2016-01-02
W pierwszy dzień Nowego Roku symbole Światowych Dni Młodzieży nawiedziły Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie. Cicha modlitwa przed Najświętszym Sakramentem oraz koronka do Miłosierdzia Bożego w Godzinie Miłosierdzia rozpoczęły wspólną modlitwę sióstr i parafian z Łasina w intencji ludzi młodych i Światowych Dni Młodzieży.
Zanim symbole dotarły do Karmelu nawiedziły świątynię parafialną w Łasinie, gdzie wierni uczestniczyli w Mszy św. i czuwali przy nich modląc się nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Następnie symbole przewieziono do Klasztoru. Z racji technicznych nie można było wnieść krzyża do kaplicy, dlatego kapłani ustawili go na dziedzińcu klasztornym, a siostry stojąc w oknach przez chwilę go adorowały. Następnie do kaplicy wniesiono ikonę Matki Bożej.
Po modlitwie koronką Mszy św. w kaplicy klasztornej przewodniczył diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. dr Artur Szymczyk. W homilii podkreślił, że krzyż, który św. Jan Paweł II podarował młodzieży przypomina nam o obecności Chrystusa. On od 32 lat przemierzając świat woła, że nie jesteśmy sami. - Ten krzyż mówi nam, że jest Ktoś, kto oddał za nas swoje życie. Jest Ktoś, Kto wyzwala nas z lęku, ze strachu, który nie pozwala nam doświadczać radości. Tym kimś jest Jezus Chrystus – mówił ks. Szymczyk.
- Chrystus przyszedł na świat, by nam towarzyszyć. On chciał doświadczyć naszych lęków i słabości, naszych duchowych zmagań i walki, i nauczyć nas, że w tych trudnościach można pozostać wiernym wierze. Przyszedł, by nas wydobyć z ciemności, byśmy nie zatracili się w grzechu – podkreślił ks. Szymczyk wskazując na to, że życie Jezusa od samego początku było zagrożone. On jednak pozostał wierny do końca, by objawić nam prawdziwe życie.
Nawiązując do historii ocalenia Rzymu za wstawiennictwem Matki Bożej czczonej w wizerunku Salus Populi Romani, który pielgrzymuje z krzyżem ŚDM, powiedział, że Maryja poprzez swoją czułość pozwala nam nie tylko czuć się bezpiecznie, ale także umacnia w kroczeniu ku wieczności. - Dłonie Maryi to najbezpieczniejsze dłonie, a kolana Maryi to najbezpieczniejsze kolana. To kolana, na których człowieka doznaje pocieszenia. To dłonie, w których może utulić dramat, który przeżywa, i w których może doświadczyć bezpieczeństwa, którego pragnie, miłości, której oczekuje – mówił. Maryja jest nam dana, by towarzyszyć naszemu życiu po to, byśmy doświadczyli, że jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga.
Na zakończenie Eucharystii młodzież z Gimnazjum w Łasinie, zgromadzona w kaplicy klasztornej, podeszła z ikoną Matki Bożej do krat chóru, by siostry karmelitanki miały możliwość dotknięcia i ucałowania wizerunku Maryi.
O godz. 17 symbole opuściły klasztor i zostały przewiezione do Wąbrzeźna.
Peregrynacja symboli ŚDM w diecezji toruńskiej zakończy się 9 stycznia. Szczegółowy program na www.sdm2016.torun.pl
xpb/Łasin
Zdjęcia: Aleksandra Wojdyło, s. Joanna Grodzicka
GALERIA ZDJĘĆ