Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Artykuły powiązane z Bp Wiesławem Śmiglem

25 marca w katedrze Świętych Janów świętowano kolejną rocznicę ustanowienia diecezji. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. W Eucharystii uczestniczyli biskup pomocniczy Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, liczni kapłani, siostry zakonne, ...
czytaj całość »
Mszą św. w toruńskiej katedrze pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski, rozpoczęły się uroczystości upamiętniające pochodzącego z Torunia wielkiego astronoma.
czytaj całość »
Jestem głęboko przekonany, ze ksiądz biskup nominat zabierze nas ze sobą do Gliwic. Mimo że musimy budować swój dom w nowym miejscu – takie jest nasze powołanie, tam, gdzie jesteśmy wezwani przez Kościół, tam jest nasz dom, nasza diecezja – ale zawsze w sercu zostaje miejsce ...
czytaj całość »
W sobotnie przedpołudnie 31 grudnia odszedł do wieczności papież senior Benedykt XVI. Biskup toruński wyraża żal z powodu odejścia wielkiego kapłana, człowieka modlitwy i pokory. Zachęca również wszystkich wiernych do modlitwy w intencji zmarłego papieża seniora.
czytaj całość »
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbył się XVIII Rodzinny Wieczór Kolęd
czytaj całość »
W piątek, 23 grudnia w kurii diecezjalnej toruńskiej z okazji świąt Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie dla wszystkich duchownych diecezji oraz świeckich pracowników kurii.
czytaj całość »
W Ośrodku Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie odbyło się spotkanie opłatkowe.
czytaj całość »
Z okazji odpustu w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na toruńskich Stawkach do kościoła zostały wprowadzone relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
czytaj całość »
W kościele św. Józefa w Toruniu miała dziś miejsce trzecia część Dni Młodzieży. Pierwsze odbyły się w ciągu roku w Hartowcu i w Rywałdzie.
czytaj całość »
- Odpowiedzialność za ojczyznę domaga się relacji przepełnionych szacunkiem i roztropną miłością, troską o dobro wspólne. Nie możemy ulegać podszeptom i walczyć ze sobą jakbyśmy byli największymi wrogami – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w ...
czytaj całość »
Bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z Patrycją Hurlak opowiada o swoim dzieciństwie, poezji, harcerstwie i o piernikach oraz o tym kogo ze świętych chciałby spotkać jako pierwszego w niebie.
czytaj całość »
Ojciec Święty Franciszek mianował nowym biskupem płockim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego. Nominację ogłosił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio 22 października br.
czytaj całość »
22 września w Kurii Diecezjalnej Toruńskiej odbyło się spotkanie, podczas którego biskup toruński Wiesław Śmigiel wręczył dekret, powołujący do posługi proboszcza.
czytaj całość »
- Dziewice konsekrowane przez styl życia będą znakiem Królestwa Bożego. Takich znaków dzisiejszy świat bardzo potrzebuje – mówił bp Wiesław Śmigiel 3 września w toruńskim Sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin.
czytaj całość »
- Kiedy jesteście w drodze, jesteście świadkami Chrystusa – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze Świętych Janów. 4 sierpnia wyruszyła 44. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej i 42. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej.
czytaj całość »
Mszą św. w toruńskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla rozpoczęło się święto policji.
czytaj całość »
- Bóg pragnie wyjść na nasze ulice i przyjść do naszych domów, wejść w naszą codzienność. Przychodzi do nas w swoim Słowie, przychodzi w Eucharystii, we wspólnocie – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskiej katedrze w uroczystość Bożego Ciała. - Po Mszy św. pójdziemy z Nim na ...
czytaj całość »
13 czerwca w Kurii Diecezjalnej Toruńskiej odbyło się spotkanie, podczas którego biskup toruński podziękował za dotychczasową posługę w diecezji kapłanom przechodzącym na emeryturę oraz wręczył nowe nominacje proboszczowskie.
czytaj całość »
Proboszczowi udało się zintegrować wspólnotę parafialną i zbudować żywy Kościół, wspólnotę wiary, miłości i nadziei. Życzę wam, żeby, ta świątynia zawsze była wypełniona ludźmi. Kościoły są najpiękniejsze wtedy, kiedy są wypełnione tymi, którzy się modlą, są blisko Pana Boga ...
czytaj całość »
Parafia św. Wojciecha w Działdowie 30 maja gościła Obraz Świętej Rodziny.
