Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Wydawnictwo Diecezjalne

Toruńskie Wydawnictwo Diecezjalne

 

Dyrektor

ks. kan. Dariusz Zagórski

Dane kontaktowe

Plac Frelichowskiego 1
87-100 Toruń
twd@diecezja-torun.pl


Oferta Wydawnicza


Korespondencja obozowa bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego z lat 1940-1945

Nakładem Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego ukazało się nowe wydanie korespondencji obozowej bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Tłumaczenia listów oraz ich opracowania dokonała karmelitanka z klasztoru w Dachau s. Stefania A. Hayward. Prezentowana "Korespondencja obozowa bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego z lat 1940-1945" to kolejna bardzo ważna praca s. Stefanii poświęcona Błogosławionemu. Tym razem siostra dokonała tłumaczenia oraz opracowania źródeł, dzięki którym niejako bezpośrednio możemy dotykać bł. ks. Stefana. Jej tytaniczna praca oraz swoisty upór dostarczają nam przede wszystkim lepsze tłumaczenie listów Blogosławionego Kapłana. Poza tym obszerny wstęp oraz liczne przypisy pozwalają pełniej zrozumieć straszną rzeczywistość obozową, w której przyszło przeżyć Błogosławionemu kilka lat. Dzisiaj, każdy kto chce zrozumieć i poważniej podejść do badań nad życiem bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, nie tylko powinien, ale wręcz musi sięgnąć po "Korespondencję obozową".

Pamiętnik

Nakładem Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego ukazało się drugie poprawione i uzupełnione wydanie Pamiętnika bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Ks. Stefan prowadził Pamiętnik jeszcze jako uczeń gimnazjum, a później - kleryk oraz ksiądz. Pierwsze strony ukazują świat wewnętrzny młodego człowieka z jego pytaniami, wątpliwościami i rozterkami. Najwięcej wpisów uczynił będąc w seminarium, dlatego ten okres życia wewnętrznego można poznać najlepiej. Przez cały czas dominującą kwestią była sprawa powołania. Dostrzegamy tu zmagania duchowe związane z głębokim pragnieniem bycia w przyszłości wyłącznie dobrym kapłanem. Tekst zaopatrzono także w niezbędne przypisy ułatwiające lekturę.

Listy Obozowe

„Listy obozowe stanowią cenne uzupełnienie osobistych zwierzeń ks. Frelichowskiego. Są odbiciem jego przeżyć, myśli, serdecznych więzi z najbliższymi. Warunki, w jakich powstawały, nie pozwoliły na wyrażenie w pełni tego, co zapewne napisałby na wolności w swoim Pamiętniku. Wobec bezwzględnej cenzury obozowej i narzuconych ograniczeń w kontaktach z rodziną, każde słowo wymagało głębokiego namysłu, umiejętności pisania między wyrazami, ubierania w pozory neutralności przeżyć naznaczonych tęsknotą, rozlicznymi cierpieniami ciała i duszy. Jednak właśnie te doświadczenia obozowe nabierają szczególnej wartości. Są jak perły w koronie męczeństwa przyjmowanego w duchu miłości pasterskiej.” (fragment słowa wstępnego bp. Andrzeja Suskiego)

Kazania, konferencje, artykuły

Opracowanie składa się z dwóch części: wprowadzenia oraz zbioru tekstów źródłowych, do których należą m. in. kazania, referaty, artykuły naukowe i duszpasterskie drukowane w biuletynie parafialnym parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Teksty te powstawały w określonym klimacie i były inspirowane różnymi sytuacjami duszpasterskimi. Wiele zamieszczonych tutaj tekstów nie było nigdzie publikowanych. Można było je odnaleźć tylko w rękopisach i to bardzo rozproszonych. Czytelnicy otrzymują do rąk drukowane teksty kazań oraz referatów, które były dostępne tylko w Archiwum Diecezji Toruńskiej oraz prywatnym archiwum Państwa Jaczkowskich.

Bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski (1913-1945)

Praca jest biografią bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Jej celem jest ukazanie postaci Błogosławionego na tle różnych środowisk mających wpływ na kształtowanie jego osobowości: dom rodzinny, szkoła w Chełmży, Związek Harcerstwa polskiego, Sodalicja Mariańska, seminarium duchowne, parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu oraz więzienia i obozy. Cenną wartością biografii jest dotarcie przez autora do źródeł dotąd nigdzie niepublikowanych albo wręcz odkrytych i uratowanych od zapomnienia.

Może i tobie Bóg udzieli łaski!

Publikacja ukazała się w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci bł. Marii Karłowskiej – założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Książka nie ma charakteru biografii historycznej. Jest świadectwem o życiu Błogosławionej. Tytuł książki został zaczerpnięty z fragmentu wiersza autorstwa Błogosławionej Pt. „Iskariota”. Pozycja zawiera archiwalne ilustracje przedstawiające życie bł. Marii i Zgromadzenia oraz fotografie z beatyfikacji bł. Marii Karłowskiej, której dokonał św. Jan Paweł II 6 VI 1997 roku.

