Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Artykuły powiązane z Bp Wiesławem Śmiglem

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy i mianował administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej bpa Wiesława Śmigla.
czytaj całość »
W naszej diecezji trwa peregrynacja Obrazu Świętej Rodziny. Dziś, 5 maja, gościł on w toruńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
We wspomnienie św. Floriana, 4 maja, w toruńskiej katedrze sprawowana była Msza św. w intencji członków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
- Każdy, kto nawołuje dziś do konfliktów, kto staje przeciwko bratu i podnosi rękę na niego, kto nawołuje do wojny, występuje przeciwko duchowi wzajemnego szacunku, zawartego w Konstytucji 3 Maja. Nie wolno stawać przeciwko sobie i okazywać sobie nienawiści – mówił bp Wiesław ...
czytaj całość »
- Święta Rodzina jest dla współczesnego domowego Kościoła przykładem wspólnoty, która swoją trwałość zawdzięcza modlitwie i zasłuchaniu w słowo Boga – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskim kościele św. Józefa podczas Mszy św. inaugurującej peregrynację obrazu Świętej Rodziny w ...
czytaj całość »
23 kwietnia biskup toruński wręczył dekret posyłający ks. Wojciecha Skolmowskiego, kanclerza Kurii Diecezjalnej Toruńskiej do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rogowie.
czytaj całość »
- Jezus przychodzi do nas w Kościele i poprzez Kościół. Nigdy nie wolno odrzucać, zniechęcać lub przekreślać tych, którzy mają wątpliwości, nie zgadzają się z nami, a może nawet okazują nam agresję - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas centralnych uroczystości ...
czytaj całość »
​​​​​​​Chrystus zstępuje do naszych otchłani, aby nas przyprowadzić do światła. Wchodzi w nasze cierpienie i mówi: „Powstań z martwych!” - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w toruńskiej katedrze.
czytaj całość »
- Rozumienie Mszy św. polega na tym, żebyśmy zrozumieli, że to nie jest sama uczta, że tam jest Baranek Paschalny – mówił bp Józef Szamocki podczas Liturgii Wielkiego Piątku w toruńskiej katedrze Świętych Janów.
czytaj całość »
- W Wielki Czwartek Jezus uczynił nas szafarzami swojej sakramentalnej obecności wśród ludzi. W naszych dłoniach złożył przebaczenie i miłosierdzie, a także podarował nam swoje kapłaństwo na zawsze - mówił bp Wiesław Śmigiel do kapłanów zebranych na Mszy Krzyżma w toruńskiej ...
czytaj całość »
W tym roku nie mogła się odbyć tradycyjna Droga krzyżowa ulicami toruńskiej starówki, jednak mieszkańcy miasta zebrali się na modlitwie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
czytaj całość »
- Podczas zwiastowania pierwszy raz w historii ludzkości człowiek w pełni zgodził się na wolę Boga - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze. Była ona centralnym punktem tegorocznych obchodów 29. rocznicy utworzenia Diecezji Toruńskiej oraz Dnia ...
czytaj całość »
- Trzeba być człowiekiem wielkiej wiary, ogromnego zaufania, by iść za głosem Boga i by w trudnych chwilach szukać Jego głosu. - mówił podczas Mszy bp Wiesław Śmigiel, który 19 marca przewodniczył uroczystościom stulecia posługi Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Toruniu.
czytaj całość »
Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej św. Jana Umiłowanego Ucznia obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Z tej okazji w toruńskiej katedrze 16 marca sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem bpa Wiesława Śmigla.
czytaj całość »
W grudziądzkiej bazylice 8 marca miały miejsce uroczystości pogrzebowe ks. inf. Tadeusza Nowickiego.
czytaj całość »
W diecezjalnym sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu miały dziś miejsce obchody 76. rocznicy śmierci kapłana i męczennika. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
Pierwszy piątek Wielkiego Postu to - zgodnie z wezwaniem papieża Franciszka - dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
czytaj całość »
19 lutego bp Wiesław Śmigiel wręczył dekrety powołujące nowych proboszczów w Jabłonowie Pomorskim i Rybnie.
czytaj całość »
- Kiedy posypujemy głowy popiołem, nie jest to tylko zaproszenie do pokuty i znak, że wszyscy przemijamy, ale jest to również znak mocy Chrystusa, który pokonał śmierć i zmartwychwstał. Popiół to symbol, że my również jesteśmy w drodze do zmartwychwstawania – mówił bp Wiesław ...
