Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Zakończyła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony

2013-09-16
fot.
Maryjo, dziś Kościół toruński zawierzamy Tobie na nowo, jako Pomoc Nieustająca jesteś naszą patronką, dlatego prosimy: Bądź z nami w każdy czas, wspieraj i ratuj nas, Matko – wołał biskup toruński Andrzej Suski w czasie uroczystej Mszy św. celebrowanej 15 września na placu przy klasztorze Ojców Paulinów w Toruniu na zakończenie peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji toruńskiej.

Matko, uczyń cud przemiany

Przez rok – od 26 sierpnia 2012 r. do 15 września 2013 r. – jedna parafia w diecezji toruńskiej na dobę stawała się Jasną Górą, ponieważ gościła kopię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wszędzie Wizerunek był przyjmowany uroczyście i radośnie, z miłością i oddaniem, z najwyższymi honorami i czcią przez rzesze wiernych. Przed obliczem Matki danej ku pomocy i obronie, która kocha, jednoczy i służy, czuwali biskupi, duszpasterze, osoby konsekrowane i świeccy, dzieci i rodzice, więźniowie i odrzuceni, chorzy i bezrobotni. Wszyscy pragnęli uczyć się od Niej ufności, służby Bogu i drugiemu człowiekowi, a także prosić Ją jako Przewodniczkę o światło na ścieżkach życia.

Wspólna modlitwa

Tę wędrówkę zakończyła koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa seniora archidiecezji gnieźnieńskiej Henryka Muszyńskiego sprawowana na błoniach przy klasztorze Ojców Paulinów w Toruniu w intencji dziękczynnej za dar nawiedzenia i wszystkie łaski, które stały się udziałem całej diecezji i każdego jej mieszkańca. We wspólnej modlitwie zjednoczyli się arcybiskupi, biskupi, wyżsi przełożeni zakonni, kapłani diecezjalni i zakonni, bracia zakonni i siostry zakonne, delegacje wszystkich parafii, przedstawiciele instytucji życia publicznego i władz samorządowych wszystkich szczebli, m.in. Urząd Marszałkowski reprezentował członek zarządu Sławomir Kopyść, Urząd Miasta Torunia – prezydent Michał Zaleski oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz, Urząd Miasta Grudziądza – prezydent Robert Malinowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika – kanclerz Justyna Morzy, a także posłanka Anna Sobecka, Alicja Grześkowiak, marszałek Senatu IV kadencji w latach 1997 – 2001.

Zawierzenie Maryi

W homilii bp Andrzej Suski, nawiązując do Ewangelii, przypomniał, że w Kanie Galilejskiej na prośbę Matki Jezus przemienił wodę w wino. – Obfitość dobrego wina w świetle mesjańskich zapowiedzi Starego Testamentu wskazuje na to, że czasy mesjańskie już nadeszły – Jezus jest oczekiwanym Mesjaszem – mówił Biskup Andrzej. Na początku swojej działalności uczestniczy On w radości i trosce małżeństwa i rodziny. Tym samym dotyka życia ludzkiego w punkcie podstawowym. – Nie ma więzi, która by ściślej wiązała niż więź małżeńska czy rodzinna – pokreślił kaznodzieja i dalej wyjaśniał, że cywilizacja i trwałość narodu zależą od stanu rodzin. – Kościół świadomy tego, że małżeństwo i rodzina są jednym z najcenniejszym dóbr ludzkości, pragnie nieść swoją naukę, zaoferować pomoc i przekazać jej ducha Chrystusowego. Dlatego jest przy rodzinie we wszystkich momentach jej życia, od narodzenia do śmierci każdego członka rodziny, w chwilach radosnych i smutnych. Wspólnota kościelna jako rodzina rodzin z rodziny właśnie czerpie ducha chrześcijańskiego braterstwa, miłości i wiary, wzajemnej troski i odpowiedzialności, uczciwości i patriotyzmu. Przykładem takiego życia jest Święta Rodzina.

Ksiądz Biskup przypomniał starą metodę, która najpierw nakazuje odrzucić Chrystusa, potem człowieka. Tak było już w czasach króla Heroda, kiedy zabijano dzieci, a w XXI wieku nowoczesne społeczeństwo poszło jeszcze dalej: zabijanie dzieci przed urodzeniem uznało za wyraz wolności i demokracji wyrażonej uchwałami parlamentu. We wszystkich czasach, we wszystkich wydarzeniach i dla wszystkich ludzi Maryja jest Matką, a stało się tak z woli samego Jezusa, który na krzyżu mówił do Jana: Oto Matka twoja. Przez stulecia więc Maryja prowadzi drogą wiary, umacnia w wierze, a także umacnia więzi rodzinne. – Dostrzega potrzeby rodzin i mówi o tym Jezusowi, jak to czyniła w Kanie Galilejskiej – mówił bp Andrzej Suski i w tym duchu modlił się: – Maryi zawierzyliśmy z ufnością nasze rodziny i parafie. Niech Jezus Chrystus na prośbę Maryi uczyni cud przemiany w nas i naszych rodzinach, a dobre wino z Kany Galilejskiej, zapowiedź czasów mesjańskich, niech staje się dla nas wezwaniem do dobrego życia z Chrystusem.