czytaj całość »
- Drodzy przyjaciele, odważnie i radośnie, ale też z pokorą ruszajcie w drogę, by wyrzucać złe duchy, leczyć, cierpliwie nauczać, ale też i słuchać, sprawować święte sakramenty, które umacniają i uzdrawiają. Wyruszajcie, aby dawać świadectwo o potędze i wielkości Boga – mówił ...
czytaj całość »
W Centrum Dialogu w Toruniu odbyła się sesja naukowa: „Enklawy wolności – 40-lecie powstania komitetów pomocy osobom internowanym, represjonowanym w stanie wojennym i ich rodzinom”
czytaj całość »
Jeśli Maryja jest w naszych domach, to konsekwencją tego powinno być otwarcie drzwi dla potrzebujących - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas obchodów uroczystości Matki Bożej Królowej Polski i kolejnej rocznicy ustalenia Konstytucji 3 Maja.
czytaj całość »
27 kwietnia w Kurii Diecezjalnej Toruńskiej odbyło się spotkanie, podczas którego biskup toruński Wiesław Śmigiel wręczył kapłanom dekrety, powołujące do nowych posług.
czytaj całość »
​​​​​​​- W naszych domach, diecezjach, ośrodkach, kościołach wszyscy staramy się pomagać w duchu Ewangelii. Nie przyjmujemy tylko i wyłącznie uchodźców, tych którzy uciekają, ponieważ na wschodzie jest straszliwa i okrutna wojna, ale przyjmujemy samego Pana Jezusa – mówił bp ...
czytaj całość »
22 kwietnia przy Toruńskim Centrum Caritas (ul. Szosa Bydgoska 1) rozpoczęło działalność Okno Życia, nad którym opiekę roztoczą siostry pasterki.
czytaj całość »
Caritas Diecezji Toruńskiej, pełniąc misję pomocową na rzecz osób potrzebujących wsparcia, szczególną troską otacza najsłabszych. Stąd idea utworzenia Okna Życia, które daje szanse godnego życia nowonarodzonych dzieciom.
czytaj całość »
- Potrzeba, abyśmy uwierzyli, że Chrystus jest prawdziwym Zmartwychwstałym Panem, który pokonał grzech i śmierć i zaprasza ciebie i mnie do tego, byśmy tego doświadczyli. - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas obchodów Wigilii Paschalnej w toruńskiej katedrze Świętych Janów. 
czytaj całość »
- Widzimy na tych dramatycznych zdjęciach, jak pośród zrujnowanych miast, pośród szkół, przedszkoli, pośród domów mieszkalnych, na osiedlach zamiast pięknych parków stawiane są krzyże. W tych krzyżach naprawdę ukryte jest zwycięstwo. Zwycięstwo odniesione przez zjednoczenie ...
czytaj całość »
- Bogu niech będą dzięki, że kiedy do nas przybyli nasi bracia i siostry z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, zniszczeniem i śmiercią, potrafiliśmy przyjąć ich do naszych domów, przyjąć ich właśnie jak siostry i braci. Bo takie jest chrześcijaństwo, bo taką lekcję zostawił ...
czytaj całość »
- Wspólnota prezbiterów to nie wspólnota egoizmu i własnych interesów, ale to dar Ducha Świętego - mówił bp Wiesław Śmigiel do kapłanów zebranych na Mszy Krzyżma w toruńskiej katedrze Świętych Janów.
czytaj całość »
- Może byliśmy naiwni i wydawało się nam, że to piekło dwóch wojen, które wybuchły w XX wieku, już nam nie zagraża, że ludzie są na tyle rozsądni, że tak bardzo przemienili swoje serca, że nawet jeśli czasem nie mogą dojść do porozumienia, to jednak szukają takich form ...
czytaj całość »
Z okazji jubileuszu diecezji w toruńskiej katedrze 26 marca miał miejsce koncert oratoryjny „Magnificat anima mea Dominum in D” .
czytaj całość »
- W Seminarium Duchownym Diecezji Toruńskiej przebywa obecnie 30 kleryków i 45 uchodźców – to znak czasu, ale i realizacja przykazania miłości Boga i bliźniego – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas uroczystości związanych z 30-leciem diecezji toruńskiej.
czytaj całość »
Znak popiołu pomaga nad zrozumieć, że życie to również cierpienie i przemiana. Popiół nie tylko dotyka dziś naszych głów
czytaj całość »
Pogrzeb malarki i poetki, Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej, miał miejsce 8 stycznia w toruńskiej katedrze Świętych Janów.
czytaj całość »
W uroczystość Objawienia Pańskiego Mszy św. w toruńskiej katedrze Świętych Janów przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
23 grudnia w Kurii Diecezjalnej Toruńskiej bp Wiesław Śmigiel wręczył dwóm kapłanom nowe nominacje.