czytaj całość »
W czwartek 11 lutego biskup toruński Wiesław Śmigiel wręczył dekret mianujący ks. prał. Sławomira Odera ojcem duchownym kapłanów diecezji toruńskiej.
czytaj całość »
10 lutego bp Wiesław Śmigiel wręczył dekret proboszczowski ks. Pawłowi Borowskiemu, który z dniem 14 lutego rozpocznie posługę w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Gostkowie.
czytaj całość »
Dekretem z 25 stycznia bp Wiesław Śmigiel ustanowił cztery świątynie w diecezji, noszące wezwanie św. Józefa, kościołami stacyjnymi Roku Jubileuszowego św. Józefa.
czytaj całość »
W ubiegłym roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa św. Stanisława Biskupa i Męczennika ukazało się „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”.
czytaj całość »
Msza św. z udziałem członków zakonów, zgromadzeń i instytutów życia konsekrowanego diecezji toruńskiej miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach.
czytaj całość »
​​​​​​​Od 27 września 2020 r. do 29 września 2021 r. trwa rok jubileuszowy Zgromadzenia św. Michała Archanioła ustanowiony z okazji stulecia michalitów. Z tej okazji we wspomnienie założyciela zgromadzenia, bł. Bronisława Markiewicza, toruńska parafia michalicka świętowała ...
czytaj całość »
- Kościół jest misyjny, a jego bramy otwarte są dla każdego – podkreślił biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze. Była ona centralnym punktem tegorocznych obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego.
czytaj całość »
5 stycznia w kościele farnym w Brodnicy pożegnano ks. prał. płk. Bolesława Lichnerowicza. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, a homilię wygłosił biskup toruński Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
Dziś swoje urodziny obchodzi bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
– To szansa na ożywienie parafialnego duszpasterstwa rodzin i przemyślenie co robić, aby przywrócić małżeństwu i rodzinie właściwe, pierwsze miejsce – mówi przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel w komentarzu dla KAI po wczorajszym ogłoszeniu przez papieża ...
czytaj całość »
Rodzina to piękne i naturalne środowisko, gdzie ludzie kroczą do zbawienia, gdzie się uświęcają, to środowisko, gdzie następuje międzypokoleniowy przekaz wiary – powiedział bp Wiesław Śmigiel w słowie na Niedzielę Świętej Rodziny.
czytaj całość »
W wigilijny wieczór w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu na wspólnej modlitwie Nieszporami zgromadzili się księża biskupi oraz mieszkańcy seminarium: moderatorzy, klerycy i siostry zakonne.
czytaj całość »
Tradycyjnie w uroczystość Bożego Narodzenia o północy biskup toruński Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. w toruńskiej katedrze. - Bóg wkroczył w historię, wybierając ludzką rodzinę. Od tamtego czasu każda rodzina zyskała szczególne znaczenie, a święta Bożego Narodzenia ...
czytaj całość »
Mimo trwającej pandemii koronawirusa udało się zorganizować tradycyjny Opłatek Maltański w Toruniu.
czytaj całość »
17 grudnia w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Jana Kujaczyńskiego.
czytaj całość »
- Dziękuję, że pomimo tej ciemnej nocy i trudności, które są wokół nas nie brakuje ludzi, którzy chcą nieść światło – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.
czytaj całość »
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, biskup toruński Wiesław Śmigiel zachęca do włączenia się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”.
czytaj całość »
10 grudnia biskup toruński Wiesław Śmigiel wręczył dekrety powołujące do posług w diecezji.
czytaj całość »
Dziś swoje imieniny świętuje bp Wiesław Śmigiel, a jutro, 10 grudnia, przypada 3. rocznica jego ingresu do diecezji toruńskiej.
czytaj całość »
- Nie używajmy słów, które mogą bagatelizować problem i powiększać cierpienie ofiar – mówi bp Wiesław Śmigiel w związku z wypowiedzią o. Tadeusza Rydzyka podczas obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja.
czytaj całość »
W miniony weekend 29. rocznicę powstania obchodziło Radio Maryja.
czytaj całość »
W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem liturgicznym oraz przeżywanym Adwentem biskup toruński skierował do rodzin oraz członków wspólnot, ruchów i stowarzyszeń słowo.
czytaj całość »
2 grudnia w kościele parafialnym w Kiełbasinie odbyła się Msza św. pogrzebowa w intencji śp. ks. kan. Kazimierza Zacharkiewicza. Ceremonii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Po Eucharystii ciało zmarłego kapłana zostało pochowane na cmentarzu parafialnym w Toruniu - Kaszczorku.
