Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Diecezjalno Wojewódzkie dziękczynienie za plony

2011-08-29
fot.
Na miejsce tegorocznego diecezjalno-wojewódzkiego dziękczynienia na plony wybrano przepiękne gotyckie Chełmno. W niedzielę, 28 sierpnia, od godzin porannych liczne delegacje z wieńcami dożynkowymi gromadziły się na placu przy kościele farnym. Przybywali rolnicy, aby złożyć Panu Bogu podziękowanie za całoroczną opiekę i prosić o dalsze błogosławieństwo w gospodarstwach.

Przychodzimy do świątyni dziękować Bogu…

Rolnik jedną ręką dobywa dla nas chleba,
drugą zdrój myśli dobywa z nieba.
C.K. Norwid

Wyrażając zadowolenie z faktu, że chełmińska świątynia stała się miejscem szczególnego wydarzenia, w słowach powitania ks. kan. Zbigniew Walkowiak, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie mówił: Przychodzimy do świątyni dziękować Panu Bogu i Matce Bożej oraz ludziom, aby nikomu nie zabrakło tego chleba powszedniego.

Uroczystej Mszy św. dożynkowej przewodniczył J.E. Ks. biskup Andrzej Suski, pasterz Kościoła toruńskiego. Koncelebrowali również duszpasterze rolników. Wniesione zostały relikwie bł. Jana Pawła II i św. Izydora. Uczestniczyły liczne poczty sztandarowe. Obecni byli przedstawiciele władz województwa: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku wojewódzkiego Dorota Jakuta, wojewoda Ewa Mes, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sosnowski, radca generalny w ministerstwie rolnictwa Zofia Krzyżanowska, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji rolniczych, jednostek administracji wojewódzkiej oraz władz samorządowych na czele z burmistrzem Chełmna Mariuszem Kędzierskim i starostą powiatu chełmińskiego Wojciechem Bińczykiem. Najważniejsi w tym dożynkowym święcie – rolnicy – jak zawsze przybyli licznie, aby pomimo trudnego roku, za każdy kłos, każde ziarno dziękować i prosić o dalszą Bożą pomoc. Rolnicy rozumieją doskonale, że żadna praca na nic się zda, jeśli wcześniej Pan Bóg nie pobłogosławi.

Następnie komentatorem uroczystości dożynkowych ks. Marcin Banach przedstawił sylwetki starostów. Starostami dożynek diecezjalno-wojewódzkich byli państwo Teresa i Jan Wałachowscy z Brąchnówka, w gminie Chełmża. Wspólnie prowadzą dziś 70-hektarowe gospodarstwo, w którym produkuje się mleko, ale priorytetem jest bydło hodowlane i opasowe. Produkcja polowa skupiona jest na burakach cukrowych, rzepaku i pszenicy. Starosta jest wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Łowicz. Ponadto jest członkiem Rady Nadzorczej Grupy Producentów Mleka „Ekołowiczanka” w Łowiczu oraz wiceprezesem Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni w Chełmży. Działa na rzec społeczności lokalnej. Wykształcenie rolnicze i pasja powodują, że Pan Jan jest kilkukrotnym laureatem konkursów o tematyce rolniczej. Posiada również wiele odznaczeń resortowych. Państwo Teresa i Jan Wałachowscy tworzą szczęśliwą i solidną rodzinę, zbudowana na chrześcijańskich wartościach. Należą do parafii w Grzywnie. Są rodzicami trzech synów: Mariusza, Piotra i Tomasza. Rekomendowani byli przez urząd marszałkowski.

Na ręce biskupa Andrzeja starostowie dożynek przekazali bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów, prosząc o jego błogosławieństwo i przekazanie władzom. Po wypowiedzeniu słów modlitwy nad bochnem chleba, symbolu życia, Ojczyzny, wspólnoty i ludzkiej pracy – biskup Suski przekazał go marszałkowi województwa, który przyrzekł uszanować go i dzielić sprawiedliwie, tak aby nikomu nie zabrakło.

Dożynkową homilię wygłosił biskup Andrzej Suski. Na wstępie przypomniał słowa bł. Jana Pawła II o poszanowaniu pracy rolnika i jego godności. Mówił, że najpiękniejszym plonem są ludzie tej ziemi. Dziękować należy również za beatyfikację Jan Pawła II, który zawsze był blisko polskich rolników. Przedstawił istotę dożynek podkreślając, że są one przypomnieniem o godności pracy człowieka. Rolnicy, jako współpracownicy Pana Boga, mogą zawsze liczyć na Jego troskę.Za kardynałem Stefanem Wyszyńskim powtórzył słowa o konieczności miłości ojczystej ziemi „Szanujcie zagony ojców waszych; tu wszystko inaczej przemawia, bo jest polskie” – dodał. Podkreślał wartość chleba, jako podstawy naszej egzystencji, jako symbolu i znaku wyższych wartości. Człowiek potrzebuje chleba i Pana Boga, jednak nie wolno zagrodzić dostępu do Pana Boga i zamieniać Go na współczesnych bożków – mówił ksiądz biskup. Chlebem trzeba się dzielić z innymi, szczególnie z tymi, którzy żyją w niedostatku. A Pan Bóg to czyni właśnie poprzez rolników. Słowami modlitwy błogosławienia chleba, którą podczas każdej eucharystii wypowiada kapłan – Błogosławiony jesteś Panie Boże, bo dzięki twojej hojności otrzymaliśmy chleb – zakończył homilię biskup Andrzej.