czytaj całość »
„Wielu czuje, że Radio Maryja i związana z nim Telewizja Trwam są jak zapalone pochodnie, rozpraszające ciemności egoizmu, kłamstwa, niesprawiedliwego wyzysku, bezbożności. Znajdują pociechę w tym, że są tacy, którzy kierują się prawością, uczciwością, sumieniem” – powiedział ...
czytaj całość »
3 grudnia w Chełmży miało miejsce otwarcie zmodernizowanego schroniska z usługami opiekuńczymi.
czytaj całość »
W środę 1 grudnia w nowej, drewnianej kaplicy w Małkach poświęcono i włożono pod posadzkę kamień węgielny.
czytaj całość »
Toruńska parafia św. Andrzeja Apostoła świętowała dziś 5-lecie istnienia, odpust parafialny oraz poświęcenie nowo wybudowanej kaplicy pw. Świętej Rodziny w Domu Parafialnym.
czytaj całość »
Zgodnie z wezwaniem papieża Franciszka, w uroczystość Chrystusa Króla w diecezjach odbył się Światowy Dzień Młodzieży. Stało się tak także w diecezji toruńskiej.
czytaj całość »
Na Mszy św. za ojczyznę pod przewodnictwem toruńskiego pasterza zgromadzili się kapłani, klerycy WSD, siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta i samorządu, wojska, harcerzy i służb mundurowych, poczty sztandarowe organizacji i uczelni oraz liczni wierni. W modlitwie ...
czytaj całość »
21 października na Wydziale Teologicznym UMK odbyła się konferencja "Rodzina - Patriarchat? Personalizm? Potencjał? Przyszłość?"
czytaj całość »
W czwartek rano biskup toruński Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II.
czytaj całość »
W związku z rozpoczynającym się diecezjalnym etapem Synodu Biskupów, którego hasłem przewodnim są słowa: komunia, uczestnictwo, misja Biskup Toruński skierował do wiernych słowo, w którym zachęca do żywego uczestnictwa w Synodzie i do modlitwy o błogosławione owoce tego czasu.
czytaj całość »
6 października bp Wiesław Śmigiel wręczył dekrety powołujące nowych proboszczów w Kazanicach i Ostrowitem.
czytaj całość »
5 października sprawowana była Msza św. z racji rocznicy poświęcenia katedry toruńskiej. Eucharystii przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
2 października w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu, przy udziale m.in. władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego, przedstawicieli organizacji kombatanckich, kapłanów, żołnierzy, harcerzy oraz mieszkańców regionu odbyły się uroczystości patriotyczne, ...
czytaj całość »
W toruńskiej parafii pw. Chrystusa Króla 2 października miało miejsce kolejne spotkanie w ramach diecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.
czytaj całość »
Na fasadzie domu zakonnego toruńskich sióstr elżbietanek 30 września została odsłonięta tablica upamiętniająca wizyty bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.
czytaj całość »
We wtorek 28 września w parafii św. Jakuba Apostoła w Kazanicach odbył się pogrzeb śp. ks. kan. Szczepana Modliborskiego, proboszcza tejże parafii. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie - diecezjalne sanktuarium Męczenników Działdowskich - 19 września przeżywała jubileusz 25-lecia.
czytaj całość »
W Nowym Mieście Lubawskim mszą św. w bazylice kolegiackiej pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla rozpoczęło się III spotkanie Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej.
czytaj całość »
W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie 14 września odbyła się uroczysta sesja zamykająca etap diecezjalny procesu oraz Msza Święta w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej.
czytaj całość »
W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu 4 września odbyło się 13. Dziękczynienie w Rodzinie połączone z obchodami 30. rocznicy powstania Radia Maryja.
czytaj całość »
W dniach 28-29 sierpnia w Toruniu odbyło się wojewódzko-diecezjalne dziękczynienie Panu Bogu i ludziom za tegoroczne plony ziemi, sadów i ogrodów.
czytaj całość »
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to także kolejna rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej oraz święto Wojska Polskiego.
czytaj całość »
- W tym roku idziemy po to, by po raz kolejny uświadomić sobie, że Eucharystia jest dla nas pokarmem i to ona umacnia nas w najtrudniejszych chwilach - mówił bp Wiesław Śmigiel do pątników, którzy 4 sierpnia wyruszyli z Torunia na Jasną Górę.
czytaj całość »
1 sierpnia obchodzono 190. rocznicę ponownej konsekracji kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP Brodnicy.
