Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Młodzież spotkała się w Toruniu

2023-11-26
Fot. Agata Mieczkowska
Młodzież niemal z całej diecezji zgromadziła się w Toruniu, aby razem wielbić Pana Boga.
W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata młodzi ludzie wraz ze swoimi opiekunami i duszpasterzami przyjechali do Torunia na Diecezjalne Dni Młodzieży. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w parafii św. Józefa, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

Świątynia zapełniona była młodymi ludźmi, którzy kochają Pana Boga. Słowo powitania skierował do nich proboszcz parafii, o. Mirosław Grakowicz, redemptorysta.

- Witam bardzo serdecznie gospodarza naszej diecezji księdza biskupa Wiesława, witam wszystkich księży, ale przede wszystkim cieszę się z Waszej obecności droga młodzieży w sanktuarium, u Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Życzę, aby każdy z nas odczuł dziś wielką miłość Maryi, którą darzy każdego kto kocha i czci Jej Syna – mówił.

Podczas Eucharystii biskup toruński przypomniał młodzieży o uroczystości, którą dzisiaj obchodziliśmy. - Dziś Pan Jezus stoi przed nami jako Król, który nie oczekiwał, aby Mu służono, ale sam służył. Tronem Jezusa nie jest wspaniały fotel, ale krzyż, a korona nie jest ze złota i drogocennych diamentów, ale z cierni – podkreślał pasterz.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa: "Radujcie się w nadziei", a biskup podczas homilii zaznaczył: „Radość nie jest owocem ludzkiego wysiłku, jest ona darem samego Chrystusa”.

Podczas Eucharystii mogliśmy wysłuchać Ewangelii, która przypomniała nam o uczynkach miłosierdzia wobec naszych braci i sióstr. W swoim kazaniu nawiązał do tego także pasterz diecezji.

- Na sądzie będziemy sądzeni z zaufania do Boga, naszych relacji z Nim oraz relacji z innymi ludźmi. Wiara bez uczynków jest martwa, dlatego domaga się ona miłości.

Biskup Wiesław Śmigiel przypomniał młodzieży, że chrześcijaństwo ro religia miłości i pomocy.


- Utożsamienie się z Jezusem i zobaczenie Jezusa w najbardziej potrzebujących stało się u zarania chrześcijaństwa niezwykle mocnym impulsem dla wierzących w Chrystusa. To właśnie chrześcijanie powołali do istnienia pierwsze przytułki, domy dla ludzi biednych, a także szpitale - przypomniał biskup.

Na koniec homilii pasterz zostawił młodzież z bardzo ważnym przesłaniem.

- Drodzy młodzi, nie bójcie się dzielić ze wszystkimi wiarą, miłością i radością, że Bóg Was kocha, Was wybrał i jest z Wami. Nie dajcie sobie odebrać tego głębokiego przesłania, pewności, że Bóg kocha każdego z Was i zna Was po imieniu – podkreślał bp Wiesław Śmigiel.

Podczas Eucharystii miało miejsce także włączenie trzech nowych członków w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi ludzie z dumą i odwagą złożyli przyrzeczenie, a następnie odśpiewali hymn „Hej do apelu stańmy wraz”.

Na koniec Mszy św. słowo podziękowania skierował Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży, ksiądz Dawid Wasilewski. - Dziękuję wszystkim, którzy przyjechali z Wami. Dziękuję księżom, siostrom zakonnym, wszystkim, którzy Wam w tej drodze towarzyszyli. Dziękuję wszystkim, którzy bezpośrednio zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia: Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży, Franciszkańskiemu Ruchowi Apostolskiemu, wspólnocie Sursum Corda, Drodze Neokatechumenalnej oraz wspólnocie Światło w Mieście.

Po wspólnej modlitwie młodzież przeszła do budynku Wyższego Seminarium Duchownego, aby posilić się przygotowanym pysznym i ciepłym posiłkiem. Następnie w Centrum Dialogu mogliśmy wysłuchać wspomnień ze Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie od uczestników, którzy pojechali na wydarzenie z naszej diecezji. Młodzież to energia i radość w związku z tym nie mogło zabraknąć śpiewów i tańców integracyjnych, które poprowadzili członkowie wspólnoty SURSUM CORDA z Grudziądza.

Ostatnim punktem wydarzenia był koncert uwielbienia poprowadzony przez wspólnotę Światło w Mieście. Młodzi ludzie mogli włączyć się we wspólną modlitwę, wysłuchać poruszających świadectw, a także oddać życie Jezusowi Chrystusowi nazywając Go swoim Panem i Zbawicielem.

Dzień Młodzieży w Diecezji Toruńskiej był wydarzeniem przepełnionym miłością i radością. Doświadczenie wspólnoty i obecności Pana Boga pozostanie z uczestnikami na pewno na długo.

Tekst i zdjęcia: Agata Mieczkowska
 
GALERIA ZDJĘĆ
Diakonia Życia »
Diakonia Życia
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
LUT
24
Toruń - WSD i Centrum Dialogu
LUT
24
Toruń - kościół św. Józefa
MAR
8-10
Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu
MAR
15
Msza św. w rocznicę prymicji bł. Stefana W. Frelichowskiego
Konkatedra w Chełmży, godz. 18.00
Skrzynka modlitewna »
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.