czytaj całość »
Święto Chrystusa Króla to także święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej
czytaj całość »
- Mądrość polega na tym, by nie szukać tyko naszych korzyści, ale starać się, o ile to możliwe, spojrzeć w przyszłość - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. za Ojczyznę w kościele garnizonowym w Toruniu.
czytaj całość »
W związku ze wzrostem zachorowań biskup toruński Wiesław Śmigiel apeluje o modlitwę w intencji wszystkich chorych i cierpiących, tych którzy troszczą się o nasze życie i bezpieczeństwo, wolontariuszy i osoby pomagające starszym, chorym i przebywającym na kwarantannach.
czytaj całość »
W związku z napiętą sytuacją w naszej Ojczyźnie biskup toruński Wiesław Śmigiel skierował do wiernych słowo pasterskie.
czytaj całość »
W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych, wynikających ze wzrostu zakażeń koronawirusem, biskup toruński Wiesław Śmigiel udziela dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta.
czytaj całość »
W środę 30 września w Dźwierznie odbył się pogrzeb śp. ks. kan. Zbigniewa Koślickiego. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
Biskup toruński podczas spotkania w Kurii Diecezjalnej Toruńskiej wręczył dekrety powołujące nowych proboszczów.
czytaj całość »
We wspomnienie NMP Bolesnej w sanktuarium maryjnym w Boleszynie świętowano 300-lecie istnienie kościoła. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, który nałożył na cudowny wizerunek Maryi korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. Z racji jubileuszu Stolica ...
czytaj całość »
13 września czciciele Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych zebrali się u stóp rywałdzkiego sanktuarium.
czytaj całość »
- Poświęcenie świątyni to czas wielkiej radości dla całej parafii, która przez lata wysiłkiem wielu osób wznosiła ten budynek, dbała o jego przejrzystość architektoniczną oraz piękno i poprawność teologiczną wystroju, aby tutaj mógł zamieszkać Bóg ze swoim ludem – mówił bp ...
czytaj całość »
12 września bp Wiesław Śmigiel dokonał poświęcenia kościoła pw. Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich w Przysieku.
czytaj całość »
Halina i Janusz Mazurkowie, małżeństwo z toruńskiej parafii oo. redemptorystów, zostało 6 września uhonorowane papieskim krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice
czytaj całość »
W tym roku mija 25 lat, odkąd w naszej diecezji pojawiły się Mniszki Bose Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
czytaj całość »
W toruńskiej katedrze Świętych Janów 30 sierpnia miała miejsce konsekracja dziewicy.
czytaj całość »
23 sierpnia w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu obchodzono odpust ku czci Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
Bp Wiesław Śmigiel odprawił w środę 19 sierpnia na miejscu katastrofy kolejowej pod Otłoczynem Mszę św. w intencji ofiar tych dramatycznych wydarzeń. W tym roku mija 40. rocznica największej katastrofy w powojennej historii kolei.
czytaj całość »
19 sierpnia o godz. 11 na miejscu katastrofy kolejowej pod Otłoczynem bp Wiesław Śmigiel odprawi Mszę św. w intencji ofiar. W tym roku mija 40. rocznica katastrofy.
czytaj całość »
16 sierpnia parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej była gospodarzem tegorocznego diecezjalnego dziękczynienia Panu Bogu za plony pól, ogrodów, sadów, pasiek.
czytaj całość »
15 sierpnia z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą i w uroczystość Wniebowzięcia NMP bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny.
czytaj całość »
14 sierpnia w dniu wspomnienia św. Maksymiliana Kolbego toruńska parafia pod jego wezwaniem świętowała nie tylko odpust parafialny, ale także 40-lecie swojego istnienia. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
12 sierpnia na Jasnogórski Szczyt dotarli pielgrzymi z Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej.
czytaj całość »
8 sierpnia w Toruniu nieopodal sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odbyło się uroczyste otwarcie Parku Pamięci - "Zachowali się jak trzeba".
czytaj całość »
- Pielgrzymem stajemy się w sercu – mówił bp Wiesław Śmigiel do pątników, którzy 4 sierpnia wyruszyli z Torunia na Jasną Górę. Pielgrzymi rozpoczęli dzień Eucharystią w toruńskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, uczestniczył w niej również biskup ...
czytaj całość »
Odważny, pokorny kapłan, który całe życie poświęcił Kościołowi i Ojczyźnie – tymi słowami można podsumować sześćdziesięcioletnią posługę kapłańską ks. prał. Stanisława Kardasza.
