Orszak Trzech Króli

2016-01-05
6 stycznia na terenie diecezji toruńskiej odbędą się Orszaki Trzech Króli. Zapraszamy wszystkich, którzy z uśmiechem i śpiewem na ustach pragną objawić światu narodzenie Pana.

Toruń
- 14.30 - formowanie trzech orszaków:
Orszak Europejski Króla Kacpra (punkt zbiorczy: Brama Żeglarska — przejście ul. Żeglarską do pomnika Kopernika, następnie w ul. Szeroką);
Orszak Azjatycki Króla Melchiora (punkt zbiorczy: pl. Rapackiego/Łuk Cezara — przejście ul. Różaną do Rynku Staromiejskiego i prosto pod pomnik Kopernika);
Orszak Afrykański Króla Baltazara (punkt zbiorczy: Plac Teatralny/Fosa Staromiejska — przejście ul. Chełmińską do Rynku Staromiejskiego, następnie w prawo, wokół Ratusza pod pomnik Kopernika).
- 14.45 – trzy orszaki królewskie ruszają z ich punktów zbiorczych na Rynek Staromiejski.
- 15.00 - pod pomnikiem Mikołaja Kopernika powitanie Trzech Króli.  Po uformowaniu się, cały Orszak Trzech Króli, w towarzystwie władz Diecezji i Miasta, rusza ulicami Szeroką oraz Królowej Jadwigi w stronę Rynku Nowomiejskiego.
- 15.30 - Orszak Trzech Króli dociera do sceny na Rynku Nowomiejskim. Na scenie odbędzie się inscenizacja jasełkowa, Ksiądz Biskup i Prezydent Torunia złożą życzenia mieszkańcom miasta.
- 15.45 - koncert gwiazdy: „Dzieci z Brodą”, czyli Joszko Broda z 25-osobową grupą dziecięcą.
Na Orszak w Toruniu zapraszają Organizatorzy (Toruńska Agenda Kulturalna, Gmina Miasta Toruń) oraz partnerzy przedsięwzięcia (Wydział Teologiczny UMK w Toruniu, Fundacja Orszak Trzech Króli, Stowarzyszenie Akademickie „Ad Astra”, Diecezja Toruńska, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej)

Od godz. 14.30 na scenie na Rynku Nowomiejskim odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd animowane przez Panią Agnieszkę Brzezińską.

W Orszaku w Toruniu wędruja równiez symbole Światowych Dni Młodzieży.

Grudziądz
- 12.00 – rozpoczęcie Orszaku przy budynku Zespołu Szkół Technicznych przy ul. A. Hoffmanna 1-7. W trakcie Orszaku pięć scen biblijnych: pierwsza, Scena Zwiastowania, rozpoczyna Orszak, a kończy go ostatnia, Pokłon Trzech Króli, na Stadionie Olimpii Grudziądz przy ul. Piłsudskiego 14. Na stadionie koncert kolęd i rozstrzygnięcie konkursów.
Na Orszak w Grudziądzu zaprasza Międzyparafialny Zespół d/s Orszaku Trzech Króli w Grudziądzu (koordynator miejski – Helena Reczek, opieka duszpasterska – ks. kan. Zbigniew Gański)

Chełmża
- 14.00 – rozpoczęcie na Bulwarze 1000-lecia. Dzieci i młodzież mogą zabrać tamburyny, gwizdki oraz inne tzw. przeszkadzajki. Każdy uczestnik może symbolicznie się przebrać, założyć koronę, bo Orszak Trzech Króli to barwny i radosny korowód, podczas którego warto miło i rodzinnie spędzić wolny czas obwieszczając światu Boże Narodzenie.
Orszak zakończy się w konkatedrze Świętej Trójcy koncertem kolęd w wykonaniu Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej, Chóru „Święta Cecylia” i Parafialnego Chóru Ludzi Młodych. Po koncercie na wszystkich uczestników w Przystani Tumskiej czekać będzie gorąca grochówka. Na Orszak w Chełmży zapraszają: parafia pw. św. Mikołaja Biskupa i Miasto Chełmża.

Działdowo
- 13.15 – rozpoczęcie przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zakończenie w kościele pw. św. Wojciecha. Aby stworzyć świąteczną i radosna atmosferę Orszaku, zachęca się uczestników do przebrania w stroje i atrybuty bożonarodzeniowe (aniołów, mędrców, pastuszków itp.). Na orszak w Działdowie zaprasza ks. Robert Fabian, dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas

Grębocin
- 16.00 - rozpoczęcie w kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Przemarsz Orszaku do Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II, gdzie nastąpi druga część jasełek i zakończenie Orszaku. Orszak organizowany jest przez Zespół Szkół nr 2 im. Jana Pawła II i parafię pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie pod patronatem Fundacji Orszak Trech Króli.