrzymał Nagrodę Dialogu.
W piątek 12 października podczas Mszy św. w kościele pw. św. Kosmy i Damiana w Okoninie bp Wiesław Śmigiel poświęcił sztandar Szkoły Podstawowej w Nicwałdzie, która od tego dnia nosi imię bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Po Mszy św. dalsze uroczystości odbyły się ...
Msza św. inaugurująca nowy Rok Akademicki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika zostanie odprawiona w czwartek, 11 października o godz. 19.00 w kościele akademickim przy Rynku Staromiejskim w Toruniu.
W sobotę, 6 października w Toruniu został odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Uroczystość rozpoczęła się Msza św. w toruńskiej katedrze, której przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. Patronat narodowy nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej ...
W rocznicę konsekracji toruńskiej katedry 5 października bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. Wśród koncelebransów byli bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki.
​​​​​​​Kościół Akademicki w Toruniu zaprasza na pierwsze spotkanie otwarte z cyklu "Dialogi na rynku", które zostało zatytułowane "Po co Kościół?".
W Raciniewie k. Unisławia odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające cywilne ofiary niemieckiego okupanta z czasu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się przy zbiorowej mogile pomordowanych. W homilii bp Wiesław Śmigiel przypomniał, że pokój serca jest ...
Zakończyła się tegoroczna pielgrzymka maturzystów diecezji toruńskiej na Jasną Górę. Młodzi modlili się nie tylko o pomyślne przygotowanie się do matury i zdanie egzaminów, ale także o dobre, mądre i odpowiedzialne wybory życiowe. 
Niedziela Świętej Rodzin będzie dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin – postanowili dziś biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym w Płocku. „Poprosimy duszpasterzy o to, by w tym dniu, w każdej polskiej parafii wierni mieli możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich” ...
21 września w Diecezjalnym Centrum Kultury - Zamek Bierzgłowski odbyło się spotkanie popielgrzymkowe dla kapłanów i kleryków uczestniczących w pieszej pielgrzymce na Jasna Górę.
Przy Toruńskim Centrum Caritas powstał Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów. Uroczystego otwarcia dokonali bp Wiesław Śmigiel oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski.
W czwartkowy wieczór (13 września) w Centrum Dialogu w Toruniu odbyło się posiedzenie Rady Duszpasterskiej Diecezji Toruńskiej. 
- Posłuszeństwo słowu Jezusa jest źródłem wielu łask – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. ku czci Matki Bożej Łaskawej w diecezjalnym sanktuarium w Grudziądzu. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przez dwa dni wypełniało się wiernymi, którzy przybywali, by zawierzać Maryi ...
Współczesny człowiek patrząc na Kościół często widzi tylko grzech i słabość. Niestety one są obecne, ale nie są całą prawdą o Kościele. Kiedy spojrzymy na Kościół oczami wiary to nie widzimy tylko tego, co słabe, ale dostrzegamy wiele znaków i cudów, których dokonuje Bóg - ...
- Za każdym plonem kryje się człowiek, jego praca, jego wysiłek i poświęcenie – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas wojewódzko-diecezjalnego dziękczynienia za plony. Uroczystość odbyła się 2 września w Wąbrzeźnie. Tegoroczne dożynki przeżywano pod hasłem: „Napełnieni Duchem ...
W Dublinie trwa Światowe Spotkanie Rodzin. Na czele oficjalnej delegacji z Polski stoi bp Wiesław Śmigiel, który podkreśla, że spotkanie to jest nie tylko czasem słuchania konferencji, lecz także czasem dawania świadectwa, dzielenia się sobą nawzajem i nabierania sił do ...
Rozpoczęte wczoraj IX Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie jest wydarzeniem radosnym, a przy tym pełnym nadziei spojrzeniem w przyszłość - powiedział KAI 22 sierpnia przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel. Stoi on na czele oficjalnej delegacji polskiej ...
W toruńskim sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Królowej Rodzin odbyły się uroczystości odpustowe.
Podczas, gdy na Jasną Górę zmierzają pątnicy diecezji toruńskiej w Toruniu odbywa się Minipielgrzymka, która jest duchowym zapleczem dla wszystkich kroczących do tronu Matki.
Bp Wiesław Śmigiel odwiedził pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę.
- O świętości życia nie wolno nam nie mówić, bo to wypływa z Ewangelii, z samego serca Ewangelii, jest istotą chrześcijaństwa, jednym z fundamentów chrześcijaństwa – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas uroczystej koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Brzemiennej w ...
- Maryja wskazuje drogę prowadząca do znaku i cudu, ale jednocześnie wiele pracy zostawia człowiekowi – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas diecezjalnych obchodów ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Patronki diecezji toruńskiej.  We Mszy św. w diecezjalnym sanktuarium Matki ...
- Polska będzie wolna i niepodległa wtedy, kiedy my będziemy wewnętrznie wolni, kiedy nasze serca będą wolne od nienawiści - powiedział bp Wiesław Śmigiel na Mszy św. sprawowanej podczas 5. edycji Festynu Zamkowego w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim. ...