czytaj całość »
W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba.
czytaj całość »
30 czerwca księża marianie w Grudziądzu świętowali dwa jubileusze: 350-lecie Zgromadzenia Księży Marianów oraz 50-lecie mariańskiego Ośrodka Duszpasterskiego w Grudziądzu.
czytaj całość »
2 lipca bp Wiesław Śmigiel dokonał zmian proboszczowskich.
czytaj całość »
W Sanktuarium Matki Bożej w Lipach koło Lubawy trwają uroczystości odpustowe. Sumę sprawował wczoraj bp. Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła łączy się w Kościele z modlitwą w intencji Ojca Świętego.
czytaj całość »
Matka Boża Nieustającej Pomocy jest patronką diecezji toruńskiej. Jak co roku 27 czerwca w Toruniu miała miejsce procesja oraz Eucharystia w kościele św. Józefa na Bielanach. Tym razem zmieniła się trasa procesji – uczestnicy wyruszyli nie z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na ...
czytaj całość »
Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela jest dniem, kiedy swój odpust przeżywa parafia katedralna w Toruniu. To również święto miasta i kapituły katedralnej.
czytaj całość »
10 czerwca w Kurii Diecezjalnej Toruńskiej odbyło się spotkanie, podczas którego biskup toruński podziękował za dotychczasową posługę w diecezji kapłanom przechodzącym na emeryturę, wręczył nowe nominacje proboszczowskie oraz dekrety powołujące do podjęcia ważnych zadań w ...
czytaj całość »
W Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki 8 czerwca odbył się diecezjalny kongres „Ku trzeźwości Narodu”. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią pod przewodnictwem bp Wiesława Śmigla w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.
czytaj całość »
- Niepojęty Bóg nie da się zamknąć w murach kościoła. On pragnie wyjść do nas, by być blisko naszych spraw – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskiej katedrze Świętych Janów podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
czytaj całość »
-Oddając cześć krzyżowi starajmy się jeszcze bardziej wniknąć w jego tajemnicę i doświadczyć jego zbawczej mocy - tymi słowami bp Wiesław Śmigiel wprowadził wiernych brodnickiej fary w obrzęd poświęcenia ołtarza bocznego pw. Chrystusa Ukrzyżowanego.
czytaj całość »
W poniedziałek, 17 maja, odbyły się uroczystości w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, gdzie odsłonięto pomnik upamiętniający pomordowanych duchownych, zakonników i siostry zakonne.
czytaj całość »
Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy i mianował administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej bpa Wiesława Śmigla.
czytaj całość »
W naszej diecezji trwa peregrynacja Obrazu Świętej Rodziny. Dziś, 5 maja, gościł on w toruńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
We wspomnienie św. Floriana, 4 maja, w toruńskiej katedrze sprawowana była Msza św. w intencji członków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
- Każdy, kto nawołuje dziś do konfliktów, kto staje przeciwko bratu i podnosi rękę na niego, kto nawołuje do wojny, występuje przeciwko duchowi wzajemnego szacunku, zawartego w Konstytucji 3 Maja. Nie wolno stawać przeciwko sobie i okazywać sobie nienawiści – mówił bp Wiesław ...
czytaj całość »
- Święta Rodzina jest dla współczesnego domowego Kościoła przykładem wspólnoty, która swoją trwałość zawdzięcza modlitwie i zasłuchaniu w słowo Boga – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskim kościele św. Józefa podczas Mszy św. inaugurującej peregrynację obrazu Świętej Rodziny w ...
czytaj całość »
23 kwietnia biskup toruński wręczył dekret posyłający ks. Wojciecha Skolmowskiego, kanclerza Kurii Diecezjalnej Toruńskiej do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rogowie.
czytaj całość »
- Jezus przychodzi do nas w Kościele i poprzez Kościół. Nigdy nie wolno odrzucać, zniechęcać lub przekreślać tych, którzy mają wątpliwości, nie zgadzają się z nami, a może nawet okazują nam agresję - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas centralnych uroczystości ...
czytaj całość »
​​​​​​​Chrystus zstępuje do naszych otchłani, aby nas przyprowadzić do światła. Wchodzi w nasze cierpienie i mówi: „Powstań z martwych!” - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w toruńskiej katedrze.
czytaj całość »
- Rozumienie Mszy św. polega na tym, żebyśmy zrozumieli, że to nie jest sama uczta, że tam jest Baranek Paschalny – mówił bp Józef Szamocki podczas Liturgii Wielkiego Piątku w toruńskiej katedrze Świętych Janów.