Stągwie, nawiązujące do wydarzenia z Kany Galilejskiej, napełnione zapisami podziękowań, próśb, zawierzeń i postanowień delegacje poszczególnych parafii, unosząc wysoko, złożyły obok ołtarza na znak prośby, by Jezus – tak jak wtedy w Kanie – dokonał cudu przemiany serc.

Pożegnanie

Każdy uczestnik liturgii żegnał Maryję w swoim sercu, a publicznie uczynili to: bp Andrzej Suski, który powiedział: – Na pożegnanie pielgrzymującej Ikony Jasnogórskiej obmodlonej przez miliony rodaków, pragniemy wspólnie podziękować za wszelkie łaski tego nawiedzenia, dziękujemy za światło na drodze wiary, za Twoją matczyną troskę o stan naszych sumień i to przynaglające wezwanie: Czyńcie wszystko, co powie wam Jezus; o. Sebastian Matecki OSPPE, podprzeor Jasnej Góry: – Matka zostaje z nami, by porządkować życie, umacniać wiarę, prowadzić do Jezusa; w imieniu rodzin dr hab. Waldemar Rozynkowski: – Otwieraliśmy przed Tobą prawdę o naszym życiu, a Ty wskazywałaś drogę odrodzenia, zawierzamy Tobie wszystkie dzieci poczęte w czasie peregrynacji i nowo narodzone; prezydent Michał Zaleski: – Obiecaliśmy sobie przed rokiem, że przeżyjemy czas nawiedzenia w zgodzie, skupieniu, życzliwości dla innym oraz poprawie życia osobistego i rodzinnego. Dziś jesteśmy tu po to, by oświadczyć, że słowa dotrzymaliśmy, bo słowa danego Matce należy zawsze dotrzymywać; Sławomir Kopyść odczytał list Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego: – Wszyscy otrzymali łaskę spotkania. Przebogate są dary Twojego wstawiennictwa. Matko, przyszłaś do nas, zostań z nami. Udzielając błogosławieństwa, arcybiskup senior Henryk Muszyński prosił Boga, by utwierdziło ono to wszystko, co z łaski Bożej zrodziło się z dobra i miłości w sercach w czasie nawiedzenia.

Na zakończenie Pasterz diecezji toruńskiej podziękował wszystkim za modlitewny udział w spotkaniach z Maryją na szlaku peregrynacyjnym po diecezji, za piękne dekoracje, które stały się wyrazem modlitwy i wiary, kapłanom, kustoszom Obrazu, współpracownikom Kurii Diecezjalnej Toruńskiej i Wyższego Seminarium Duchownego, osobom konsekrowanym, wspólnotom parafialnym, służbie liturgicznej, samorządom, władzom poszczególnych miast, burmistrzom, wójtom, policji, strażom miejskim, służbom przeciwpożarowym, odpowiedzialnym za porządek i bezpieczeństwo, chórom i orkiestrom. Następnie święty Wizerunek niesiony na ramionach przedstawicieli wszystkich stanów przeniesiono przez bramę, a potem umieszczono w samochodzie-kaplicy. Od 21 września Obraz Częstochowskiej Pani peregrynuje po diecezji ełckiej.

Matko, zostań z nami

Zakończenie nawiedzenia w diecezji objęła także wieczorna modlitwa Kościoła, Apel Jasnogórski w Cudownej Kaplicy Matki Bożej w Częstochowie. W tej intencji rozważano tajemnicę pierwszego cudu Kanie Galilejskiej, która streszcza się w słowach: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).

Skończyła się zatem peregrynacja w diecezji toruńskiej. Już teraz wierni opowiadają o tym, co działo się wtedy w ich sercach. Te świadectwa można uznać za pierwsze owoce nawiedzenia, na kolejne przyjdzie właściwy czas, tym bardziej że wciąż trwa pielgrzymowanie Jasnogórskiego Wizerunku w parafiach, w poszczególnych domach i rodzinach. Przedłuża się więc czas łaski, obecności Matki w domach Jej dzieci, czas miłosierdzia. Maryja puka do drzwi. Wystarczy tylko otworzyć je. I powiedzieć: Maryjo, witaj! Oto moje żyje. Weź jej w swoje dobre dłonie i przekaż Synowi.

Beata Pieczykura

GALERIA ZDJĘĆ
Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu
Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
MAJ
25
Święcenia Kapłańskie
Katedra w Toruniu, godz. 10.00
MAJ
26
Uroczystość Najświętszej Trójcy
MAJ
30
Uroczystość Bożego Ciała
Toruń, Katedra, godz. 09.00
CZE
1
Ogólnopolskie Spotkanie Młodych - Lednica 2000
CZE
1
Jabłonowo Pomorskie - Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej
Skrzynka modlitewna »
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.