- Macie być tam, gdzie jest Chrystus. A Chrystus jest tam, gdzie jest człowiek spragniony prawdy, gdzie jest człowiek, który potrzebuje pomocy i gdzie jest świat spragniony miłości – mówił bp Wiesław Śmigiel do neoprezbiterów podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze. Podczas ...
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko - Pomorskiego 14 czerwca odbył się kongres mający na celu integrację działań środowisk walczących z alkoholizmem
– Nie można czuć się bezpiecznie bez Boga. Nie ma takich zabezpieczeń, które dałyby poczucie bezpieczeństwa poza Bogiem – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. rozpoczynającej 8. Marsz dla życia i rodziny w Toruniu. W pochodzie uczestniczyło blisko dwa tysiące osób, w tym ...
1 czerwca w Jabłonowie Pomorskim odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika Bł. Matki Marii Karłowskiej.
- Jeśli ktoś wyznaje wiarę powinien prowadzić jedno życie, oddane Bogu bez względu na to, czy jest w świątyni, czy też jest poza świątynią. Każda podwójność jest bolesnym grzechem, raną zadaną Kościołowi i antyświadectwem – mówił bp Wiesław Śmigiel w uroczystość Najświętszego ...
W czwartek 24 maja w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zgromadzili się kapłani diecezji toruńskiej, by wraz ze swoimi biskupami modlić się o świętość kapłanów. Był to pierwszy diecezjalny dzień skupienia kapłanów ...
Biskup toruński Wiesław Śmigiel dokonał uroczystego otwarcia nowego Okna Życia w diecezji toruńskiej. Okno Życia powstało w Lubawie z inicjatywy „Stowarzyszenia św. Józefa”. Lubawskie Okno Życia jest jedynym w diecezji toruńskiej i jednym z nielicznych w Polsce, które ...
- Szansę na wielkość i świętość ma ten, który bezinteresownie służy – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Sampławie imienia wybitnego Polaka, duchownego i męża stanu – Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Procedura wyboru Patrona trwała ...
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim w Toruniu. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że Duch Święty przychodzi do każdego z nas, by pomóc nam przejść od wad, ułomności i konfliktu do współpracy, miłości i cnót.
W wigilię Zesłania Ducha Świętego toruńska katedra wypełniła się wiernymi, którzy trwali na modlitwie wraz z pasterzem diecezji bp. Wiesławem Śmiglem. Ksiądz Biskup podkreślił, że Duch Święty uczy nas języka miłości i wzajemnego szacunku, a przez to buduje jedność.
- Życie Maryi było ukierunkowane na niebo - powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Koronacja odbyła się w kolejną rocznicę objawień w niedzielę, 13 maja, w brodnickiej parafii pod tym samym wezwaniem. 
- Witold Pilecki do patriotyzmu wprowadził przykazanie miłości Boga i bliźniego – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. sprawowanej na rozpoczęcie 8. Toruńskiego Marszu Pułkownika Witolda Pileckiego. W sobotnich uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz ...
W niedzielę 13 maja bp Wiesław Śmigiel dokona koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w brodnickiej parafii pod tym samym wezwaniem.
4 maja br. we wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków, odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii św. Floriana do kościoła parafialnego w Grucie. Uroczystości przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
Bp Wiesław Śmigiel przewodniczył polowej Mszy św. sprawowanej na toruńskim Rynku Staromiejskim z okazji rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja i w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski
28 i 29 kwietnia odbyły się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Miały one szczególny charakter, gdyż kończyły obchody Jubileuszu 600-lecia Prymasostwa w Polsce i łączyły ...
W kwietniu rozstrzygnięto Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny o Wielkich Polakach organizowany przez Centrum Edukacji Młodzieży im ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Bohaterem tegorocznego konkursu była św. s. Faustyna Kowalska.
W Chełmży 21 kwietnia odbył się ingres bp. Wiesława Śmigla do konkatedry
18 kwietnia z członkami Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu spotkał się bp Wiesław Śmigiel.
18 kwietnia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się etap diecezjalny XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięli w nim udział zwycięzcy wcześniejszych eliminacji, które odbyły się na poziomie szkół. W diecezjalnym etapie uczestniczył bp ...
Toruń był gospodarzem wiosennego spotkania Ogólnopolskiego Porozumienia Dyrektorów Kerygmatycznych Szkół Nowej Ewangelizacji, które odbyło się w niedzielę 15 kwietnia i zgromadziło ponad 40 osób z całej Polski.
- Diecezja toruńska ma wiele skarbów. Wy jesteście jednym z tych najcenniejszych – mówił na rozpoczęcie Mszy św. do członków wspólnoty Domowego Kościoła bp Wiesław Śmigiel.
21 kwietnia będzie miał miejsce ingres bpa Wiesława Śmigla do konkatedry Świętej Trójcy w Chełmży
W Niedzielę Miłosierdzia bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. W homilii podkreślił pokorę i szczodrość Boga, który do każdego przychodzi indywidualnie i pokonuje wszystkie bariery i mury naszego życia.