Dary ofiarne do ołtarza przynieśli przedstawiciele dekanatów naszej diecezji składając kwiaty, chleb, owoce, warzywa, miody i nalewki, paschał z wosku pszczelego, wytwory rękodzieła ludowego, żywność ekologiczną, przetwory owocowo-warzywne, wypieki. Na ręce księdza biskupa złożono kosz darów od duszpasterstwa rolników. Zgromadzeni w kościele uczestnicy Mszy św. dożynkowej odnowili Akt Zawierzenia Rolników Matce Bożej. W chełmińskiej farze, która jest jednocześnie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, wypowiadane słowa zawierzenia Maryi miały jeszcze głębsze znaczenie. Dziękując za Jej opiekę nad rolniczym trudem, polecano sprawy Ojczyzny, Kościoła w Polsce, duszpasterzy, Polską wieś z jej dziedzictwem narodowym i religijnym, instytucje i organizacje rolnicze, a także wszystkich, którzy podejmują trud integracji wsi i małych miast zgodnie z Ewangelią i nauką Kościoła, aby panował duch miłości i zrozumienia.

Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania wypowiedzieli, w imieniu władz samorządowych, marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta. Ofiarując kielich, który – mówili – wypełniony jest modlitwą i intencjami, zapewnili o sprawiedliwym zarządzaniu wspólnym dobrem. Następnie słowa podziękowania skierował diecezjalny duszpasterz rolników ks.kan. Zbigniew Gański. Cytując Jana Pawła II na temat polskiej, trudnej i doświadczonej ziemi mówił: drodzy rolnicy i działający na rzecz rolnictwa, bądźcie błogosławieni. Właśnie wy, którzy stokroć bardziej niż inni, znacie piękno tej błogosławionej ziemi, pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta. Co roku przychodzimy, aby błogosławić Boga za dar ziemi i chleba. Dziękujemy za dary ziemi, za pochylenie się Niebios nad ziemią, aby wydała plon obfity. Dziękujemy dziś także rolnikom za podjęcie współpracy z Bogiem w dziele stwórczym, aby nikomu nie zabrakło chleba powszedniego – podkreślił.

Słowa wdzięczności skierował do księdza biskupa Andrzeja za sprawowanie Mszy św. i wygłoszone słowo Boże, za życzliwość względem ludzi pracujących na roli oraz za troskę o duszpasterstwo rolników diecezji toruńskiej i Bractwo Św. Izydora. Podziękował tegorocznym starostom dożynek za pełnienie tej zaszczytnej funkcji w czasie dzisiejszego Święta, wszystkim współorganizatorom tegorocznych dożynek, kapłanom oraz delegacjom poszczególnych dekanatów z wieńcami dożynkowymi i darami ołtarza. Zaprosił do uczestnictwa w ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze, które odbędą się 3 i 4 września.

Mszę św. uświetnił chór Chorus Culmensis i orkiestra dęta Chełmińskiego Domu Kultury.

Po zakończonej Mszy św. barwny korowód przemaszerował sprzed kościoła farnego na rynek chełmiński. Tam rozpoczęła się druga część uroczystości. Powitano pozostałych gości dożynek, nastąpiły okolicznościowe przemówienia, przekazanie chleba przez starostów i wicestarostów oraz dzielenie się dożynkowym chlebem z wszystkimi uczestnikami i gośćmi rolniczego święta. Wiceminister Zbigniew Sosnowski przywołując słowa Wincentego Witosa „ tyle ojczyzny- ile ziemi, tyle wolności -ile własności” – podziękował rolnikom za ich trwanie na ziemi, dbanie o tradycje i za miłość do ojcowizny. Wyróżniającym się w pracy rolnikom wręczono resortowe odznaczenia.

Jak co roku rolnicy przybywają na dożynki z wieńcami, nieodzownym symbolem tego święta. Po poświęceniu ich przez księdza biskupa, rozstrzygnięto konkurs na tradycyjną koronę wieńcową i współczesny wieniec. W pierwszej kategorii komisja konkursowa wyróżniła Koło Gospodyń Wiejskich z Chrostowa i z Karbowa oraz powiat Żnin. Zawracano szczególną uwagę na wykorzystywanie kłosów zbóż, kwiatów, ziół, owoców i warzyw, podkreślano walory estetyczne oraz zgodność z polską tradycją. Natomiast nowoczesne formy ozdób dożynkowych najciekawiej wykonali mieszkańcy gminy Lubiewo, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Zbiczna oraz sołectwo z Czarża.

Naszą diecezję na dożynkach ogólnopolskich reprezentować będzie delegacja z parafii w Ostromecku, dekanat Unisław.

Na scenie prezentowały się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze”, Zespół pieśni i Tańca „Młody Toruń”, Zespół Tańca Ludowego „Kundzia”, grupy parodystów i kabareciarzy oraz orkiestra dęta z Chełmińskiego Domu Kultury. Zachęcano do odwiedzenia licznych stoisk promujących małe ojczyzny, z tradycyjną żywnością i do skosztowania lokalnych przysmaków. Rolnicze świętowanie na chełmińskim rynku zakończył koncert zespołu Bad Boys Blue oraz zabawa taneczna.

Aleksandra Wojdyło

GALERIA ZDJĘĆ
Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu
Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
LIP
18-21
Ośrodek Rekolekcyjny w Hartowcu
LIP
28
Odpust św. Jakuba
Sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, godz. 13.00
SIE
4
Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę
Msza Święta w Katedrze, godz. 06.00
SIE
15
Uroczystość Wniebowzięcia NMP, Święto Wojska Polskiego
SIE
25
Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne
Parafia św. Piotra i Pawła w Grudziądzu
Skrzynka modlitewna »
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.