Pamięć o męce kapłanów

2015-05-07
fot.

Dachau

29 kwietnia około 800 duchownych z całej Polski, w tym 40 biskupów oraz grupa osób świeckich wzięli udział w pielgrzymce duchowieństwa polskiego do dawnego obozu koncentracyjnego w Dachau. Na spotkanie przybyli także Polacy z Niemiec wraz z kapłanami Polskiej Misji Katolickiej. Upamiętniono w ten sposób 70. rocznicę wyzwolenia obozu. Obóz w Dachau był między innymi miejscem kaźni duchownych różnych narodowości, pośród których najwięcej było księży polskich.

W rocznicę wyzwolenia obozu duchowni odprawili w kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa Mszę św. Głównym celebransem był Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Homilię wygłosił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx. Po błogosławieństwie zebrani udali się pod tablicę upamiętniającą pomordowanych w obozie, gdzie złożono wieńce, odmówiono modlitwę oraz odczytano nazwiska błogosławionych męczenników z Dachau. Po południu, o godz. 16. w konkatedrze we Fryzyndze miało miejsce nabożeństwo, podczas którego zebrani modlili się o pokój i pojednanie.

Z diecezji toruńskiej w pielgrzymce wzięło udział 9 osób: bp Józef Szamocki, ks. prał. Józef Nowakowski, ks. prał. Stanisław Majewski, ks. kan. Zbigniew Markowski, ks. kan. Mirosław Owczarek, ks. kan. Wojciech Miszewski, ks. kan. Dariusz Żurański, ks. Tomasz Drzymalski oraz dk. Waldemar Rozynkowski.

Dachau kojarzy się z osobą bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Przebywał on w tym miejscu kaźni przez przeszło cztery lata. Zmarł zarażony tyfusem 23 lutego 1945 roku, czyli nieco ponad dwa miesiące przed wyzwoleniem obozu. W Dachau był więziony również ks. Leon Dzienisz – pierwszy proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Toruniu. Zginął w transporcie chorych więźniów 10 sierpnia 1942 roku. Urzędową datę śmierci podano jednak 16 września 1942 r. Z pielgrzymki do Dachau duchowni przywieźli ziemię, która zostanie umieszczona w świątyni na Wrzosach. Będzie ona znakiem przypominającym męczeńską śmierć pierwszego duszpasterza parafii.

Waldemar Rozynkowski

Kalisz

Z okazji 70. rocznicy cudownego wyzwolenia KL Dachau 29 kwietnia abp Józef Kowalczyk przewodniczył Eucharystii w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. W Eucharystii z wiernymi modliło się pięciu biskupów i kilkudziesięciu księży diecezjalnych. Diecezję toruńską reprezentowała m.in. delegacja z Chełmży – rodzinnego miasta bł. Stefana Frelichowskiego – kapłana i męczennika, który zginął z obozie w Dachau. Obecny był proboszcz chełmżyńskiej parafii pw. Świętej Trójcy ks. kan. Krzysztof Badowski oraz ks. harcerz Łukasz Otremski – katecheta Gimnazjum nr 1 w Chełmży im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego i ks. Marcin Nowicki, katecheta Zespołu Szkół. Obecna była też delegacja młodzieży chełmżyńskiego gimnazjum z pocztem sztandarowym wraz z dyrektorem Sławomirem Wierzbickim, radny parafialny Ryszard Muzioł z małżonką oraz ks. kan. Bernard Zakrzewski, proboszcz parafii Brzozie Lubawskie.

Po Mszy św. uczestnicy zwiedzili, a następnie modlili się w Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności w podziemiach kaliskiej bazyliki.

Wojciech Wichnowski

Dachau - archiwum redakcji