Licznie zgromadzeni kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy pożegnali w czwartek, 5 kwietnia, ks. prał. Andrzeja Klempa, emerytowanego proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego, wieloletniego proboszcza parafii w Kaszczorku, pierwszego dyrektora toruńskiej Caritas.
W poranek Zmartwychwstania bp Wiesław Śmigiel przewodniczył procesji rezurekcyjnej i Mszy św. w toruńskiej katedrze. Radość zmartwychwstania Jezusa obwieścił miastu dźwięk dzwonu Tuba Dei. W homilii bp Wiesław powiedział, że pusty grób jest zachętą do refleksji i ...
Życzenia wielkanocne bpa Wiesława Śmigla
"Jezus Chrystus wszedł w noc historii ludzkości, wszedł w ciemność każdego człowieka, by wyprowadzić ludzkość, konkretnego człowieka i każdego z nas do światła i nowego życia" - powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas Wigilii Paschalnej sprawowanej w toruńskiej katedrze.
W Wielki Piątek bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w kościele farnym pw. św. Katarzyny w Brodnicy.
Biskup Toruński Wiesław Śmigiel erygował, 15 marca, stowarzyszenie wiernych pod nazwą Bractwo Świętego Józefa Diecezji Toruńskiej.
Głównym wyzwaniem jest kontynuacja tego procesu, który już istnieje, a więc troska o to, by Radio Maryja było głosem Kościoła w Polsce i ważnym narzędziem ewangelizacji – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel. Podczas trwającego w Warszawie zebrania plenarnego Episkopatu, biskup ...
- Bł. ks. Frelichowski niebo sprowadzał na ziemię. Tym, co mówił, jak żył, całą swoją postawą był Dobrą Nowiną – powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas diecezjalnych obchodów ku czci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Uroczystości związane ze wspomnieniem ...
- Jesteście latarnią wskazującą kierunek pośród burz życiowych, zmieniających się mód i przypominacie, że Bóg jest najważniejszy – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego. W toruńskiej katedrze Świętych Janów zgromadziły się ...
- Powściągliwość i praca to program życia dla każdego z nas – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas rozpoczęcia obchodów 70-lecia obecności Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Toruniu. Eucharystia sprawowana była w dniu wspomnienia bł. ks. Bronisława Markiewicza, który jest ...
- W niebo nieustannie się wpatrywał i żył, jak człowiek, który zmierza ku niebu – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. sprawowanej na zakończenie ekshumacji i ponownego pochówku doczesnych szczątków Sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka. Ekshumacja odbyła się w ramach ...
W Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Łaziennej w Toruniu, 23 stycznia w samo południe, odbyła się konferencja prasowa zdradzająca pierwsze szczegóły o stanie doczesnych szczątków bp. Szelążka.
We wtorek, 23 stycznia, w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu rozpoczęła się ekshumacja doczesnych szczątków Sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka.
W niedzielę, 21 stycznia, bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. akademickiej w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po Mszy św. w kaplicy szkolnej odbyło się spotkanie duszpasterstwa akademickiego z bp. Wiesławem.
- Mamy obowiązek upamiętnić to miejsce – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas premiery filmu dokumentalnego „Soldau – miasto na pograniczu śmierci”, która odbyła się 15 stycznia w Działdowie. Film przedstawia historię niemieckiego obozu koncentracyjnego w Działdowie.
W uroczystość Objawienia Pańskiego bp Wiesław Śmigiel przybył z wizytą duszpasterską do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
- Każdy z nas pokonuje własną drogę by odkryć Jezusa Chrystusa - powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. sprawowanej w toruńskiej katedrze. Eucharystia rozpoczęła obchody uroczystości Objawienia Pańskiego w Toruniu.
3 stycznia bp Wiesław Śmigiel obchodzi kolejną rocznicę urodzin. Otaczajmy Księdza Biskupa naszą modlitwą.
- Nie mamy kilku żyć. Wypełniajmy dany nam czas dobrymi decyzjami i bliskością Boga - powiedział bp Wiesław Śmigiel w toruńskiej katedrze podczas nabożeństwa na zakończenie roku. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy.
- Każde życie jest cudem - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Pasterki sprawowanej w bazylice katedralnej w Toruniu.
W wieczór wigilijny w kaplicy seminaryjnej na modlitwie Nieszporami zgromadzili się Księża Biskupi, moderatorzy seminaryjni, wykładowcy, księża mieszkający w seminarium i posługujący w diecezji oraz siostry pasterki i klerycy.
Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!
Video »
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
LUT
15-17
Toruń - Centrum Dialogu - Wyższe Seminarium Duchowne
LUT
15-17
Kurs Nowe Życie
Toruń - parafia pw. Opatrzności Bożej na Rudaku
LUT
17
Wykład o bł. ks. Frelichowskim
Łasin - klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych, godz. 17
LUT
19
Toruń - parafia pw. św. Józefa, godz. 18.00 - 21.00
Skrzynka modlitewna »
© 2015-2018 Diecezja Toruńska
Redakcja Portalu

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
Informacja Prawna:
© 2015-2018 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.