Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Zakończyły się Dni Szelążkowe w Toruniu

2018-02-11
Fot. ks. Paweł Borowski
- Bp Adolf Piotr Szelążek wiedział, że pełnia szczęścia jest tylko w Bogu, a drogą, która do niego prowadzi jest droga ośmiu błogosławieństw – powiedział bp Andrzej Suski podczas Mszy św. na zakończenie Dni Szelążkowych w Toruniu. Trzydniowe wydarzenie miało na celu przybliżenie wiernym postaci i nauczania niezłomnego biskupa wygnańca Sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka, założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Bp. Adolf Piotr Szelążek jako biskup wygnaniec z diecezji łuckiej na Wołyniu ostatnie 4 lata swego życia spędził w podtoruńskim Zamku Bierzgłowskim. Po śmierci został pochowany w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu. Dni Szelążkowe wpisują się w trwający proces beatyfikacyjny bp. Szelążka.

W Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani, osoby konsekrowane, głównie siostry terezjanki, duchowe córki bp. Szelążka oraz wierni świeccy. Obecni byli także przedstawiciele władz wszystkich szczebli.
Zgromadzonych powitał proboszcz parafii pw. św. Jakuba ks. kan. Wojciech Kiedrowicz. Zachęcił wszystkich do gorliwej modlitwy w intencji wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka.

W homilii bp Andrzej Suski podkreślił, że według Kazania na Górze prawdziwie szczęśliwymi ludźmi są ubodzy w duchu, cisi, spragnieni sprawiedliwości, zasmuceni z powodu zła, miłosierni, czystego serca, pokój czyniący i doświadczeni prześladowaniami.  – Królestwo Chrystusa jest dla tych, którzy w ludzkiej ocenie są przegrani. Oni jednak mogą uczestniczyć w prawdziwym szczęściu, bo pragnęli większego dobra i w Bogu je odnajdowali – mówił bp Andrzej. Zaznaczył, że droga błogosławieństw jest drogą trudną, bo wymaga postawienia wszystkiego na jedną kartę. Wskazał, że jest najlepsza szkoła świętości. – Jest to szkoła ludzi wielkiego formatu, szkoła prawdziwego człowieczeństwa – dodał.
Bp Suski podkreślił, że beatyfikacja jest potrzebna nam, ludziom pielgrzymującym do domu ojca. Jest ona bowiem ukazaniem możliwości dojścia do nieba. – Każdy błogosławiony pokazuje kierunek drogi naszego życia. Jest drogowskazem. Święci i błogosławieni są najlepszym komentarzem do Ewangelii – mówił. Zaznaczył także, że świętość jest darem od Boga i zadaniem na każdy dzień naszego życia. To zadanie można realizować wypełniając wiernie obowiązki swojego powołania i dzieła miłości.

Jako wzór wierności na drodze życiowego powołania Bóg stawia nam Sługę Bożego bp. Szelążka. – Wiedział, że pełnia szczęścia jest tylko w Bogu, a drogą, która do niego prowadzi jest droga ośmiu błogosławieństw. Szedł tą drogą uparcie do końca pomimo różnorakich przeciwności, a nie brakowało ich w jego życiu. Szedł wierny Bogu i dlatego ufamy, że będzie dla nas nie tylko orędownikiem w niebie jako błogosławiony, ale będzie także wzorem do naśladowania, a dziś bardzo potrzebujemy takich wzorów – mówił bp Suski.

Na zakończenie słowa wdzięczności wypowiedziała przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus m. Lucyna Lubińska.

Dni Szelążkowe rozpoczęły się 9 lutego, w 68. rocznicę śmierci Sługi Bożego. W ramach Dni Szelążkowych w Toruniu odbyła się sesja naukowa poświęcona Słudze Bożemu, przedstawienie grupy teatralnej z Łucka na Ukrainie, która przybliżyła historię bp. Szelążka związaną z aresztowaniem i wygnaniem oraz koncert zespołu Grace z Piotrkowa Trybunalskiego ku czci sługi Bożego bp. A. P. Szelążka. Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, emerytowanego biskupa toruńskiego była zwieńczeniem trzydniowych obchodów.

Sługa Boży bp Adolf Piotr Szelążek ur. się 30 lipca 1865 roku w Stoczku Łukowskim. Ukończył gimnazjum, a następnie seminarium duchowne w Płocku. Studiował na akademii duchownej w Petersburgu. Pełnił funkcję profesora, a następnie rektora w seminarium w Płocku. Tam tez został mianowany biskupem pomocniczym, a następnie papież Benedykt XV mianował go biskupem diecezji łuckiej na Wołyniu. Jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.

Ostatnie lata swojego życia, dokładnie od sierpnia 1946 r., spędził w podtoruńskiej miejscowości Zamek Bierzgłowski. Został wydalony z własnej diecezji przez władze sowieckie. Biskup zmarł dnia 9 lutego 1950 r. 12 lutego ciało biskupa zostało sprowadzone do Torunia, najpierw do Bazyliki Mniejszej św. Janów, a następnie przeniesiono je do kościoła św. Jakuba. Nieszpory żałobne tego samego dnia w kościele św. Jakuba poprowadził ordynariusz chełmiński bp Kazimierz Józef Kowalski. W poniedziałek, 13 lutego Mszy św. żałobnej przewodniczył Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Biskup Szelążek został pochowany w krypcie kościoła świętojakubskiego w prezbiterium.

Proces beatyfikacyjny bp. Szelążka rozpoczął się w 2013 roku. Decyzje o jego rozpoczęciu podął biskup toruński Andrzej Suski. Proces na etapie diecezjalnym zakończył się w roku 2016. Obecnie trwa etap rzymski procesu beatyfikacyjnego.
23 stycznia 2018 r. odbyła się ekshumacja i ponowny pochówek bp. Szelążka. Jego doczesne szczątki spoczęły w nowym sarkofagu w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu.
xpb/Toruń/KAI
Zdjęcia: ks. Paweł Borowski
GALERIA ZDJĘĆ
Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu
Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
CZE
22
Święcenia Diakonatu
Toruń, Katedra, godz. 10.00
CZE
23
Udzielenie posługi lektora stałego
Parafia św. Antoniego w Toruniu, godz. 13.30
CZE
24
Święto patrona katedry i miasta - św. Jana Chrzciciela
Katedra, Msza Święta, godz. 18.00
CZE
27
Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej w Toruniu
CZE
28-30
Diecezjalna Piesza Pielgrzymka KSM
Skrzynka modlitewna »
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.