Sanktuaria Maryjne Diecezji Toruńskiej

Nakładem Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego ukazała się książka "Sanktuaria Maryjne Diecezji Toruńskiej" opracowana przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej pod kierunkiem ks. dr. hab. Mirosława Mroza i dr. Waldemara Rozynkowskiego. Książka opisuje dzieje i kult Matki Bożej w 16 sanktuariach i ważniejszych miejscach kultu. Opracowanie poprzedzają artykuły ukazujące kult Matki Bożej w dziejach diecezji chełmińskiej i toruńskiej.

Droga św. Jakuba

Niniejsza publikacja jest owocem pielgrzymek do Santiago de Compostela (w latach 2001 i 2003). Refleksje zawarte w tej książce mają za zadanie pomóc tym, którzy w Polsce szukają jakichkolwiek materiałów umożliwiających przygotowanie do odbycia tej pielgrzymki. Książka zawiera trzy świadectwa pielgrzymów, którzy na swój sposób opisują własne przeżycia związane z przemierzaniem Camino. Ostatnią część stanowi przewodnik praktyczny, umożliwiający właściwe przygotowanie się do odbycia pielgrzymki, a także zestaw publikacji i stron internetowych poświęconych Camino de Santiago.

I nadziwić się nie mogę…

Książką napisaną niezwykle barwnym językiem, autor zachęca czytelnika do zdumienia się nad światem, które przecież jest początkiem filozofii, czyli niekończącego się poszukiwania odpowiedzi na zasadnicze pytania: Kim jestem jako człowiek? Jaki jest sens mojego życia? Czym są: wolność, poznanie, miłość, wdzięczność, prawda, przyjaźń, rozsądek, cnota? Jak zobaczyć własną duszę? Książka ma więc zadziwić rzeczami oczywistymi i szukać jednocześnie odpowiedzi na zasadnicze pytania. Ma "zaintrygować" filozofią i obudzić w każdym z nas ukryte "filozoficzne talenty". Autor pragnie, abyśmy umieli zadumać się nad tym światem, nad jego sensem, nad tym, co dla każdego z nas jest najważniejsze.

Panno! W łąkowskim ukoronowana obrazie…

Gotycka figura Matki Bożej Łąkowskiej wyróżnia się na tle zabytkowego wnętrza kościoła św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Ten słynący łaskami wizerunek Madonny z Dzieciątkiem został tu przeniesiony po zniszczeniu sanktuarium w Łąkach, które nazywane było „zachodniopruską Częstochową”. Do dziś cudowna figura Matki Bożej, ukoronowana koronami papieskimi w 1752 roku, przyciąga rzesze pielgrzymów. Niniejsza publikacja jest przypomnieniem fascynujących dziejów kultu i zachętą do nawiedzenia sanktuarium. Książka powstała w 250. rocznicę koronacji figury łąkowskiej.

Siostry serafitki w Nieszawie

Publikacja jest upamiętnieniem 100. rocznicy przybycia do Nieszawy s. Małgorzaty Łucji Szewczyk, dziś już Błogosławionej. Książka zawiera dokumenty i wspomnienia o tej niezwykłej kobiecie, która całym swoim życiem pokazywała jak być świadkiem Jezusa we współczesnym świecie.

Szkice z dziejów parafii w Mszanie

Parafia w Mszanie jest jedną z najstarszych na terenie ziemi chełmińskiej. Jej historia ma przeszło 700 lat. Publikacja prezentuje dzieje parafii mszańskiej, jednak nie wyczerpuje całości problematyki. W pracy znajdujemy wiele informacji o początkach chrześcijaństwa na terenie ziemi chełmińskiej oraz o początkach parafii. Druga grupa zagadnień dotyczy historii minionego wieku. W ten sposób autor stara się przybliżyć te fragmenty dziejów, które są jeszcze obecne w pamięci wielu żyjących osób.

Różaniec skarb odkryty

Ojciec Święty listem apostolskim "Rosarium Virginis Mariae" ogłosił Rok Różańca i wprowadził nowe stosowne uzupełnienie tajemnic różańcowych. Nakładem Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego ukazała się książka pt. "Różaniec skarb odkryty" opracowana przez ks. Wojciecha Niedźwieckiego. Zawiera ona nauczanie Kościoła o modlitwie różańcowej oraz omówienie "tajemnic światła" wraz z ilustracjami graficznymi przygotowanymi specjalnie dla wydawnictwa przez toruńskiego artystę Jerzego Czapiewskiego. Książka może się stać w rękach kapłanów i wiernych cennym materiałem inspirującym do modlitwy różańcowej.

Mały słownik liturgiczny

Autor w zwięzłej formie ukazuje podstawowe pojęcia liturgiczne ułożone w porządku alfabetycznym. Książka została opracowana z myślą o wszystkich interesujących się Liturgią Kościoła. "Liturgia bowiem jest pierwszym i niezastąpionym źródłem, z którego wierni czerpią ducha prawdziwie chrześcijańskiego" (KL14). Może się stać dużą pomocą dla ministrantów i lektorów.
Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu
Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
LIP
18-21
Ośrodek Rekolekcyjny w Hartowcu
LIP
28
Odpust św. Jakuba
Sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, godz. 13.00
SIE
4
Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę
Msza Święta w Katedrze, godz. 06.00
SIE
15
Uroczystość Wniebowzięcia NMP, Święto Wojska Polskiego
SIE
25
Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne
Parafia św. Piotra i Pawła w Grudziądzu
Skrzynka modlitewna »
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.