»   Warsztaty budowy szopek bożonarodzeniowych

2017-08-31
Do Bożego Narodzenia jeszcze daleko, ale już teraz Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk oraz Wydział Teologiczny UMK zapraszają wszystkich chętnych na warsztaty (22-25 września br.), w ramach których będzie można poznać hiszpańskie tradycje budowy szopek bożonarodzeniowych oraz pod okiem specjalistów z Hiszpanii przygotować własne, inspirowane Toruniem i regionem.

Tego typu niezwykle bogate szopki (tzw. "belenes de Navidad"), wykonane przede wszystkim z różnego rodzaju steropianu, można było podziwiać w okresie Bożego Narodzenia na Wydziale Teologicznym w ramach specjalnej wystawy.

We współpracy ze Stowarzyszeniem Belenistów z Pampeluny (http://www.belenistaspamplona.es/), zaprzyjaźnionego z Toruniem miasta w północnej Hiszpanii, zostaną przedstawione techniki budowy szopek. Dzięki temu powstaną toruńskie szopki bożonarodzeniowe z elementami kultury lokalnej. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy z Hiszpanii: Pedro Javier Martinez Barbarin, Javier Ignacio Beriain Garcia, Maria Anita Urra Irujo. Materiały niezbędne do budowy dostarczą organizatorzy, podobnie jak tłumaczenie z jęz. hiszpańskiego. Wykonane w czasie warsztatów szopki zostaną pokazane podczas wystawy w grudniu br. na Wydziale Teologicznym UMK.

Otwarte zajęcia kierowane są do wszystkich, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności modelarskie i chcą przeżyć inspirującą podróż kulturową.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do 15 września br. pisząc e-mail: promocja.wt@umk.pl lub dzwoniąc 56/611-48-72

Pierwsze spotkanie nt. historii szopek i techniki budowy odbędzie się w piątek, 22 września, o godz. 18 w sali nr 55.
Zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko uczestników warsztatów, ale zainteresowanych hiszpańską kulturą i religijnością.
Ks. Piotr Roszak

XX Dni Kultury Chrześcijańskiej
Lubawa
PAŹ