Matka Boża Nieustającej Pomocy

główna patronka Diecezji Toruńskiej

Papież św. Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus" z 25 marca 1992 r. w myśl wskazań Soboru Watykańskiego II dokonał reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce, ustalając nowy podział diecezji i prowincji kościelnych.

Ten historyczny akt powołał do istnienia 13 nowych diecezji polskich, wśród nich Diecezję Toruńską, która swym zasięgiem terytorialnym nawiązywała do pierwotnych granic Diecezji Chełmińskiej, ustanowionej 29 lipca 1243 r.

Diecezja Toruńska na mocy nowego podziału weszła w skład Archidiecezji Gdańskiej, obejmując swym zasięgiem 182 parafie na obszarze 5427 km2 z liczbą 714 270 mieszkańców w chwili jej utworzenia.

Pierwszym biskupem ordynariuszem Diecezji Toruńskiej został bp Andrzej Wojciech Suski, który do tej pory pełnił posługę biskupa pomocniczego Diecezji Płockiej. Za swoje zawołanie biskupie przyjął słowa "Spes mea unica" /Nadzieja moja jedyna/. Uroczysty ingres pierwszego biskupa Diecezji Toruńskiej odbył się 31 maja 1992 r. o godz. 16 przy dźwiękach dzwonu Tuba Dei.

Pierwszym biskupem pomocniczym został bp Jan Chrapek mianowany przez papieża 20 czerwca 1994 r.

27 maja 2000 roku nowym biskupem pomocniczym został ks. Józef Szamocki, dotychczasowy ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej. Jego zawolaniem są słowa: "Servire Ecclesiae" /Służyć Kościołowi/.

Kościołem katedralnym nowej diecezji została bazylika św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. Ta najstarsza świątynia Torunia od 1233 r. funkcjonowala jako kościół parafialny dla Starego Miasta. W 1935 r. papież Pius XI podniósł ją do rangi bazyliki. Na wieży świątyni w 1500 r. zawisł drugi co do wielkości w Polsce dzwon Tuba Dei /Trąba Boża/.

Patronką Diecezji Toruńskiej obrano Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, której cudowny wizerunek znajduje się w diecezjalnym sanktuarium na toruńskich Bielanach w kościele pw. św. Józefa. Kustoszami sanktuarium są ojcowie redemptoryści.

11 listopada 2017 roku papież Franciszek mianował nowym biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej bpa Wiesława Śmigla. Uroczysty ingres odbył się 10 grudnia 2017 roku.

Obecnie diecezja obejmuje teren 5427 km2 z liczbą 621 778 mieszkańców. Diecezja podzielona jest na trzy rejony: toruński, grudziądzki i brodnicki oraz na 24 dekanaty ze 196 parafiami.

Droga Krzyżowa ulicami Torunia
32. rocznica utworzenia Diecezji Toruńskiej
Katedra w Toruniu, godz. 18.00
Msza św. w intencji rodzin po stracie dziecka