Katedralne głosy w hiszpańskiej Pampelunie

2007-01-16
W dniach od 5 – 11 listopada br. odbyły się pierwsze „Dni Torunia” w Pampelunie, w których uczestniczył chór katedralny „Pueri Cantores Thorunienses” pod dyr. prof. Romana Gruczy.

Toruńscy chórzyści przyjechali do Hiszpanii już 30 października, gdyż w dniach od 1 do 3 listopada uczestniczyli w 38. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Tolosie. Zakwalifikowali się do tego konkursu jako jedyny polski chór, a w dodatku drugi w historii tego prestiżowego festiwalu. Podczas swego pobytu chór odbył wielkie turné po północnej Hiszpanii. Śpiewał dla publiczności w Bilbao, San Sebastian, Ansoain, Villamaior de Monjardin, Estelli i Pampeluny. W każdym z miejsc toruńscy chórzyści byli przyjmowani przez rzesze słuchaczy z wielkim aplauzem. Koncerty chóru „Pueri Cantores Thorunienses” cieszyły się ogromnym powodzeniem. Trudy chłopców organizatorzy „Dni Torunia”, a przede wszystkim główny twórca tego przedsięwzięcia -ks. Piotr Roszak, starali się urozmaicić poprzez wycieczki do ciekawych miejsc, takich jak: Loyola, Javier (miejsce urodzin św. Franciszek Ksawery) czy Olite (słynne ze średniowiecznego zamku).

Podczas „Dni Torunia” chórzyści zostali przyjęci przez arcybiskupa Pampeluny, Fernando Sebastiana, któremu wręczyli upominki i zaśpiewali kilka pieśni. W serdecznym klimacie przebiegło również spotkanie z panią Prezydent Pampeluny, Yolandą Barcina, która w reprezentacyjnym salonie Urzędu Miejskiego gratulowała chórowi znakomitych głosów, a miastu tak wspaniałej wizytówki. „Toruń – zaznaczyła – z każdym dniem staje się bliższy, jakby z każdym krokiem zmniejszał się fizyczny dystans między miastami. Toruń jest już dziś znany ze swego wspaniałego chóru katedralnego, gotyku i uniwersytetu, ale również jako miejsca urodzin Mikołaja Kopernika. Chciałabym zatrzymać głosy chórzystów, którzy poznali rodziny navarryjskie niejako „od wewnątrz” i prosić by nie opuszczali na długo pampeluńskiego Ratusza, lecz do niego niebawem wrócili”.

To właśnie „Pueri Cantores Thorunienses” przypadł zaszczyt koncertu inauguracyjnego podczas uroczystego otwarcia „Dni Torunia” w niedzielę 5 listopada z udziałem najwyższych władz Navarry i przedstawicieli rządu z Madrytu oraz Konsula Generalnego Rzeczypospolitej w Hiszpanii. W wypełnionej po brzegi sali „Civican” zgromadziło się wielu rodaków mieszkających na stałe w Hiszpanii, jak również rodowitych mieszkańców Navarry. Dzięki życzliwości ks. kan. Marka Rumińskiego został wyemitowany w języku hiszpańskim film o toruńskiej katedrze śś. Janów. Wchodzących do sali witała radosna piosenka „Toruń, stary Toruń nadwiślański gród, pachnie piernikami słodkimi jak miód” z najnowszego krążka zespołu „Claritas”, który choć fizycznie nieobecny, dotarł tu również ze swoją muzyką. Zabrzmiała ona nie tylko w języku polskim, ale także po hiszpańsku „Toruń, viejo Toruń, bonita ciudad, sabe a pierniki, dulces como miel” – słowa te stały się niejako hasłem „Dni Torunia” w Pampelunie. Doskonałym dopełnieniem uczty duchowej była degustacja pierników i muzyka, tym razem navarryjskiej orkiestry dętej z Iguzquiza. Już następnego dnia prasa hiszpańska podkreślała wielki kunszt śpiewaczy toruńskich chórzystów, którzy nie tracili najmniejszej okazji, by – czy to na zewnątrz, znajdując się na najbardziej reprezentacyjnych placach Pampeluny, czy emblematycznych budynkach Navarry – prezentować swe umiejętności śpiewacze.

Podczas „Dni Torunia” chór zaprezentował się także w kościele św. Michała w Estelli – perle romańskiej architektury hiszpańskiej, położonej blisko 50km od Pampeluny, pierwszej, średniowiecznej stolicy Królestwa Navarry. Podczas ponad godzinnego koncertu, wobec niemal 400-osobowej publiczności, prof. Roman Grucza wykonał wiele utworów z literatury sakralnej, kościelnej i świeckiej. Toruńskie akcenty muzyczne związane były nie tylko z bogatą aktywnością chóru, lecz zaprezentowano pampeluńskim melomanom serie koncertów muzyki polskiej. W „Aula Magna” Universidad de Navarra wystąpiła polska sopranistka Dorota Grześkowiak z pieśniami S. Moniuszki i F. Chopina. „Cuarteto Clasico de Pamplona”, w skład którego wchodzą polscy muzycy zamieszkujący na stałe w Pampelunie, zaproponował polską muzykę kameralną. Natomiast Joanna Brzezińska i Klaus Maurer, koncertując w Teatro Gayarre, zaprosili do wysłuchania utworów na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego i Mieczysława Karłowicza, a następnie kilku polonezów, mazurków i nocturnów Fryderyka Chopina. Nie zabrakło podczas tych dni spotkania z teatrem (toruński Teatr Wiczy), fotografią (wystawa „Panoramy Torunia” Marka Czarneckiego), gastronomią (serwowano „Menu de Toruń” przygotowywane przez toruńskich kucharzy, Władysława i Dariusza Krysztofiaków) czy sportem. Również ostatniemu wydarzeniu – finałowej rozgrywce o Puchar miast Torunia i Pampeluny – towarzyszył chór katedralny, który zaśpiewał hymn państwowy.

W sobotnie popołudnie, 11 listopada, w Święto Odzyskania Niepodległości, po raz pierwszy w historii została odprawiona w katedrze pampeluńskiej Msza św. w języku polskim w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Roszak w asyście 6 kapłanów, m.in. wikariusza generalnego archidiecezji pampeluńskiej – ks. Luisa Oroz, który przywitał Polaków w imieniu arcybiskupa Fernando Sebastian oraz kapituły katedralnej. Homilię wygłosił ks. Jan Uchwat, przypominając wielkie – historyczne – zaangażowanie miejscowej Polonii, jej odpowiedzialność za losy Ojczyzny. Podczas liturgii śpiewała Dorota Grześkowiak. W Mszy św. uczestniczyło wielu rodaków oraz wielu hiszpańskich przyjaciół Torunia, na czele z konsulem honorowym RP w Navarra, Kraju Basków oraz la Rioja – Angelem Tellechea, inicjatorem przedsięwzięcia.

Agnieszka Brzezińska