czytaj całość »
Parafia pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim i miasto świętuje w tym roku 695-lecie. W niedzielę 5 lipca odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii i miasta. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
- Dziś wielu ludzi zachowuje się, jakby przyszli do religijnego supermarketu i wybierają tylko to, co się im akurat podoba i na co mają zapotrzebowanie. Tymczasem w sprawach relacji z Panem Bogiem, albo bierzemy wszystko, całego Boga, który nas niesie, albo nie bierzemy nic - ...
czytaj całość »
Trwają uroczystości ku czci Matki Bożej w Lipach. Pierwszego dnia Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Nie zabrakło Mszy św. dla dzieci i dla rolników.
czytaj całość »
W sanktuarium Marki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach 27 czerwca bp Wiesław Śmigiel sprawował Mszę św. odpustową. W Eucharystii w uroczystość Patronki diecezji toruńskiej wzięli udział kapłani, osoby konsekrowane, seminarzyści, przedstawiciele władz ...
czytaj całość »
Pod koniec czerwca księżą biskupi spotkali się z kapłanami diecezji toruńskiej. Podczas spotkania dziękowali kapłanom przechodzącym na emeryturę za służbę na rzecz diecezji. Wręczyli także dekrety dla nowych proboszczów i wikariuszy oraz powierzyli niektórym duchownym inne ...
czytaj całość »
W uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela odpust przeżywała parafia katedralna w Toruniu, jest to również święto miasta i kapituły katedralnej. Nowym członkiem kapituły tego dnia został ks. dr hab. Stanisław Adamiak, rektor toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego.
czytaj całość »
W katedrze Świętych Janów oraz kościołach stacyjnych na toruńskiej starówce wierni świętowali uroczystość Bożego Ciała.
czytaj całość »
Ustanowione przez papieża Benedykta XVI święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana to w naszej diecezji dzień świętości życia kapłańskiego.
czytaj całość »
Tegoroczna uroczystość Zesłania Ducha świętego to u toruńskich oo. jezuitów nie tylko odpust, ale i 75. rocznica ich powrotu do Torunia.
czytaj całość »
- Ruszajcie w drogę, aby cierpliwie siać słowo Boże, sprawować sakramenty i dawać świadectwo miłości – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas święceń prezbiteratu, które odbyły się w toruńskiej katedrze. Święcenia przyjęło ośmiu diakonów, którzy zostali posłani, by ...
czytaj całość »
- Człowiek bez osadzenia w przeszłości jest jak drzewo bez korzeni, które nawet jeśli jest potężne i piękne to z czasem obumiera – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele ...
czytaj całość »
Biskup toruński Wiesław Śmigiel w miesiącu maju dokonał zmian proboszczowskich.
czytaj całość »
Już 41 rok w parafii księży michalitów na toruńskich Rybakach odbywają się nabożeństwa fatimskie.
czytaj całość »
W toruńskiej katedrze 3 maja miała miejsce Msza św. za Ojczyznę pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla.
czytaj całość »
Biskup toruński Wiesław Śmigiel wzywa wiernych do modlitewnego wsparcia sióstr szarytek z Chełmna i ich podopiecznych. Klasztor i placówki prowadzone przez siostry zostały dotknięte epidemią koronawirusa. Zakażonych jest ponad 40 osób.
czytaj całość »
Biskup toruński Wiesław Śmigiel zachęca wiernych, by podjęli post i modlitwę w intencji zachowania miejsc pracy dla naszych rodaków.
czytaj całość »
– Tak, jak w życiu codziennym potrzebujemy jedzenia, wody, powietrza, tak w życiu duchowym potrzebujemy Pisma Świętego, bo to jest pokarm który nas wzmacnia, to mądrość którą dzieli się z nami sam Bóg – mówi bp Wiesław Śmigiel. Biskup toruński zachęcił diecezjan do codziennej ...
czytaj całość »
8 lat temu, 21 kwietnia 2012 roku bp Wiesław Śmigiel przyjął sakrę biskupią.
czytaj całość »
Trwa zbiórka funduszy na pomoc dla szpitali w walce z epidemią. W zbiórkę aktywnie włączają się kapłani, parafie, wspólnoty zakonne, wierni świeccy i instytucje. Do tej pory diecezja toruńska wsparła rzeczowo i materialnie szpitale w Toruniu i Grudziądzu na łączną kwotę ponad ...
czytaj całość »
- Chryste przyjdź do naszych domów i do naszego życia pomimo drzwi zamkniętych. Zamień nasz smutek w radość, zwątpienie w wiarę, nasz lęk w nadzieję, a przesadną troskę o siebie i naszą przyszłość przemień w miłość bliźniego - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Wigilii ...