czytaj całość »
- W Wielki Czwartek Jezus uczynił nas szafarzami swojej sakramentalnej obecności wśród ludzi. W naszych dłoniach złożył przebaczenie i miłosierdzie, a także podarował nam swoje kapłaństwo na zawsze - mówił bp Wiesław Śmigiel do kapłanów zebranych na Mszy Krzyżma w toruńskiej ...
czytaj całość »
W tym roku nie mogła się odbyć tradycyjna Droga krzyżowa ulicami toruńskiej starówki, jednak mieszkańcy miasta zebrali się na modlitwie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
czytaj całość »
- Podczas zwiastowania pierwszy raz w historii ludzkości człowiek w pełni zgodził się na wolę Boga - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze. Była ona centralnym punktem tegorocznych obchodów 29. rocznicy utworzenia Diecezji Toruńskiej oraz Dnia ...
czytaj całość »
- Trzeba być człowiekiem wielkiej wiary, ogromnego zaufania, by iść za głosem Boga i by w trudnych chwilach szukać Jego głosu. - mówił podczas Mszy bp Wiesław Śmigiel, który 19 marca przewodniczył uroczystościom stulecia posługi Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Toruniu.
czytaj całość »
Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej św. Jana Umiłowanego Ucznia obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Z tej okazji w toruńskiej katedrze 16 marca sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem bpa Wiesława Śmigla.
czytaj całość »
W grudziądzkiej bazylice 8 marca miały miejsce uroczystości pogrzebowe ks. inf. Tadeusza Nowickiego.
czytaj całość »
W diecezjalnym sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu miały dziś miejsce obchody 76. rocznicy śmierci kapłana i męczennika. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
czytaj całość »
Pierwszy piątek Wielkiego Postu to - zgodnie z wezwaniem papieża Franciszka - dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
czytaj całość »
19 lutego bp Wiesław Śmigiel wręczył dekrety powołujące nowych proboszczów w Jabłonowie Pomorskim i Rybnie.
czytaj całość »
- Kiedy posypujemy głowy popiołem, nie jest to tylko zaproszenie do pokuty i znak, że wszyscy przemijamy, ale jest to również znak mocy Chrystusa, który pokonał śmierć i zmartwychwstał. Popiół to symbol, że my również jesteśmy w drodze do zmartwychwstawania – mówił bp Wiesław ...
czytaj całość »
W czwartek 11 lutego biskup toruński Wiesław Śmigiel wręczył dekret mianujący ks. prał. Sławomira Odera ojcem duchownym kapłanów diecezji toruńskiej.
czytaj całość »
10 lutego bp Wiesław Śmigiel wręczył dekret proboszczowski ks. Pawłowi Borowskiemu, który z dniem 14 lutego rozpocznie posługę w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Gostkowie.
czytaj całość »
Dekretem z 25 stycznia bp Wiesław Śmigiel ustanowił cztery świątynie w diecezji, noszące wezwanie św. Józefa, kościołami stacyjnymi Roku Jubileuszowego św. Józefa.
czytaj całość »
W ubiegłym roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa św. Stanisława Biskupa i Męczennika ukazało się „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”.
czytaj całość »
Msza św. z udziałem członków zakonów, zgromadzeń i instytutów życia konsekrowanego diecezji toruńskiej miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach.
czytaj całość »
​​​​​​​Od 27 września 2020 r. do 29 września 2021 r. trwa rok jubileuszowy Zgromadzenia św. Michała Archanioła ustanowiony z okazji stulecia michalitów. Z tej okazji we wspomnienie założyciela zgromadzenia, bł. Bronisława Markiewicza, toruńska parafia michalicka świętowała ...
czytaj całość »
- Kościół jest misyjny, a jego bramy otwarte są dla każdego – podkreślił biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze. Była ona centralnym punktem tegorocznych obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego.
czytaj całość »
Diakonia Życia »
Diakonia Życia
Synod »
Synod
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
MAR
31
Droga Krzyżowa ulicami Torunia
Toruń - kościół garnizonowy, godz. 17.00
MAR
31
Ekstremalna Droga Krzyżowa
Chełmno-Toruń
KWI
1
Bunt na pokładzie - warsztaty dla rodziców nastolatków
Toruń - Centrum Dialogu, pl. ks. Frelichowskiego 1
KWI
2
Misterium Męki Pańskiej
Wąbrzeski Dom Kultury, godz. 15.00
KWI
6
Wielki Czwartek. Msza Krzyżma Św.
Toruń - katedra Świetych Janów, godz. 10.00
Skrzynka modlitewna »
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.