»   Muzeum diecezjalne

Wtorek - niedziela: godz. 10.00-16.00

Poniedziałek: nieczynne

Wstęp wolny.

Muzeum Diecezjalne mieści się w bliskości bazyliki katedralnej Świętych Janów. Kamienica, w której miesci się Muzeum pochodzi z I poł. XV wieku.

Muzeum w swej wystawie stałej prezentuje cenne zbiory zabytków ruchomych. Są to przede wszystkim wysokiej klasy artystycznej dzieła sztuki sakralnej od gotyckich po XIX-wieczne, stanowiące część dziedzictwa kulturowego Pomorza, w tym depozyty przechowywane do tej pory w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Są to, m.in. bogato zdobione gotyckie kielichy mszalne, monstrancja z tego samego czasu, rzeźby polichromowane oraz obrazy, z których najmłodszy to słynne dzieło Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą.

Sam obiekt, w którym mieści się Muzeum, jest ciekawym i bardzo oryginalnym przykładem ukazującym ogrom przeprowadzonych prac konserwatorskich w celu zachowania i zabezpieczenia walorów bogatej kamienicy mieszczańskiej o proweniencji gotyckiej. Na jego ścianach znajdują się odrestaurowane fragmenty gotyckiej i renesansowej polichromii. Ciekawą atrakcją dla zwiedzających są także elementy dawnego wystroju funkcjonalnego kamienicy, takie jak przeszklona winda umieszczona w gotyckim, "okopconym" przewodzie kominowym, zachowana gotycka "umywalka" czy bogato dekorowany drewniany strop. Niespotykanym urządzeniem jest wyeksponowana w podziemiach tylnego traktu kamienicy zabytkowa średniowieczna studnia, z widocznym lustrem czystej wody.

Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

XX Dni Kultury Chrześcijańskiej
Lubawa
PAŹ
Warsztaty "Mądra mama nastolatka"