czytaj całość »
Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia!
czytaj całość »
- Chrystus che nas dziś wszystkich pociągnąć do siebie, do swojego serca, nawet jeśli jesteśmy daleko, nie możemy być w naszych świątyniach, jesteśmy zamknięci w domach On nas pociąga do siebie, bo dla miłości nie ma drzwi zamkniętych – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas ...
czytaj całość »
- Święty to ten, który pozwolił, by Chrystus mu usłużył, a to nie jest łatwe, nawet Piotr miał z tym kłopot. Pozwolić, by Jezus nam służył to prawdziwa pokora – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w toruńskiej katedrze. Dzięki przekazowi internetowemu w ...
czytaj całość »
W Wielki Czwartek bp Wiesław Śmigiel celebrował Mszę Krzyżma, która w tym roku miała wyjątkowy charakter. - Po raz pierwszy od czasu wojny nie celebrujemy razem tej Mszy Krzyżma i nie odnawiamy w katedrze przyrzeczeń kapłańskich - mówił bp Wiesław Śmigiel zwracając się do ...
czytaj całość »
W czasie kryzysu i cierpienia Kościół, który tworzą wszyscy wierzący nie opuszcza tych, którzy znajdują się w potrzebie. Biskup toruński zachęca wszystkich wiernych - duchownych i świeckich oraz ludzi dobrej woli do włączenia się w zbiórkę środków finansowych, które zostaną ...
czytaj całość »
Tegoroczne Triduum Paschalne, czyli najważniejsze wydarzenie w życiu Kościoła przeżywamy w tym roku w nietypowy sposób. Brak możliwości uczestniczenia w obrzędach w kościele sprawia, że stawiamy sobie pytanie o to, jak ten święty czas owocnie przeżyć w naszych domach.
czytaj całość »
Duchowa Adopcja Medyka – to akcja zainicjowana 29 marca przez toruńską wspólnotę „Słowo Życia” wraz ze Stowarzyszeniem im. Ani Bicz „Święci z sąsiedztwa”. DAM to niesienie pomocy osobom, które walczą z groźnym koronawirusem „na pierwszej linii frontu”.
czytaj całość »
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego bp Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. w toruńskiej katedrze. Wydarzenie to było wyjątkowe, bo po raz pierwszy od 28 lat istnienia diecezji toruńskiej Msza św. sprawowana była w pustym kościele. Oprócz kapłanów było zaledwie kilka osób.
czytaj całość »
W związku z pandemią koronawirusa Biskup Toruński Wiesław Śmigiel skierował do wiernych słowo, w którym podkreśla, że jako Kościół zdajemy trudny egzamin, najpierw z wiary i nadziei, a zaraz potem z będącej ich owocem konkretnej (a nie deklaratywnej) miłości bliźniego, ...
czytaj całość »
W związku ze wskazaniami Prezydium Konferencji Episkopatu Polski oraz rozporządzeniem władz, dotyczącym ograniczenia liczby uczestników zgromadzeń religijnych do 5 osób, bp Wiesław Śmigiel udziela dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. wszystkim ...
czytaj całość »
W związku z wprowadzeniem przez władze państwowe stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce Biskup Toruński Wiesław Śmigiel kieruje do wiernych Diecezji Toruńskiej słowo.
czytaj całość »
W związku z Komunikatem Rady Stałej KEP z dnia 12 marca 2020 r. wprowadzam wszystkie zalecenia Rady Stałej jako obowiązujące na terenie Diecezji Toruńskiej oraz polecam duchownym, aby zapoznali z nimi wiernych.
czytaj całość »
W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa Premier Polski i Minister Edukacji Narodowej podjęli decyzję, że od dnia 12 marca br. zostaną zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawczych oraz od 16 do 28 marca zostają zamknięte placówki oświatowe.
czytaj całość »
Nadajemy na Żywo »
kolejna transmisja:
15 maja godz. 10:00
Życie - upragnione, niechciane, adoptowane
Sympozjum o obronie życia poczętego

zobacz archiwalne nagrania
Rok św. Józefa »
Rok św. Józefa
Video »
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
MAJ
15
Patronalne święto rolników- św. Izydora
MAJ
15
Wydarzenie on-line: godz. 10.00
MAJ
16
Toruń - parafia pw. św. Piotra i Pawła, godz. 13.00
MAJ
18
101. rocz. ur. św. Jana Pawła II
MAJ
20-23
Toruń
Skrzynka modlitewna »
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.